Na Slovensku má v sobotu 21. ledna proběhnout referendum, které, pokud bude úspěšné, by mělo umožnit konání předčasných voleb u našich sousedů, což podle ústavy v současnosti není možné. Vyvolala ho strana Směr-SD v čele s předsedou Robertem Ficem. Podpořila ji strana Hlas Petera Pellegriniho, který před časem Směr opustil. Situaci může vyřešit buď změna ústavy v parlamentu, nebo právě referendum.
Loni v prosinci ve Slovenské republice vyslovila sněmovna vládě nedůvěru. Proti špatnému fungování kabinetu Eduarda Hegera, který se pasoval na vládu protikorupční, se postavila většina. Nyní opoziční politik expremiér Fico ji označil za špatnou vládu, která ohrožuje zemi, ani Pellegrini pro ni nenašel žádné kladné hodnocení. Vypsat předčasné volby však nelze, ústava to neumožňuje. Potřebná je změna. Fico tedy přišel s referendem, ať rozhodnou občané.
V prvním lednovém týdnu na toto téma uspořádal tiskovou konferenci, kde uvedl, že se nestačí divit, jak média i část slovenských politiků referendum zcela ignorují. Referendum nejsou doplňující volby starosty v malé obci, upozornil, ale ústavní institut, který je v ústavě jasně zakotven a který, pokud má být vyvolán, potřebuje získání minimálně 350 tisíc podpisů. Fico zdůraznil, že to všechno se podařilo a »21. ledna 2023 budeme svědky naplnění institutu garantovaného Ústavou Slovenské republiky, ale všichni mlčí. Nikoli proto, že by se o věc nezajímali, všichni tito referendum ignorují proto, že z něj mají velký strach a nechtějí ho«. »Velmi dobře totiž vědí, že když referendum bude úspěšné, tak vytvoří úplně nové podmínky k vyvolání předčasných parlamentních voleb,« přiblížil situaci Fico podle informace levicově-vlasteneckého deníku Slovenská iskra. A také připomněl, že stav, v němž se SR nachází, se dál už nedá akceptovat a je nesrovnatelný s jakoukoliv jinou zemí v Evropské unii, neboť Slovensko je v tomto útvaru jediným státem, kde nemohou být předčasné volby vypsány.
Došlo k tomu proto, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v roce 2021 referendum zbytečně zmařila, a způsobila tak situaci, kdy beze změny ústavy nelze předčasné parlamentní volby vyvolat. Deník také uvedl, že navíc Čaputová určila termín nynějšího referenda – které už zmařit nemohla – na 21. ledna, takže prostor na kampaň zbyl pouze dvanáctidenní. Fico v tom vidí jasný záměr, že vládní koalice ani prezidentka předčasné volby nechtějí. Bojí se, že by v nich mohla zvítězit nynější opozice. A ve hře je též možnost, že Robert Fico by opět mohl usednout do premiérského křesla. Pro Fica jsou jediným východiskem ze současné politické krize pouze předčasné volby.
»Jestliže platí, že nemáme jiné řešení, než uskutečnit předčasné parlamentní volby, musíme změnit ústavu, neboť o to nás žádá Ústavní soud SR na základě nesmyslného podnětu prezidentky SR. Parlament ústavu nechce změnit, prezidentka nechce změnit ústavu, no tak lidé, je to na nás, abychom se 21. ledna zúčastnili referenda a ústavu změnili. To, co je v referendové otázce, je velmi důležité. My se totiž přímo lidí ptáme, zda souhlasí s takovou změnou Ústavy SR, která bude v praxi znamenat, že k vypsání předčasných parlamentních voleb nebude třeba 90 hlasů, ale stačit bude 76,« popsal vývoj Fico.
Předseda petičního výboru Igor Melicher pak na tiskové konferenci odcitoval z volebního programu politické strany OLaNO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče, v roce 2020 vyhrála parlamentní volby se ziskem 25,02 %, Matovič jako premiér posléze cela znehodnotil důvěru svých voličů): »Referendum je jedinou možností občanů přímo spravovat zemi. Je pojistkou vůči parlamentu, aby si nechal poradit od občanů, aby občané na sebe vzali odpovědnost, kterou parlament nechce, nemůže nebo nedokáže unést.« Přesně to se nyní děje. Na základě ústavního nálezu měl parlament přijmout novelizaci ústavy, jež by umožnila konání předčasného klání. Ale mocichtiví vládní politici vytvořili ze Slovenska defektní demokracii, uzavírá list, kde předčasné volby nelze provést. Proto je třeba referenda, v němž občané převezmou odpovědnost a udělají to, co vláda nechce nebo nedokáže.
(ava)
Popiska k foto:
Prezidentka Zuzana Čaputová způsobila, že beze změny ústavy na Slovensku nelze vypsat předčasné parlamentní volby.
FOTO – Wikimedia Commons