Desetitisíce lidí počátkem září zaplnily vídeňský Prátr. Tento lesopark je vyhlášen svými zábavními atrakcemi, k nim ale tentokrát kroky návštěvníků nesměřovaly. Jejich cílem byl Volksstimmefest – festival rakouských komunistických novin. A mezi návštěvníky nechyběli ani účastníci z České republiky!
Část parku zvanou Jesuitenwiese zaplnily desítky stánků Komunistické strany Rakouska (KPÖ), občanských iniciativ, politických kroužků, levicových stran ze sousedních zemí i z Blízkého východu, které ani v emigraci nerezignovaly na politický boj. Společný je těmto stranám a organizacím zápas za lepší život prostých lidí a emancipaci neprivilegovaných vrstev! To vše je nedílnou součástí festivalu, který se tradičně koná v průběhu prvního zářijového víkendu. Vedle politického obsahu má ale také bohatý kulturní program.
Pojítkem myšlenky solidarity
Po oba dny mohou návštěvníci vybírat z pestré nabídky vystoupení nonkonformních umělců a nechybí ani zábavný program pro děti. I proto je festival atraktivním místem pro lidi různých generací. Všechny návštěvníky pak spojují myšlenky solidarity.
V rámci festivalu proběhlo množství debat a diskusí na různá témata, od otázek míru a války, zbrojení, eskalace napětí v Evropě až po pravicový terorismus, kterým byl v roce 2021 ohrožen dokonce i samotný Volksstimmefest! Dlouholetý podporovatel pravicově extremistického Rakouského identitářského hnutí (IBÖ) totiž plánoval bombový útok přímo na festivalu.
Terorista dokonce provedl úspěšné odstřelové zkoušky s vlastnoručně vyrobenými výbušninami. Naštěstí byl nakonec odhalen a následně odsouzen k pětiletému trestu odnětí svobody. KPÖ coby organizátor ale nebyla o plánovaném útoku vůbec informována – dozvěděla se to až při zveřejnění zprávy rakouské rozvědky letos Fv květnu.
»Připadá nám zvláštní, když se musíme o takových incidentech dozvědět prostřednictvím zprávy Úřadu na ochranu ústavy, místo aby nás kontaktovali přímo,« sdělil předseda KPÖ Günther Hopfgartner, který také přišel pozdravit české účastníky do stánku KSČM. Ta se totiž, spolu s dalšími levicovými stranami ze Slovenska (Socialisti.sk), Německa (DKP a Die Linke), ČR (Levice) či Slovinska (Levica) do průběhu festivalu aktivně zapojila.
KSČM zde zastupovala početná výprava z Ústeckého kraje. A nebylo to poprvé. Mladí členové KSČM ze severních Čech v poslední dekádě pravidelně festival navštěvují a svou stranu zde aktivně reprezentují. Ať již zapojením do besed, které jsou oficiální částí programu festivalu, nebo prezentací postojů KSČM při četných diskusích s účastníky festivalu na vlastním stánku. Palčivými tématy byly sociální a ekonomické problémy, které se prohlubují nejen v ČR, ale v celé EU.
Jedním z témat, která rezonovala, bylo dostupné bydlení. Spolkový mluvčí KPÖ Tobias Schweiger uvedl, že »najít cenově dostupný byt se (v Rakousku) stalo hrou na náhodu. Od nástupu vlády v roce 2019 platíme v průměru o téměř dva měsíce nájemného ročně více. Musíme prosadit opatření proti raketově rostoucím nájmům, a proto jsme zahájili celorakouskou kampaň ‚Žádné zvyšování nájemného až do roku 2029‘.« Nájemné v Rakousku totiž, stejně jako v ČR, už léta roste rychleji než příjmy. Proto rakouští komunisté prosazují, aby jeho dalšímu zvyšování zabránil zákon.
»Rakouský zákon o nájemném již obsahuje strop v podobě směrné hodnoty. Ta se však vztahuje na stále menší počet bytů na trhu. Všichni nájemníci si však zaslouží ochranu před rostoucími náklady na nájemné,« dodal Tobias, který zároveň vyzval účastníky k podpisu pod petici KPÖ s cílem stranu podpořit v jejím tlaku na dostupné bydlení.
Čeští účastníci se však nezajímali jen o problematiku (ne)dostupného bydlení. Již v předvečer festivalu proběhla v multifunkčních prostorách Café 7stern debata na téma postavení pracujících v sektoru sociální péče a jejich srovnání v různých zemích Evropy. Panelisté, mezi kterými byli např. Janko Belin (Levica, Slovinsko), Anna Leder (nevládní organizace ig24.at, Rakousko) nebo Mara Stieber (Dei Lenk, Lucembursko), se shodli na tom, že »sociální péče v Evropě je v krizi«. Fakticky dnes v Evropě pracují v sektoru sociální péče statisíce lidí jako přeshraniční zaměstnanci, a to často za nejistých podmínek.
Postupující změny, kterými toto odvětví prochází a které se nesou v duchu tzv. úsporných opatření a nedostatku osobní péče, vystavují pečovatele rostoucímu tlaku. Jejich sociální situace se stává kritickou. Přítomní se shodli, že je nutné zaměřit pozornost na tyto problémy a proaktivně hledat cesty, jak situaci zaměstnanců v sociálních službách zlepšit!
V rámci celého víkendu se na jednom místě potkaly debaty o závažných sociálních problémech, které lidi dnes nejvíce pálí, spolu s pohodovým trávením volného času. Kritické postoje však zaznívaly jasně. O tom, že tyto problémy nelze překonat v mantinelech kapitalistické socioekonomické formace, nepochyboval nikdo!
Jaroslav RUŽIČKA
FOTO – autor a Jan EXNER