Do prvního kola francouzských prezidentských voleb zbývá 19 dní. Do kampaně zasahuje konflikt na Ukrajině, smrt korsického nacionalisty pobodaného ve vězení i obavy z rostoucích cen potravin a pohonných hmot. Preference současné hlavy státu Emmanuela Macrona už dva týdny stagnují kolem 30 %, nárůst podpory zaznamenal krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon a představitelka krajní pravice Marine Le Penová. Vyplývá to z průzkumu agentury Elabe pro stanici BFM TV.
Macron před dvěma týdny zaznamenal velký nárůst preferencí, lidé kladně hodnotili jeho roli v diplomatických jednáních o Ukrajině. Připsal si kolem osmi procent, část ale později ztratil. Průzkum Elabe mu dává 27,5 %, pondělní z agentury Ifop-Fiducial mu dal 28 %. Politička Le Penová má podle Elabe šanci získat v prvním kole 20 % hlasů, skončila by druhá, a s Macronem by postoupila do 2. kola. V něm by ji ovšem Macron podle aktuálních průzkumů porazil. Za růstem jejích preferencí jsou její zkušenosti, které dokáže dobře zúročit, a také přílišná radikálnost dalšího kandidáta krajní pravice Érika Zemmoura. Le Penové zjevně příliš neuškodil ani odchod její neteře Marion Maréchalové do Zemmourova tábora. Le Penová kandiduje na prezidentku Francie již potřetí. V kampani, v níž je Macron podle médií téměř neviditelný, se účastní mnoha debat a setkání. Staví se do role státnice a vystupuje s rétorikou, která odpovídá spíš obhajobě mandátu než kandidatuře lídryně opozice.
Z nevýraznosti do popředí
Představitel krajně levicové strany Nepodrobená Francie Mélenchon patřil ze začátku kampaně k nevýrazným kandidátům a sbíral jednotky procent hlasů. V posledních dnech je ale pro stále více dotazovaných první volbou a průzkum Elabe mu teď dává 15 %, což jej řadí na třetí místo. Mélenchon kandidoval i v posledních volbách v roce 2017, kdy získal 19 % hlasů. Jeho voliči jsou věrní, 57 % těch, kteří ho volili před pěti lety, by mu dalo hlas i letos. Levicový politik, jenž se o post prezidenta ucházel už v roce 2012, je častým a hlasitým kritikem kroků francouzské vlády v boji s koronavirem. Nyní v rámci kampaně navrhuje snížit věk odchodu do důchodu, zvýšit minimální mzdu a zmrazit ceny potravin nebo pohonných hmot.
Přízeň voličů, která nestačí
Zemmour a kandidátka pravicových republikánů Valérie Pécresseová, kteří měli zhruba před měsícem poměrně reálné šance na postup do 2. kola, ztrácejí přízeň voličů. Oba mají asi 10 % preferencí, propad Pécresseové je rychlejší než Zemmourův. Přes hranici pěti procent preferencí už se nedostal kandidát Zelených Yannick Jadot ani komunista Fabien Roussel. Zcela na chvostu je socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová, již by teď volilo jen 1,5 % Francouzů. Ve Francii se o post hlavy státu (10. dubna) uchází 12 kandidátů, většina z nich z pravé části politického spektra. Pro postup do 2. kola bude zřejmě stačit méně než 20 % hlasů, což by bylo nejméně za dlouhá léta. Obvykle procházejí kandidáti s více než 25 % hlasů. V roce 2002 však postoupil Jacques Chirac s necelými 20 % a Jean-Marie Le Pen, otec Marine, s 16,8 %.
(ava, čtk)