Polská šovinistická zeď ohrožuje Bělověžský prales

od redakce

Polsko by podle ochránců přírody a UNESCO mělo odložit stavbu zdi na hranici s Běloruskem do doby, než dokáže, že neohrozí tamní unikátní krajinu, napsala minulý týden agentura Reuters. Hranice prochází i přes cenný Bělověžský prales, v němž se nachází zbytky původního panenského pralesa, který v minulosti pokrýval mírné pásmo evropské pevniny.

Kovová bariéra, jejíž stavba začala právě minulý týden, se potáhne v délce 186 kilometrů a jejím účelem je zabránit vstupu migrantů z Běloruska na území Polska (těch migrantů, kteří tam už teď prakticky nejsou)… V uplynulých měsících se touto cestou nicméně do Evropské unie snažilo dostat skoro 40 000 migrantů z Blízkého východu, Afghánistánu a Afriky. Tzv. plot s betonovými základy a žiletkovým drátem na vrchu bude vysoký pět metrů.

Zamezí i migraci zvířat

Bělověžský prales je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Žijí v něm zubři, rysové a další ohrožené druhy. Ochránci přírody upozorňují, že bariéra na hranici znemožní migraci zvířat, hlavně savců jako jsou jeleni, losi, zubři, ale i šelmy. »Bojíme se hlavně o rysy a vlky. Populace rysů v polské části pralesa je velmi malá a musí mít kontakt s východní populací,« citoval portál gazeta.pl Michala Žmihorského z Ústavu biologie savců Polské akademie věd. Varoval také, že například na pneumatikách nákladních aut se mohou dostat do pralesa invazivní druhy rostlin a ohrozit tamní flóru a ovlivnit složení půdy.

Guy Debonnet, šéf oddělení přírodního dědictví ve Středisku UNESCO pro světové dědictví, podle Reuters řekl, že Polsko musí doložit, že bariéra nebude mít negativní dopad na chráněné území. »Polsko by nemělo dělat další kroky, dokud naše poradní komise pro přírodní dědictví nebude přesvědčená, že stavba může vzniknout bez dopadů na hodnotu (pralesa),« uvedl nedostatečně razantně Debonnet.

V souvislosti s těmito obavami vyzvala Evropská komise Polsko, aby řádně vyhodnotilo dopady existence bariéry na životní prostředí. Její mluvčí Adalbert Jahnz alibisticky řekl, že i když je »plot« potřeba postavit s ohledem na veřejný zájem, polské úřady by měly nejprve dokázat, že neexistuje alternativa k hraniční bariéře.

Polské ministerstvo životního prostředí pravicové autoritářské vlády PiS poslušně zalhalo, že stavba hraniční bariéry nevyžaduje posudek ohledně dopadu na životní prostředí. V plánu je prý zřízení více než 20 několikametrových přechodů pro zvířata. Gazeta.pl nicméně podotýká, že zatím není jasné, jak mají vypadat a zda přírodě pomohou.

S křížkem po funuse

Počty migrantů, kteří se snaží dostat z Běloruska do Polska, se nyní snížily řádově na přibližně deset za den. Na vrcholu migrační krize na hranici vloni na podzim to bývaly stovky lidí denně. Varšava a Evropská unie obviňují režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že migranty použil jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce. Ta na něho uvalila v několika sériích sankce kvůli pronásledování politických oponentů a porušování lidských práv, napsala ČTK. Ať tak či tak, loňská situace už je dnes každopádně pasé…

(rj)

Přečtěte si další články

2 komentáře

Kašparová 03/02/2022 - 13:01

Šovinistická zeď? Bránit se invazi agresivních kultur je šovinsmus?

PetJednaLenin 02/02/2022 - 17:22

Tak domluvte konancove s. Lukovi a Vovanovi, navezeni migranti tam nemuseli strasit a kacet. Zmrdi jste, navic 40 tis. jich tam nebylo

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.