Kdo zastaví krvavé generály

od redakce
V Súdánu dál střílejí do lidí, končí Hamduk

Tisíce Súdánců v neděli opět vyšly do ulic Chartúmu protestovat proti vojenské vládě. Bezpečnostní složky proti nim znovu použily slzný plyn i střelbu. Vzápětí rezignoval premiér Abdalláh Hamduk.

Podle agentury AFP v neděli zemřeli dva demonstranti ve městě Omdurmán, které sousedí s metropolí. Od převratu z loňského října bylo při manifestacích za návrat civilní vlády v Súdánu zabito přes 50 lidí. I proto v neděli rezignoval premiér Abdalláh Hamduk.

Hamduk byl premiérem od srpna 2019, kdy vedl přechodnou vládu po svržení prezidenta Umara Bašíra. O moc se od té doby dělili civilisté s armádou, která měla vloni na podzim moc předat civilistům. Místo toho však armáda v říjnu provedla převrat a zatkla většinu ministrů, včetně premiéra Hamduka. S ním se pak v listopadu dohodla, že se do úřadu vrátí. Armáda má ale stále velký podíl na vedení země a lidé proto demonstrují za čistě civilní vládu. Další protesty jsou plánované v úterý.

Tisíce Súdánců se i minulý týden opět vydaly v Chartúmu do centra metropole ve snaze dostat se k prezidentskému paláci. Ve čtvrtek »bezpečnostní složky« zastřelily šest lidí a další stovky lidí utrpěly zranění, v neděli byl jeden demonstrant střelen do hrudi a druhý utrpěl vážné zranění hlavy, uvedla katarská televize Al-Džazíra.

Hamduk rezignaci oznámil v televizním projevu. Zároveň podle ČTK vyzval k uspořádání kulatého stolu, z něhož by vzešla nová dohoda o politickém přechodu k demokracii v této africké zemi.

Situace v zemi využily i Spojené státy, které rovněž vyzvaly armádu, aby zajistila civilní vládu a skončila s násilím vůči demonstrantům. »Po rezignaci premiéra Hamduka by měli súdánští vůdci odložit stranou své odlišnosti, najít shodu a zajistit trvalou civilní vládu,« uvedla kancelář pro africké záležitosti amerického ministerstva zahraničí.

Hamduk byl podle agentury Reuters klíčovým partnerem pro mezinárodní společenství, který mohl Súdánu pomoci vystoupit z desetiletí izolace a sankcí zavedených za éry Bašíra. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nové obsazení postu v čele súdánské vlády by mělo dodržet dohodu o sdílení moci z roku 2019.

Hamdukova rezignace u Súdánců na sociálních sítích vyvolala rozporuplné reakce. Zatímco některé odchod premiéra zarmoutil, další jedinci, kteří odsuzují jeho rozhodnutí vrátit se do funkce po převratu, vyjádřili odhodlání ukončit vojenskou vládu.

(rom)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.