Medveděv: Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně

od redakce

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Bývalý ruský prezident a premiér také zapochyboval, že by NATO zasáhlo, kdyby Rusko tyto zbraně použilo proti Ukrajině.

“Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne,” tvrdí Medveděv.

Bezpečnost Washingtonu, Londýna a Bruselu je pro Severoatlantickou alianci “mnohem důležitější, než osud nikým nepotřebné, umírající Ukrajiny, i když ji velkoryse zásobují různými zbraněmi,” napsal ruský představitel na sociální síti telegram. “Zámořští a evropští demagogové nechtějí umírat při jaderné apokalypse. Proto při současném konfliktu raději překousnou použití jakékoli zbraně,” dodal. Medveděv v souladu s oficiální pozicí Moskvy obvinil Kyjev z nacismu a NATO z přímé kontroly nynějšího ukrajinského režimu.

Debatu o použití jaderných zbraní ve vojenském tažení proti Ukrajině rozvířil minulý týden ruský prezident Vladimir Putin, který při vyhlášení mobilizace obvinil Západ z “jaderného vydírání” a pohrozil použitím svého jaderného arzenálu. Spojené státy a další západní země i Kyjev tyto poznámky odsoudily.

“Rusko má právo v případě nutnosti použít jaderné zbraně. V předem určených případech,” uvedl Medveděv.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

129 komentáře

Paterak 05/10/2022 - 12:20

Ukrajina začne povolávat vymáhat záložáky ze zahraničí! Správná věc! U nás se nudí a obohacuji. Tito občané z bývalé postsovětské republiky (rozumėj Ukrajinci) si u nás našli novou zábavu a ve velkém sítěmi vykrádají naše rybníky. Prý to je v nejmenované postsovětské republice běžné a beztrestné.Tady je třeba podpořit Zelenského a všechny zběhy do jednoho mu vydat. V tomto případě zařvu: Sláva Ukrajině a Russáku třes se. Od nás, z Polska, Ruska atd. to budou miliony kusů…

Yurri Simon 04/10/2022 - 18:40

“Vyrobíme tisíc ruských dopravních letadel..”!!!

aneb jak ruSSácká žebrota halucinuje.. :)))))))

S BOEINGY I AIRBUSY JSME SKONCOVALI, HLÁSÍ RUSOVÉ. SÁZEJÍ NA DOMÁCÍ VÝROBU.

Představitelé ruského státního konglomerátu Rostec se nechali slyšet, že do roku 2030 hodlají tamním aerolinkám dodat tisíc dopravních letadel domácí výroby
Cílem Rostecu, jejž skrze šéfa Sergeje Chemezova de facto ovládá Kreml, je zbavit ruský letecký sektor závislosti na západních firmách, jmenovitě pak na Boeingu a Airbusu
Podle expertů je však takový plán nerealizovatelný, neboť s produkcí dostatečného množství letounů ,Made in Russia‘ měli tamní výrobci problémy i ve chvíli, kdy se na ně žádné sankce nevztahovaly

V době zvýšeného napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přichází z Moskvy další odvážné prohlášení. Tamní sektor dopravního letectví ovládaný skrze konglomerát Rostec samotným Kremlem má v úmyslu zpřetrhat veškeré své vazby na evropské a americké dodavatele, jmenovitě pak na společnosti Airbus a Boeing, a hodlá vybudovat vlastní flotilu letounů vyrobených výhradně na území Ruské federace. Ve své analýze o tom informovala zpravodajská agentura Reuters.

„Letadla zahraniční výroby budou z naší flotily vyřazena,“ sdělili zástupci Rostecu uvedené agentuře. „Věříme, že tento proces je nezvratný a že žádný Boeing ani Airbus už do Ruska nikdy znovu dodán nebude. Nečekáme, že by došlo k uvolnění sankcí, a naše plány stavíme na promyšlených scénářích.“
Záměr, jehož provedení je prakticky nemožné
Podle Reuters hodlá Rostec do konce probíhající dekády dodat ruským aerolinkám prostřednictvím společnosti United Aircraft Corporation (UAC) na tisíc nových letadel. To se však daleko snáze řekne, než udělá. Dle Richarda Aboulafiy, analytika a šéfa americké poradenské společnosti AeroDynamic Advisory, je realizace takovéhoto záměru vzhledem k rozsahu uvalených sankcí „v podstatě nemožná“.

„I v době, kdy měli přístup k polovodičům a dalším důležitým komponentům ze Západu, měli problémy, aby vyrobili alespoň pár letadel,“ nechal se slyšet. Vzápětí pak dodal, že i v součtu s érou Sovětského svazu na tamním území vzniklo kolem dvou tisíc dopravních letadel, což je zhruba tolik, kolik jich Airbus stihl vyrobit za poslední tři roky, které byly navíc významně poznamenány covidovou pandemií, a tedy i všeobecným útlumem letecké dopravy.
Jak moc je ruský sektor komerčního letectví v současnosti závislý na letadlech, respektive komponentech ze zemí, které Kreml nepovažuje za přátelské, zářně dokládá společnost Aeroflot. Ruský vlajkový dopravce podle serveru Ch-aviation.com aktuálně vlastní flotilu 306 letounů, z nichž hned 230 kusů představují inkriminované Boeingy a Airbusy. Konkrétně se jedná o 130 strojů z rodiny Airbus A320, osmačtyřicet Boeingů 737 a mixu 52 širokotrupých letounů A330, A350, respektive B777. Jinými slovy, nově stanovenou doktrínu Rostecu by v současnosti v případě Aeroflotu splňovalo pouze jeho 76 letadel Suchoj Superjet 100/95B.

Polovina technologií je ze Západu
Podle Reuters pocházela ještě vloni zhruba polovina všech součástek a technologií používaných v ruském sektoru civilního letectví právě ze zahraničí. A většinu z nich nyní bude muset Rostec, totiž UAC, pakliže skutečně hodlají svým tvrzením dostát, nahradit. Což by mohl být problém, zejména pokud jde o pohonné jednotky.

Rusko hodlá od roku 2024 vyrábět 20 Superjetů SSJ100/95NEW ročně. Samotné vedení Aeroflotu se přitom nechalo slyšet, že s novými stroji počítá již od roku nacházejícího, třebaže jejich certifikace ještě nebyla zcela dokončena. Tato letadla jsou poháněna motory SaM-146, jež jsou výtvorem společné spolupráce francouzského Safranu a ruské firmy NPO Saturn. A na ně si do budoucna Suchoj i jiní tamní výrobci budou muset nechat zajít chuť.
„Půjde o poslední letadla, u nichž bude využito naše partnerské řešení se Safranem. Pak budeme na tento druh letadel instalovat motory PD-8,“ prohlásili zástupci Rostecu.

To samé nicméně budou muset učinit i v případě druhého ,opěvovaného‘ stroje, na nějž hodlají v nadcházejících letech sázet – Irkutu MS-21. Tento úzkotrupý letoun s kapacitou pro až 211 cestujících, jenž má představovat přímého konkurenta Airbusu A32×, respektive Boeingu 737 MAX, byl zalétán již v roce 2017, na své uvedení do běžného provozu nicméně stále čeká.
Ambiciózní plány
Ve snaze oslovit zákazníky v Evropě, potažmo Severní Americe, navrhl výrobce MS-21 se dvěma odlišnými typy motorů – ruským Aviadvigatel PD-14 a americkým Pratt & Whitney PW1400G. Tato kombinace je ale nyní již pasé: „Od letošního roku už na mezinárodní spolupráci se západními zeměmi nespoléháme. Můžeme s jistotou říct, že MS-21 osazený americkými motory na ruský trh uveden nebude.“

Prvních šest strojů MS-21 by podle červnového vyjádření zástupců ruského dopravního leteckého sektoru mělo sjet z výrobní linky v roce 2024. Do konce dekády jich pak má být v provozu již na dvě stě sedmdesát. Společně s nimi by mělo být vyrobeno ještě 70 turbovrtulových Iljušinů Il-114, dvanáct širokotrupých Il-96 a sedm desítek Tupolevů Tu-214.

Než však k těmto ambiciózním dodávkám dojde, budou muset ruské aerolinky chtě nechtě spoléhat právě na inkriminované Airbusy a Boeingy. A to navíc s vypětím všech sil, neboť kvůli uvaleným sankcím nemají přístup k náhradním dílům, v důsledku čehož je, jak píše web Simple Flying, nahrazují součástkami z jiných jinak dosud provozuschopných letadel.

Paterak 05/10/2022 - 07:43

Pavla Tomicová se rozvádí. Její manžel si bokem pořídil syna. Pavla je nešťastná a hubne. Která zpráva je zajímavější? Ta moje stojí za nic a furt lepší, než ty tvoje dlouhosáhlé kydy o ničem, které nikoho nezajímají. No když není nic jiného na práci …P.S. Ani pořádně Tomicovou neznám ale je mi jí líto…

Yurri Simon 05/10/2022 - 11:26

Proč se pořád vtíráš, ruSSáku..? Nenutím tě odpovídat na moje příspěvky, piš si se Svatým_Vyskočem – to je parner do diskuze na tvojí úrovni.. 🙂

Paterak 05/10/2022 - 11:40

Jen tě chci upozornit na to jak zbytečnou práci tu děláš a maříš svůj čas, kdyby si šel dělat raději něco užitečného. Vždyť by stačilo napsat, nenávidím Russáky a vylívám si na nich svoje frustrace, mindráky a deprese. Ten konec psát nemusíš. Russům zmar! Ať máš taky nějakou radost…

jmm 04/10/2022 - 05:01

USSáci válčí a důvody!
“…Ať jste bohatí, nebo ne. Los Angeles omezuje přívod vody do sídel celebrit
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/kalifornie-voda-sucho-los-angeles-voda-vodovot-celebrity-setreni.A221003_130022_eko-zahranicni_jadv ..”

Yurri Simon 03/10/2022 - 16:04

Atomovky Putinovi nepomohou, USA pak Rusy na Ukrajině zničí, míní experti.

V případě, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne na Ukrajině nasadit jaderné zbraně, zničí USA a jejich spojenci ruskou armádu a její vybavení na Ukrajině a potopí Černomořskou flotilu. Řekl to někdejší šéf americké CIA David Petraeus. Zahraniční analytici se pak shodují, že Kreml by nasazením nukleárního arzenálu riskoval mnohem víc, než by získal.
Podle Petraeuse nasazení ruských jaderných zbraní vyvolá odpověď NATO vedenou USA. „Odpověděli bychom odstraněním všech ruských konvenčních sil identifikovatelných na bojišti na Ukrajině, na anektovaném Krymu a plavidel v Černém moři,“ uvedl v neděli.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-valka-invaze-ukrajina-jaderne-zbrane-arzenal-nuklearni-utok-vladimir-putin-prezident.A221003_125018_zahranicni_dtt?zdroj=top

Paterak 03/10/2022 - 13:53

Češi se složili na tank Tomáš pro Ukrajinu. Tak je to spravne a tak to má byť! Dobrovolně a ne vykrádat státní kasu. Kolik asi přispěli Ukrajinci, hlavně ti co brázdí naší republikou v těch nejnovějších západních bouracich a nebo ti co nám sem tahají na černo arabské migranty…

Yurri Simon 03/10/2022 - 16:06

Vždyť to říkám, normální, malej, klasickej, českej maloměšťáček.. K zblití, co s tebou ta závist dělá.. Ty asi jezdíš celej život na žebřiňáku, což..? :))

Paterak 03/10/2022 - 18:01

Syn mě povozí taky někdy Ferrari…

Paterak 03/10/2022 - 18:10

Co mám závidět?

Yurri Simon 04/10/2022 - 09:49

Nic, spi dál. Nebo se běž projet ve Ferrari, nebo jak nazýváš tu svoji Fabii… :))

Yurri Simon 03/10/2022 - 09:18

Rusko ztratilo 1,5 milionu uniforem. „Proč nemáme vybavení pro vojáky?“ ptá se ruský poslanec.

V Rusku se údajně ztratilo asi 1,5 milionu vojenských uniforem, které nyní chybí vojákům hnaným na frontu na Ukrajinu. Uvedl to podle deníku Novaja Gazeta poslanec za Zabajkalskou oblast Andrej Guruljev.
„Stále nechápu, kde skončilo 1,5 milionu sad uniforem, které byly uloženy na příjmových místech personálu. Dnes máme buď problémy s uniformami, nebo se děje něco jiného. Všechny tyto věci tam byly, kam zmizely? Nikdo mi to nedokáže vůbec nikde a nijak vysvětlit!“ řekl.

Podle Guruljeva je třeba místa pro příjem personálu „vybavit už teď do budoucna“, aby mohla „snadno“ přijímat lidi.

„Musíme si klást konkrétní otázky: kam to zmizelo, kde to je teď a jak se to stalo, že naši odvedenci nemohou dostat uniformu,“ dodal Guruljev, který sám sloužil v armádě a dosáhl hodnosti generálmajora.
Otázka je však pravděpodobně rétorická. Rusko má obrovské problémy s korupcí a uniformy se nejspíše rozkradly a následně prodaly přes internet a na jiných místech.

Muži, kteří byli povoláni do služby v rámci nové částečné mobilizace, se potýkají s nedostatkem prakticky všeho vybavení. Údajně se od nich očekává, že si do služby donesou i vlastní termoprádlo nebo drony, které by měla normálně poskytnout armáda. Je dobře možné, že si nyní mobilizovaní muži musí kupovat právě ty uniformy, které by měli dostávat zdarma.

Guruljev dodal, že se musí Rusko připravit na další možnou vlnu mobilizace. Také zkritizoval ruský generální štáb, který musel stáhnout vojáky z okupovaného ukrajinského města Lyman.

Tak tohle je ruSSko…. Chtěli by válčit s celým Západem, ale rozkradou si uniformy…! To prostě nevymyslíš, ani kdybys chtěl..! :-)))))))))))) Žebrota jedna ruSSácká…..

Paterak 02/10/2022 - 18:24

Rozhodně jako občan této země nepovažuji Rusko za svého a našeho nepřítele. Nijak naší zemi v současnu nevyhrožovalo, nemělo na nás žádné požadavky, své dlouhodobé smlouvy plnilo bez problémů! Reagovalo pouze na naše přiblblé provokace. To neznamená že jsem nějaký kolaborant. Jak? Hajim a budu hájit zájmy naší země. Jsem svým způsobem kapitalista, tak mě hlavně zajímá co na konfliktu Russko Ukrajina trhnem. USA dostanou z Ukrajiny vše co do ní investovaly(!) i s úrokem to si piš. Když ne v penězích tak v komoditách. Prodělali jsme na agresi a okupaci Afghánistánu a teď jako stát prostřednictvím opravdu kolaborantské vlády na Ukrajině proděláváme státní kalhoty. To naše vláda prostřednictvím premiéra vstoupila s Ruskem do války. Rusko jako správný imperialistický stát si hájí své zájmy i za svými hranicemi. To už tak vyspělé imperialistické země dělají. Čemu se tedy divíme? Osobně bych za naši nezištnou pomoc Ukrajině anektoval Podkarpatskou Rus, než ji Rusové zaberou. Komunisté zde prominou, že jsem tu uvažoval kapitalisticky….

Yurri Simon 02/10/2022 - 23:43

Kdyby jsi žil ve Francii nebo Anglii ve druhé polovině 30.let, budeš ten největší stoupenec Mnichovské dohody. |Prostě někdo, o koho bych si kolo neopřel. Čest.

Paterak 03/10/2022 - 09:07

V jednom máš pravdu, ale Angličané a Francouzi nás jako naši přátelé zradili. A Ukrajina byla a je nějaky náš přítel? Máme s ní nějaké smlouvy o vojenské pomoci? Já zrazuji Ukrajinu? Klidně! Ale náš stát bych nikdy nezradil jako uprděný Ukrajinci co se schovávají u nás a dokonce i u svého nepřítele,vto mám podporovat? Je mi u pr..le imperialistické Rusko a o to víc fašistická Ukrajina! A kdo chce Ukrajině pomocí, tak ze svého, kup ji třeba tank. Ale krást z našeho a ještě to darovat? To je Mnichov, spíš už po Mnichově!

Yurri Simon 03/10/2022 - 09:15

Až budeš zakopávat o ležícího člověka, který tě bude prosit o pomoc, budeš si s ním nejdříve sepisovat notářsky ověřenou smlouvu o vzájemné pomoci..??? Je mi k zblití z maloměšťáků tvojeho typu, ty smlouvo….

Paterak 03/10/2022 - 10:06

Prosím tě, už běž bojovat za ty Ukrajince co se schovávají u nás a nechtějí zakopávat o mrtvoly svých spolubojovníků ani nepřítele. Jím je to jedno a ty se trápíš jak Ukrajina dopadne….Howgh

Yurri Simon 03/10/2022 - 16:02

Díky za radu, zatím jim posílám každý měsíc 10.000,-Kč. A beru to za dobře investovaný prachy. Ty zatím můžeš skuhrat od rána do večera. že ti hřeje málo radiátor, a nemůžeš proto běhat po bytě v trenclích, ty flastenče.. :))

Paterak 03/10/2022 - 18:08

Klidně ty peníze posílej tvoje věc. Jen ta návratnost by mě zajímala. Zelenský udělal pamětní desku Fialovi, třeba se na tebe taky dostane…P.S. Kecáš!

Yurri Simon 02/10/2022 - 14:50

Jak si může být Rusko jisté svými jadernými zbraněmi, když neumí ani dodat palivo svým tankům, ptá se americký analytik .

Páteční ceremoniál v Kremlu byl divadlem. Putinovo představení s připojením okupovaných částí Ukrajiny k Rusku se dělo na pozadí metodického postupu ukrajinských sil přes špatně zásobované ruské pozice hájené mizernými veliteli, píše na webu americké stanice CNN analytik Nick Paton Welsh.

Podle něj páteční ceremonie v Kremlu ukázala propastný rozdíl mezi ambicemi Ruska a realitou. Vladimir Putin pořádal falešnou ceremonii ve velkolepé kremelské Síni svatého Jiří a s a naaranžovanými davy podporovatelů na shromáždění venku, zatímco v tu samou chvíli jeho síly prohrávaly ve strategickém městě v té samé oblasti, o které tvrdí, že ji chce anektovat.

„Čtvrtečními podpisy pod dvěma dekrety o připojení Chersonské a Záporožské oblasti začala Potěmkinova fraška. Část Záporoží zůstává v ukrajinských rukou a pomalu se odtrhávají kousky Chersonu. Přesto Moskva tvrdila, že v okamžiku, kdy byl dekret zveřejněn na internetu, se tyto okupované oblasti náhle staly Ruskem,“ popisuje Welsh.

Postup Ukrajiny podle něj nabírá na obrátkách a zaměřuje se teď na železniční uzel Lyman, který má význam kvůli strategické roli při ruské kontrole celé Luhanské oblasti. Lyman, podle dokumentů podepsaných v Kremlu, je podle Putina také náhle součástí Ruska, jenže je momentálně z větší části izolován od týlu zbytku ruské armády. Ve městě možná zůstávají ve značném počtu pravidelné jednotky ruské armády, národní gardy a některé dobrovolnické jednotky, ale jsou odříznuty a jejich rozhodnutí bojovat nebo se vzdát má pro další postup Ukrajiny jen malý význam.

Rusové podle Welshe pořád opakují ty samé chyby. Tvrdě bojují o jedno místo v domnění, že jeho obrana vydrží, načež se snaží přeskupit, když to kupodivu nedopadne.

„Zdá se, že Moskva se stále drží myšlenky, že ‚částečná mobilizace‘ nakonec zlepší situaci. Místo toho se však zdá, že opět odhaluje propast mezi realitou a fikcí – mezi moderním válčením a jejich vírou v objem a vytrvalost,“ píše Welsh. „Rusko nadále útočí na cíle čelně, co největší silou, a možná doufá, že desítky tisíc branců, špatně vybavených a vycvičených, mohou přemoci pozice, které se mu dosud nedařilo dobýt. Čelí však modernizující se ukrajinské armádě s přesnými západními zbraněmi a užitečnými taktickými radami, která je jednoduše převálcuje. Proč útočit na město čelně, když ho můžete obejít zezadu a odříznout ho?“ ptá se americký analytik.

V tomto světle podle něj musíme číst i Putinova páteční prohlášení o použití „všech“ prostředků k obraně nově anektovaných částí Ukrajiny. Konkrétně použitím jaderné síly nevyhrožoval, ale koneckonců řekl „všech“.

Podle Welshe se ale jaderná mocnost takovou stává obvykle proto, že má pro své síly pevný konvenční základ. Jenže jak si mohou být v Kremlu jisti, že je jejich jaderný arzenál na úrovni, když nedokáží dodat ani naftu svým tankům několik desítek kilometrů od vlastních hranic.

„Pomalu vidíme, jak se na světové scéně odhaluje propast mezi tím, co Rusko chce, co může udělat, a tím, co se skutečně děje – propast, kterou obvykle vyplňuje strachem a výhružnou rétorikou,“ shrnuje nakonec analytik.

Pokud jde o „částečnou mobilizaci“, zprávy přicházející z Ruska neposkytují obraz, který by byl pro ruskou armádu příliš povzbuzující. „Oficiálně nám bylo řečeno, že před odesláním do válečné zóny nás nečeká žádný výcvik. Dne 29. září nás pošlou do Chersonu, velitelé pluku to potvrdili,“ cituje jednoho z odvedenců list The Moscow Times.

To je jen jedno svědectví z mnoha, které ukazuje, že Kreml spěchá s nasazením nových rekrutů na frontové linie na Ukrajině s minimálním výcvikem a v některých případech s nevyhovujícím vybavením a zásobováním. Analytici listu řekli, že spíše než nápravu nedostatku ruských sil na Ukrajině by takový přístup pravděpodobně způsobil celou řadu nových problémů – od nízké morálky po nespolehlivost vojáků a vysokou úmrtnost.

„Ruské ozbrojené síly se vší svou byrokracií prostě nejsou schopny být pružné a rychlé,“ popisuje pro The Moscow Times vojenský analytik Pavel Lužin. „Politicky je možné tvrdit, že se chystáte mobilizovat, ale právě teď je v Rusku téměř nemožné to provést,“ dodává.

Yurri Simon 01/10/2022 - 12:57

Proč by Rusku jaderné zbraně nepomohly

Ruský diktátor dle očekávání schválil anexi dalšího ukrajinského území Ruskem. Krom symbolického dopadu má tento krok i několik praktických. Kreml teď například může nasadit ruské brance do války proti Ukrajině, protože ta teď z jeho pohledu probíhá na území Ruska. Důležitější, a v globálním měřítku diskutovanější, je ale možnost použití jaderných zbraní. Ty totiž Moskva v souladu se svou doktrínou může použít k obraně svého území. Jak už naprosto orwellovsky prohlásil mluvčí Kremlu, snahu Ukrajiny o osvobození těchto území bude Rusko považovat za agresi. Vůdce ruského impéria také pomyslný jaderný deštník nad okupovanými územími rétoricky rozvinul už před několika týdny. Pak přišla další absurdní chvíle, kdy Putin vyzval Ukrajinu k ukončení nepřátelství. Jelikož použití jakýchkoliv jaderných zbraní nedává smysl, je třeba právě snahu dotlačit Kyjev k jednání o „míru“ vnímat jako hlavní cíl řinčení jadernou šavlí.

Jaderné zbraně mají oproti konvenčním tu výhodu, že jsou řádově násobně více destruktivní. Proto byly vyvinuty k úderům na strategické cíle, kdy měla jejich obří ničivá síla vynahradit nepřesnost leteckého bombardování. Jenže po přechodu z atomových na vodíkové zbraně se jejich smrtící potenciál zvýšil natolik, že válka s jejich použitím nedávala smysl. Staly se zbraní poslední záchrany, jakousi pojistkou proti úplnému obsazení a zničení země nepřítelem.

Vznikly tak nápady použít je přímo na bojišti tak, aby zázemí zůstalo zachováno. Na papíře to vypadalo rozumně. Spojené státy americké a západní spojenci by mohli jejich pomocí vyrovnat ohromnou konvenční převahu vojsk zemí Varšavské smlouvy. Jenže to má dva zásadní háčky. Tím prvním je, že jejich taktické použití bylo plánováno pro konflikt, při němž se na západ měly frontou o délce řádově stovek kilometrů valit miliony nepřátelských vojáků a desítky tisíc tanků.

Na Ukrajině je ovšem koncentrace jednotek oproti tomuto scénáři poměrně nízká. Pro bomby o ničivé síle desítek a stovek kilotun TNT prostě není na tomto bojišti dost vhodných cílů. Odborník na geopolitiku Tim Marshall pak varuje před použitím tzv. mikrojaderných zbraní. Ty jsou ale zase jen o něco málo silnější než největší konvenční bomby. Jejich nasazení ale na rozdíl od nich přináší ohromné politické náklady, to je právě onen druhý háček. Taktické použití jaderných zbraní s sebou nese všechna rizika jejich strategického použití.

Čína a nešíření jaderných zbraní

V tom je potom asi největší kámen úrazu. Použití jaderné zbraně proti státu, který ji nemá, by bylo naprostým popřením smyslu Dohody o nešíření jaderných zbraní. Ta sice navzdory snaze tzv. nejaderných států žádné explicitní záruky v tomto směru neobsahuje, ale všechny jaderné mocnosti, které smlouvu podepsaly, podobné závazky deklarovaly. Přes to, že se nepodařilo najít shodu na textu těchto tzv. negativních záruk, obě strany je chápou jako důležitou součást dohody.

Jednostranné prohlášení ukrajinského území za ruské, aby se tak Moskva této záruce mohla vyhnout, na věci nic nezmění. Pokud by použití byť i malé jaderné zbraně proti Ukrajině prošlo, vedlo by to de facto ke kolapsu současného systému kontroly šíření jaderných zbraní. Něco takového rozhodně není v zájmu Pekingu, který je pro Rusko v současné době jedním z mála významných spojenců. Čína může ještě tolerovat ruské blafování a nátlak, pokud povede k „míru“. Použití jaderné zbraně by ale tolerovat jen tak nemohla.

Připravit se na všechno

Výše uvedené jistě neznamená, že by Západ na tuto eventualitu neměl být připraven. To je nezbytná součást odstrašení od takového útoku. Moskva musí vědět, že reakce bude tvrdá, byť nemusí být jaderná. Zároveň je třeba už dopředu třeba poskytnout Kyjevu zbraně, které mu umožní se před takovým útokem bránit, tedy pokročilé protiletecké systémy. Ty nepředstavují samozřejmě ochranu stoprocentní, ale snižují pravděpodobnost úspěšného úderu.

Ruské strašení nelze brát na lehkou váhu, ale zároveň mu ani nesmíme podléhat. Ona výzva k jednání prozrazuje to, co ruský diktátor doopravdy chce. Jde mu o to udržet si současné zisky, a je čím dál tím zřejmější, že vojenskou silou to nedokáže. Proto se také v celé Evropě včetně ČR mobilizuje ruská pátá kolona.

Kreml věří, že když Evropanům zamává před nosem mírem jako oslíkovi mrkví a zároveň pohrozí bičem, dosáhne svého. Měli bychom si uvědomit, že Moskva nenabízí mír, ale jen jeho iluzi. Stejně jako onen pomyslný oslík se mrkve nikdy nedočkáme, ale zároveň je jasné, že i když po ní teď sáhneme, ruský vozka bič z ruky nedá.

Jan Gavroch 01/10/2022 - 11:50

Z DEZINFORMAČNÍHO webu :

Město Lyman je téměř obklíčené. Vojáci DNL mohli by ustoupit na Doněc nebo na Slavjansk ale silnice jou odstřelovány z děl Na Ukrajinu přiletěli další vojáci z USA- ti, kdo mají zabránit ukrajinským odvedencům v útěku dostávají 2000 dolarů denně, ti, kdo bojují a řídí ukrajinské odvedence, dostávají 1000 dolarů denně

Yurri Simon 01/10/2022 - 12:50

“Milióón, dva milióny berou..!!! :-)))

Rudý vítr 01/10/2022 - 11:45

Simone vypatlanej demokratickej mozek zalez do kanálu

Yurri Simon 01/10/2022 - 12:51

Tam už je plno, samej pro-ruSSáckej kolaborant.. ))

Rudý vítr 30/09/2022 - 10:26

Tady nedostaneš ani zbraň jediné nůž nic nemáme.

Yurri Simon 30/09/2022 - 09:57

Jak ruSSká žebrota táhne do boje…. :))

„Přibalte si tampony, hodí se do ran.“ Videa ruských odvedenců obnažují bídu armády.

Nařízená mobilizace se má podle Moskvy týkat 300 tisíc mužů, jenže ruská armáda pro nově příchozí nemá dostatečné vybavení. Kromě uniformy a zbraní si musí vojáci obstarat veškerou potřebnou výstroj sami, a to včetně zdravotnických potřeb. Podle videí, které se šíří na sociálních sítích, nemá armáda ani dostatek škrtidel a při krvácení si mají vojáci ránu ošetřit například dámskými hygienickými potřebami.

„Samozřejmě spací pytle, karimatky a podobně… Musíte si to vše přinést sami, kluci. Máme uniformy, máme výzbroj a všechny ty vojenské věci. Nic jiného tam není,“ zní ve videu z mobilizace ruských mužů, které zveřejnil ruský web Meduza. Mobilizovaní si s sebou musí přinést i zdravotnické pomůcky.

Žena ve vojenském oblečení ve videu apeluje na řadu seřazených mužů, aby nezapomněli zejména na peroxid vodíku. Dále vyjmenovává škrtidla. „Nemám dostatek škrtidel pro vás všechny. Vemte si je z vašich aut,“ radí mužům. „Chlapi, nesmějte se. Zeptejte se svých žen, holek, matek na vložky. Ty nejlevnější vložky a nejlevnější tampony. Víte k čemu jsou tampony?“ pokračuje. Vysvětluje jim, že tampon se jim bude hodit při střelné ráně, jednoduše si ho do ní totiž strčí. „A to je všechno. Roztáhne se a vyvine na ránu tlak,“ popisuje užitečnost menstruačních pomůcek při válce.

Další video ukazuje vojáky, kteří nemají ani postele a spí na zemi či na lavičkách. V jiném videu si voják stěžuje na zrezivělou zbraň. „Řekli nám: Máte tanky, na co sakra potřebujete kalašnikovy?“ zní ve videu. Jiný voják tvrdí, že je velitelé plánují poslat na frontu bez výcviku.
Krize morálky v ruské armádě mimo jiné dokazují i odposlechy, které získala ukrajinská vláda z hovorů ruských vojáků do své domoviny. Ti mimo jiné popisují i žalostný nedostatek vybavení a zásob. Kromě taktických chyb si stěžují že jim chybí i základní vojenské věci, jako jsou zařízení pro noční vidění a pořádné neprůstřelné vesty, píše list The New York Times.

Jiní vojáci si stěžují na mrazivé teploty a omrzliny, drsné podmínky pro spánek a logistické selhání. V jednom z hovorů voják popisuje, že má omrzliny na prstech a na otázku, zda tam nemají nějaké zdravotníky, odpovídá: „Ano, ale nic nám nedávají. Budu si to muset sám sehnat v obchodech.“

Otevřeně se také přiznávají k rabování ukrajinských domů a podniků. Někteří dokonce přepadli řeznictví, zabili selata či drůbež, aby měli co jíst, cituje list telefonáty.

A tahle usoplená holota, tahle banda zoufalců, bude vyhrožovat světu..??? :-))))))))))))))

Paterak 30/09/2022 - 16:51

Ty si tohle fšecko viděl na vlastní oči? Bezva! Ta holota světu nevyhrožuje, neb tam má spoustu přátel. A věř porovnávat holotu v Rusku a USA to bys teprve něco viděl! Já to viděl….

Yurri Simon 01/10/2022 - 10:58

Vůbec mě nezajímáš, kolaborante..

Yurri Simon 30/09/2022 - 09:32

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas.

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Ruský prezident Vladimir Putin v minulém týdnu oznámil částečnou mobilizaci, která se má oficiálně týkat vojáků v záloze a mužů s vojenskou zkušeností. Přesto se objevily záběry a zprávy, že zejména v asijské části Ruska verbíři berou takřka každého muže, který se jim dostane pod ruku. Podle ministra obrany Sergeje Šojgua by takto Rusko mohlo získat až 300 tisíc nových vojáků.

Visingr pro CNN Prima NEWS ale poukázal na to, že branci mají nanejvýš mizivé vojenské zkušenosti a jejich nasazení přímo do těžkých bojů s Ukrajinci by bylo pro Rusy velkou chybou. Jisté uplatnění by pro ně viděl jinde. „Kdyby je Rusové poslali do týlu, tak by to asi nějaký efekt mělo, ale ne do boje. Kdyby se použili tak, jak se používají naše aktivní zálohy, tak by to nějakou logiku mělo,“ popsal expert s tím, že tímto způsobem by branci měli na starost například strážení skladů a jiných objektů, řídit vozidla a jiné činnosti, které přímo s bojem nesouvisí.

„Kdyby Rusové ty mobilizované vojáky nasadili takhle, tak by to bylo rozumné, ale oni je zjevně mají v úmyslu použít opravdu pro boje v první linii, což dopadne strašlivým masakrem,“ míní Visingr s tím, že by nejspíš měli už v prvních dnech obrovské ztráty.

Pokud by se branci dostali rovnou na frontu, očekávat podle něj nelze pouze to, že budou ve velkém umírat, ale také dezertovat a panikařit. „Čerstvě odvedené prostě vyděsí, když k nim dopadne ukrajinský granát. A oni se prostě rozutečou, protože na tohle nejsou zvyklí,“ popsal dále redakci analytik.

Kromě toho lze dle Visingra očekávat naprostý chaos v řadách Rusů i kvůli tomu, že je jejich velení nebude schopné dostatečně zásobovat. „Oni nejsou schopní zásobovat vojáky, které už tam mají teď, a chtějí tam poslat 300 tisíc dalších,“ dodal expert.

Proč proti Rusku hraje čas?

Visingr zároveň pro CNN Prima NEWS řekl, že na jedné straně by Rusům pauza v zimě mohla přijít vhod, aby své posbírané brance mohli vycvičit, ale obecně hraje čas proti Moskvě.
„Samozřejmě, že kdyby získali nějaký čas, tak jim to může pomoci z hlediska toho, že budou mít na jaře více lidí, ale Ukrajina bude mít zase daleko více zbraní. A nezapomínejme, že Ukrajinci také přiberou další rekruty,“ řekl vojenský analytik.

Připomněl, že výcvik ukrajinských jednotek probíhá nejen v jejich domovině, ale rovněž v zahraničí. Ukrajince cvičí vojenští instruktoři například ve Velké Británii i jinde na Západě.

Podle experta navíc Moskva ani nezvládne vycvičit větší množství svých nových rekrutů. „Obě strany přes zimu mohou načerpávat sílu, ale je otázka, kdo víc. Dlouhodobě až střednědobě to favorizuje Ukrajinu, protože Rusové nemají kapacity na to, aby ty vojáky cvičili. Ukrajinci je mají a pomáhá jim Západ. Rusku nepomáhá nikdo,“ zmínil Visingr.

Velmi chabá morálka

Valné mínění o zmobilizovaných rekrutech nemá ani bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Ten v pořadu K věci na CNN Prima NEWS poznamenal, že většinou mají jen velmi chabou morálku. „Efektivita jejich nasazení v prvním sledu nebude příliš vysoká,“ zhodnotil armádní generál v záloze.
Šedivý připustil, že někteří z povolaných Rusů sice míří do války rádi a s nadšením, ale to rozhodně nebude platit pro většinu. Příliš velkou posilou pro Kreml nebudou ani branci se skutečnou, ale již poměrně zaprášenou, vojenskou minulostí.

„Pokud na frontu pošlou vojáky, kteří jsou třeba deset let, možná i déle, po výkonu vojenské služby, tak ti vojáci už poztráceli veškeré návyky, které mají mít. Pokud udělají tuto chybu, nebude mít jejich nasazení velký význam,“ komentoval ve vysílání pořadu K věci Šedivý.

Paterak 30/09/2022 - 17:03

Tvoje informace o Rusech jsou až podezřelé. A co Ukrajinci, jak jsou na tom? Nevíš? Já taky ne. U nás je uteklých zbabělců ze své země půl milionu, milion v Polsku, něco v Maďarsku, Německu a hlavně rekruti utíkali ke svému nepříteli do Ruska cca 2 miliony. A ty chceš porovnávat ukrajinské zbabělce s těmi ruskými? Neporovnatelné!

Yurri Simon 01/10/2022 - 11:05

Tvoje chaotické dedukce jsou tak mimo, že je to až odzbrojující..

Paterak 01/10/2022 - 12:59

Fakta, hochu fakta!

Yurri Simon 02/10/2022 - 14:28

Chápu, že to bolí…

S členstvím v NATO souhlasí nejvíc Čechů od roku 1994.

Se členstvím České republiky v NATO souhlasí 78 procent lidí v Česku, nejvíc od roku 1994. Vzrostla také podpora Evropské unie, ukázal průzkum agentury STEM z přelomu března a dubna. Česko do NATO vstoupilo v roce 1999.

Vy komouši už začínáte být tak trošku jako kůl v plotě… 🙂

Yurri Simon 30/09/2022 - 09:27

16 raketometů HIMARS zastavilo ruskou armádu, nyní dostane Ukrajina dalších 18.

Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre ve středu oznámila další balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši 1,1 miliardy dolarů. Bude zahrnovat mj 18 nových odpalovacích zařízení HIMARS a stovky obrněných vozidel, ale dodávky se očekávají v delším časovém horizontu.

Nový balík vojenské pomoci bude poskytován v rámci iniciativy Ukrajinské bezpečnostní pomoci (USAI), což znamená, že zbraně budou pro Ukrajinu nakupovány přímo od výrobce, nikoli darovány z amerických zásob, vysvětlila mluvčí Bílého domu.

Americké raketomety HIMARS terorizují Rusy – žádné cíle pro ně nejsou daleko, obrana prakticky nemožná.
Celkový počet ukrajinských HIMARS tak vzroste na celkový počet 34 kusů.

Podle Pentagonu bude nový balíček kromě 18 raketových dělostřeleckých systémů HIMARS obsahovat 150 obrněných vozidel HMMWV (Humvee), 150 taktických vozidel pro tažení např. houfnic, 40 nákladních aut, 22 radarů a protidronových systémů a také komunikační zařízení. Nový balíček znamená, že celková hodnota vojenské pomoci dosud deklarované USA od začátku ruské invaze činí více než 16,2 miliardy dolarů.

Bijte ruSSáky na věčné časy, a nikdy jinak..!!! :))

Paterak 30/09/2022 - 15:14

Juro, už se tim netrap a jdi s manželkou na pivo. Dyť tě stejně nikdo nečte. A ten starý slogan: Bijte Rusy na věčné časy na kterém MS v hokeji se objevil? Hledej odborníku…

Yurri Simon 01/10/2022 - 11:07

Proč bych měl něco hledat, ty hlavo..? Já si to Německo pamatuju..

umělkyně 30/09/2022 - 01:02
1 2 3 4

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.