Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová odmítla lukrativní pracovní nabídku generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který ji chtěl postavit do čela poradního orgánu pro globální veřejné statky, informovala agentura DPA.
Angela Merkelová »minulý týden s generálním tajemníkem telefonovala, poděkovala a řekla mu, že nabídku nepřijme«, sdělila agentuře DPA berlínská kancelář exkancléřky Merkelové.
Globální veřejné statky by měly sloužit všem obyvatelům světa bez ohledu na státní hranice. Může jimi být třeba ozonová vrstva, ale v závislosti na definici také mezinárodně platné předpisy, například v bezpečnosti letectví či v globálním obchodu. Organizace spojených národů (OSN) usiluje o to, aby jako globální veřejný statek byla vnímána i vakcína proti COVID-19.
Plánovaný poradní orgán pro globální veřejné statky se sídlem v New Yorku je jedním ze stěžejních projektů Guterresovy zamýšlené reformy OSN v jeho druhém funkčním období, které zahájil na začátku ledna. Podle Guterrese pandemie poukázala na velké nedostatky v mezinárodní spolupráci. »Požádám poradní radu vedenou bývalými hlavami států a předsedy vlád, aby určila globální veřejné statky a další oblasti společného zájmu, kde je nutnost zlepšení správy věcí veřejných nejnaléhavější,« uvedl ve své loňské zprávě o chystaných změnách v OSN její generální tajemník.
Merkelová stála v čele německé vlády šestnáct let, od 22. listopadu 2005 do 8. prosince 2021. V loňských volbách do Spolkového sněmu již nekandidovala. Svůj odchod do politického důchodu oznámila před třemi lety a při té příležitosti prohlásila, že se »nebude ucházet o žádné další politické funkce«. Její směřování po odchodu z kancléřské funkce se těší značnému zájmu nejen německých médií.
(čtk)