Takový ministr národní bezpečnosti nemá co dělat na svém postu. Itamar Ben Gvir. A také nemá co dělat na Chrámové hoře, pokud tam přijde se záměrem provokovat. Místo, aby se snažil o zklidnění a řešení situace ve vleklém izraelsko-palestinském konfliktu, chová se opačně, stupňuje napětí na maximum a snaží se vyvolat konflikt
Jenže co jiného čekat od izraelského krajně pravicového politika. Ve vládě Benjamina Netanjahua je s tímto přístupem nejspíš vítán. Ani staronový izraelský premiér nestojí o vznik Státu Palestina s Východním Jeruzalémem jako hlavním městem.
Když se Ben Gvir vydal na Chrámovou horu ve Východním Jeruzalémě, jistě dobře věděl, co způsobí. Zdaleka to nebyla první provokace na tomto pro Palestince vysoce posvátném místě, které se zde Izraelci dopustili. Stojí tu uctívaný Skalní dóm, a především mešita al-Aksá patřící mezi nejposvátnější místa muslimského světa. Proto palestinská strana oprávněně tuto »návštěvu« vnímá jako bezmeznou provokaci, přímo zločin, který ji pobouřil. Izrael chce al-Aksá přetvořit na židovský chrám, jsou přesvědčeni Palestinci. Tato ani podobné izraelské akce nikdy nepřinesly nic dobrého.
Například už v roce 2000 vyvolal Ariel Šaron podobným krokem druhou intifádu, při níž izraelské zbraně připravily o život několik stovek Palestinců, zatímco na izraelské straně bylo několik desítek obětí. Faktem zůstává, že při každém střetu vždy zahyne víc Palestinců, civilistů, protože kameny se samopalům rovnat nemohou a neustávající represe Tel-Avivu jsou tvrdé. A z pohledu času v nedávné době, v létě 2021, došlo na Chrámové hoře k dalšímu souboji poté, co tam stovky židovských věřících dorazily k al-Aksá oslavit jeden ze svých svátků. Vyvolali tím odpor muslimů, kteří se rozhodli mešitu bránit a ubránit. I tehdy se báli, že židé do mešity vniknou. Taková reakce není ničím nečekaným. Na vyznavače islámu silou udeřila izraelská policie a protest zlikvidovala. Další příkoří bylo na světě.
Současná izraelská vláda je v podstatě zárukou, že podobné provokace budou pokračovat a žádný klid a řešení z izraelské strany nenastane. Stačí si jen připomenout izraelský útok v Džanínu na Západním břehu Jordánu v minulém týdnu, kde izraelská armáda opět zabíjela na základě domněnek a podezření při útoku »na radikály«. Krvavý zásah vyvolal reakci Palestinců, kteří v odvetě zaútočili na izraelské území. Hned nato v Pásmu Gaza museli obyvatelé čelit izraelským leteckým útokům a Netanjahu ještě přitvrdil postihy proti Palestincům. Je to kruh, který se izraelská strana vůbec nesnaží protnout mírem.
(ava)