Tání věčně zmrzlé půdy v Arktidě, které může uvolnit obrovské množství skleníkových plynů, ohrožuje nejen místní infrastrukturu, ale i celou planetu. Podle agentury AFP to vyplývá z nové studie, kterou minulý týden zveřejnil odborný časopis Nature.
Permafrost, který běžně ani v létě nerozmrzá, pokrývá 30 milionů kilometrů čtverečních planety, z toho přibližně polovinu v Arktidě. Obsahuje dvojnásobek množství oxidu uhličitého, než které je v atmosféře, a trojnásobek množství, které se do vzduchu dostalo od roku 1850 kvůli lidské činnosti. Teplota se v Arktidě kvůli změně klimatu zvyšuje rychleji než ve zbytku světa, a to o dva až tři stupně Celsia ve srovnání s teplotou před průmyslovou revolucí. Odborníci v regionu rovněž zaznamenali řadu meteorologických anomálií.
Výrazná ztráta
Věčně zmrzlá půda, která má z definice nejméně po dobu dvou let teplotu nula stupňů Celsia a méně, zaznamenala v letech 2007 až 2016 zvýšení teploty v průměru o 0,4 stupně Celsia. Rostoucí teploty permafrostu »vyvolávají obavy z rychlého tání a potenciálního uvolňování oxidu uhličitého«, uvedla autorka studie Kimberley Minerová, která pracuje v Laboratoři tryskového pohonu (JPL) americké vesmírné agentury NASA. Podle studie dojde do roku 2100 ke ztrátě přibližně čtyř milionů kilometrů čtverečních věčně zmrzlé půdy, a to i v případě, že se podaří zastavit globální oteplování. Výzkum uvádí, že roli budou hrát také požáry. Počet těchto nekontrolovatelných živlů by mohlo do poloviny století vzrůst o 130 až 350 procent, čímž by se z věčně zmrzlé půdy uvolňovalo stále více oxidu uhličitého. Podle další studie vedené Janem Hjortem, výzkumníkem z finské univerzity v Oulu, je bezprostředně ohrožených téměř sedmdesát procent silnic, potrubí, měst a továren postavených na věčně zmrzlé půdě.
Ohrožené Rusko
Zvláště ohrožené je Rusko. Téměř polovina ropných a plynových polí v ruské Arktidě se nachází v oblastech permafrostu. V roce 2020 u ruského města Norilsk uniklo kvůli tajícímu permafrostu z nádrže tepelné elektrárny přes 21 000 tun nafty a maziva, které se dostaly do několika řek a do jezera. Silnice a ropovody jsou ohrožené táním věčně zmrzlé půdy také v Severní Americe. Přestože vědecké poznatky o permafrostu jsou stále hlubší, zůstávají nezodpovězené některé otázky včetně toho, kolik oxidu uhličitého se může uvolnit. Podle Minerové a jejích kolegů není tání permafrostu dostatečně zohledněno v modelech globálního oteplování. Není také zřejmé, zda tání povede k zalesnění arktické oblasti, kde budou rostliny schopné absorbovat uvolněný oxid uhličitý, nebo k vysušení oblasti s častějšími požáry.
(ava, čtk)
5 komentáře
Jakpak to asi bylo před nástupem Malé doby ledové?
Nejděsivější na tom je, že USA jsou největším výrobcem freonových látek. Své továrny na výrobu těchto látek rozšiřují také do jiných zemí, zejména rozvojových.
Vzdyt Rusko a Putin na ekologii a nejake klima dohody desetileti kaslali. Vsude zmar, zasrali naftou Norilsk, na Sibiri misto silnic rozbahnene polnacky a taje permafrost. Ted 1-2 roky hlasi ze zacnou, ale z ceho by to platil, kdyz maji bidu + Zirkony?
Návrat zpět do kapitalismu vedl ke všeobecnému úpadku ve všech ohledech. v ČR taky byla zastavena výstavba jaderných elektráren, dálnice nejsou hotové ani zdaleka a vysokorychlostní tratě ještě ani kopnuto.
Děsivé….
Komentáře jsou uzavřeny.