K Orbánovu drtivému vítězství v Maďarsku

od redakce

Ano, v maďarských parlamentních volbách opět zvítězil dosavadní dlouholetý premiér Victor Orbán. Jeho strana FIDESZ získala kolem 53 procent hlasů maďarských voličů, opoziční blok jen 35 % hlasů a radikální strana Naše vlast 6,2 % hlasů. FIDESZ obsadí ve 199členném parlamentě 135 křesel, opoziční blok 57 a Naše vlast sedm křesel. Na ústavní většinu je potřeba 133 poslanců. Ústřední volební komise potvrdila, že k urnám přišlo 69 % voličů.

Jistě, k drobným korekcím ještě může dojít. Drtivé vítězství pravicově konzervativního a euroskeptického Orbána to ale ovlivnit nemůže. Protože jde o páté vítězství strany FIDESZ a čtvrté po sobě, je dobré se zamyslet nad jeho příčinami.

Jistě, někdejší vládnoucí socialisté pod vedením premiéra Ference Gyurcsányho s liberály svou asociální politikou »lhali ráno, lhali večer, lhali v noci«, jak v roce 2008 uniklo z jejich porady do médií, a brutálním potlačováním protestů v témže roce se těžce zkompromitovali. Orbán ale v Maďarsku poměrně úspěšně vládne již 12 let a vládl i v letech 2002-06, takže tak starými aférami jeho vítězství nevysvětlíme.

Maďarský volební systém je smíšený: 93 poslanců se volí systémem poměrného zastoupení ze stran, které získali alespoň pět procent odevzdaných hlasů voličů, 106 poslanců se volí v jednomandátových obvodech, tj. jednokolovým většinovým systémem. Tím vysvětlíme opakující se ústavní většinu poslanců za stranu FIDESZ, ne však skutečnost, že Orbán získává nad 50 % odevzdaných hlasů voličů.

Snad po polském vzoru (před poslednímu volbami do Evropského parlamentu se v Polsku spojil větší počet opozičních, velmi rozdílných politických stran do »Občanské koalice« a získali tak více mandátů, než by získali, kdyby kandidovali samostatně) se v Maďarsku proti Orbánovi spojilo šest opozičních, proevropských politických stran: socialisté, liberálové, maličcí zelení, fašizující antisemitský Jobbik… Zda tím víc hlasů voličů získali než ztratili, nebo obráceně, nevím. Jisté je, že se mimo Budapešť neprosadili. Pro mě bylo překvapením, že i antisemitismus je současnou evropskou hodnotou. Nebo je proti Orbánovi dovoleno vše?

Volby v Maďarsku se snažili ovlivnit mocní pánové a dámy z vedení Evropské unie i řady členských států. Zdá se, že neúspěšně. Nedivím se, podpora ministryně obrany České republiky Jany Černochové a podobných musela být kontraproduktivní. Ani tím nevysvětlíme vítězství Orbána.

Obrana národních zájmů

Základní příčina opakujících se Orbánových vítězství je jeho realistická mezinárodní i domácí politika, zaměřená na obranu maďarských národních zájmů, rodiny, školy, obcí, Maďarska. Orbán relativně úspěšně podporoval maďarský venkov, okázale dříve ignorovaný proevropskými politickými stranami a vládami. Jde o účinnou podporu zemědělství a obnovení potravinové soběstačnosti Maďarska.

Soběstačnost se ale týká jen primární zemědělské produkce, neboť maďarský potravinářský průmysl je z velké části od 90.let v rukou zahraničního kapitálu a obchodní řetězce jsou též převážně zahraniční, což může vytvářet problémy.

Jde o podporu veřejné dopravní obslužnosti. Orbán nechal obnovit vícero venkovských železničních tratí, kde jeho předchůdci zastavili provoz, předstíraje úspory a veřejné blaho.

Jde o ochranu rodiny, viz zakotvení do ústavy, že manželství je svazkem pouze muže a ženy, zákaz výuky dalších pohlaví do věku 18 let na školách, vyhnání neziskovek ze škol ad. Ničit mladou generaci bruselskými gender nesmysly nedovoluje, i přes častou šikanu ze strany vedení EU.

Nutno odsoudit, byť to kupodivu vedení EU nevadí, že vláda FIDESZ vážně omezila práva odborů při obraně zájmů pracujících, podobně zatlačení slabé Maďarské komunistické strany do ilegality. Nebo platí, že vrána vráně oči nevyklove? Nepřekvapuje přátelský vztah Orbána a maďarské katolické církve.

Rodinnou politiku Orbánovy vlády provází zejména výrazná podpora bytové výstavby pro chudé. Totiž, těžko se zakládá rodina, když není kde bydlet.

Orbánovi se důslednou politikou podařilo omezit vliv tzv. politických a lidskoprávních neziskových organizací, financovaných většinou ze zahraničí. Největším úspěchem bylo vystrnadění univerzity silně kontroverzního finančního spekulanta Sorose z Maďarska. FIDESZ postupně ovládl řadu maďarských médií, takže nebyl konfrontován mediální nenávistí tak silně, jako český prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš, o KSČM a ČSSD nemluvě.

Řešení migrační i energetické krize

Když v září 2015 vypukla migrační krize, Orbán nechal na hranicích se Srbskem postavit plot a zastavit tak balkánskou trasu migrantů do EU. Byl za to Bruselem ostře kritizován, ale brzy se k němu přidalo Chorvatsko, později i další. Je to velké dilema: země není nafukovací, velký počet migrantů z kulturně zcela odlišného prostředí znamená rozklad domácí společnosti, nemluvě o skutečnosti, že velká část migrantů do EU přichází za lepším, za sociálními dávkami s tím, že se integrovat nebude, že naopak bude požadovat přizpůsobení se hostitelské společnosti jejím nárokům včetně šíření islámu.

Když v září 2021 propukla energetická krize, Orbán podepsal s Ruskem jednak smlouvu o výstavbě nové jaderné elektrárny v maďarském Paksu, jednak smlouvu o dlouhodobých dodávkách zemního plynu za pro Maďarsko výhodné ceny. Tyto smlouvy zachoval i po ruské vojenské operaci na Ukrajině. Sice ji odsoudil, ale odmítl se připojit k nezbrojním embargům vůči Rusku. Nedovolil ani dodávky zbraní na Ukrajinu přes maďarské území.

Ano, válka není v maďarském národním zájmu. Není žádný důvod přikládat pod kotel války, jak činí pod vedením Spojených států a Polska většina států EU. Orbán také zastropoval ceny paliv včetně pohonných hmot, takže jsou v Maďarsku levnější než u nás, byť nikoliv levné. Ano, ČR lítá v energetické krizi až po uši a odmítá cokoliv rozumného dělat. V Maďarsku je energetická situace příznivější a na konci tunelu je vidět světlo.

Rusko ukrajinská válka se stala divokou kartou na maďarské politické předvolební scéně, včetně mohutného přílivu ukrajinských uprchlíků do Maďarska. Ne všichni jsou přitom váleční uprchlíci, část jich jen urychlila své rozhodnutí emigrovat z Ukrajiny s ohledem na své zoufalé životní podmínky.

Přes velký řev maďarských proevropských politických stan a organizací o zradě evropských hodnot většina Maďarů ocenila Orbánův zdrženlivý přístup k válečné apokalypse a jeho pragmatické řešení řady problémů rozvoje Maďarska. Nedala ani na údajnou opotřebovanost Orbána dvanácti lety premiérování. Orbán popáté zvítězil a utvoří i další maďarskou vládu.

Jan ZEMAN

Přečtěte si další články

4 komentáře

jmm 07/04/2022 - 19:30

“San Simeon,ca”-“kumpáne lidských práv”
Ano bylo pozdě – těch barbarských zvířat, které “zametají” lidská práva bylo/je “kdesi” mnohem víc…
Nevím, někde píší dočasné vyloučení, ale jak vše prezentovat v s trnovou korunou v zádech/pak na hlavě a se smradlavým dechem “Bacha a Metternicha”…

Yurri Simon 07/04/2022 - 20:02

Kolik promile máte aktuálně na žíle…?

Yurri Simon 07/04/2022 - 18:38

Tak hlavně jak Maďarsko, tak i Srbsko, i když Putinovy kumpáni, dnes hlasovali v OSN pro vyloučení rusáků z Rady OSN pro lidská práva. Včera bylo pozdě – ta barbarská zvířata nemají v OSN co dělat už dávno..!!!

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/rusko-bylo-vylouceno-z-rady-osn-pro-lidska-prava-40393197

sid 08/04/2022 - 12:36

Rozložení OSN je krokem ke světové válce. Je smutné, že ti kdo věci chápou, zahynou v jaderném ohni s magory, kteří tuto katastrofu přivolají. Roztáčení spirály nenávisti válku nezastaví.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.