O situaci na Kubě besedovala s veřejností v Brně na tzv. Diskusním čtvrtku velvyslankyně Kubánské republiky v ČR Saylín Martínez Tarrío. Připravili jej brněnští komunisté a tamní pobočka Společnosti česko-kubánského přátelství.
Velvyslankyně uvedla, že v českých médiích jsou informace o Kubě jako o prvním socialistickém státě na západní polokouli ne vždy zcela pravdivé a korektní. Za více než 60 let od socialistické revoluce a trvání tvrdého amerického protikubánského ekonomického i politického embarga nadále hájí tento karibský ostrov své národní zájmy socialistického ražení. K nelibosti mocných v USA je přes všechny brzdy rozvoje nadále lídrem socialistických myšlenek a praktik na jihoamerickém kontinentě. Ekonomickou nezávislost si udržuje Kuba i ve vztazích přednostně s Čínou a zeměmi sdružení BRICS. Hospodářské vztahy udržuje s nimi pestře rozrůzněné.
Kubu poškodila krize kolem pandemie Covidu a nynější světové ekonomické problémy s inflací. Spojeným státům se přesto nedaří vyvolat na Kubě bouře nespokojených obyvatel, kteří by si zvolili jinou vládu, než která se snaží hájit vymoženosti Castrovy revoluce z roku 1961. Kuba nyní velmi zápolí s nedostatkem pohonných hmot. Spřízněné země se snaží tento ostrov všemožně zásobovat, avšak orgány USA přistižená plavidla pokutují a na půl roku jim zakazují vstup do teritoria Spojených států. Přestupníka zákazu zařadí na listinu sponzorů terorismu. Pod hrozbou postihu od světového četníka kapitalismu se hodně zemí bojí s Kubou spolupracovat. Je to pro ně riziko. »Náš národ to nepoloží,« zdůraznila kubánská velvyslankyně.
Kuba je země míru
Kuba je země míru a spolupracuje se všemi, kteří ji nepoškodí a nechtějí nabourat její nezávislý socialistický vývoj. Např. kubánští lékaři hrdě pracují v cizině a léčí tam i nemajetné nemocné. Vyvíjí a vyrábí nové léky. Pětadevadesát procent Kubánců je očkovaných proti všem obvyklým nemocem a 90 procent i proti covidu. Kubánští vědci vyvinuli pět typů vakcín proti covidu, z čehož tři druhy jsou uznané a pomáhají ve světě řešit pandemii. Pouze na Kubě mají vakcínu vůči rakovině plic. Ta se aplikuje po operaci a prodlužuje život člověka 10 až 15 let navíc. Nebo kubánský lék pro těžké cukrovkáře odstraňuje lékaři praktikovanou nezbytnost odstranit pacientovi odumírající nohu.
Ve snaze zlepšit ekonomiku Ostrova svobody tam stát řešil všestranné zavedení energeticky úspornějších spotřebičů. Za drobné poplatky lidem vyměnil žárovky, lednice a jiná elektrická zařízení. Spotřeba elektřiny tím na ostrově klesla.
K volbám chodí na Kubě kolem 80 procent oprávněných osob. Přibližně stejné procento jich své vládě věří. Socialistický systém se snaží všechny lidi, kteří pomoc potřebují, chránit. Nedopouští, aby zůstal někdo nemajetný opuštěný a bez pomoci. Protože nyní se rodí méně dětí a ekonomika se potýká s nedostatkem pracovních sil, kubánský stát posunul termíny odchodu pracujících do důchodu u mužů z 55 na 65 let a u žen z 50 na 60 let věku. Kubánci se dožívají v průměru 76 let.
Předseda brněnské pobočky Společnosti česko-kubánského přátelství Jozef Štofan se pochlubil Medailí Za přátelství, kterou mu udělil kubánský prezident. Převzal ji na Velvyslanectví Kuby v Praze 15. října z rukou kubánského národního hrdiny Antonia Guerrera.
Text a foto – Václav ŽALUD