Izraelská policie vstoupila do areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě, aby zabezpečila židovským návštěvníkům cestu na toto posvátné místo. Při střetech s policií utrpělo zranění 17 Palestinců, uvedla agentura AP s odvoláním na palestinské zdravotníky. Na stejném místě se policie s Palestinci střetla již v pátek, střety však byly podle agentury Reuters méně násilné. Kvůli střetům pozastavila účast v izraelské vládní koalici strana Sjednocená arabská kandidátka (UAL).
Komplex, jemuž židé říkají Chrámová hora a muslimové Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně), bývá častým místem izraelsko-palestinských střetů. Stojí zde muslimská svatyně Skalní dóm a mešita Al-Aksá a dříve tu byl židovský chrám, jehož pozůstatkem je Zeď nářků.
Palestinci informovali o krátkých potyčkách s izraelskou policií v blízkosti mešity. Izraelská policie pak uvedla, že Palestinci házeli kameny na autobusy a způsobili lehká zranění některým cestujícím. Oznámila rovněž, že zadržela devět osob.
Izraelský premiér Naftali Bennett uvedl, že nařídil posílit policejní ochranu autobusů, které na posvátné místo přivážejí židovské věřící. “Pracujeme na tom, abychom uklidnili situaci a současně tvrdě zasáhli proti osobám páchajícím násilí,” uvedl Bennett.
Kvůli střetům Sjednocená arabská kandidátka, která má čtyři zákonodárce, ohlásila, že pozastavuje svou účast ve Bennettově vládní koalici. Strana kritizuje počínání izraelské policie a prohlásila, že pokud se situace nezmění, mohl by být její odchod z vlády definitivní. Podle části izraelských komentátorů strana, která získává hlasy především mezi izraelskými Araby, rozhodnutí o pozastavení účasti ve vládě předjednala s premiérem Bennettem. Cílem podle nich bylo snížit tlak na politické vedení strany a předejít trvalé roztržce. Bennett zákonodárce UAL potřebuje, protože v současnosti se může v parlamentu spoléhat na podporu pouhých 60 ze 120 poslanců. Izraelská sněmovna znovu zasedne až v květnu. Vládní politici podle médií doufají, že se do té doby podaří krizi zažehnat.
Izraelské počínání odsoudila řada zemí, a to včetně těch, které se snaží zlepšit vztahy s Izraelem, například Turecko a Maroko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v rozhovoru se šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem řekl, že silně odsuzuje izraelské “útoky na věřící” u mešity Al-Aksá. Podle Jordánska izraelské aktivity podkopávají snahu udržet v Jeruzalémě klid a snížit napětí. Maroko v už sobotu označilo chování izraelské policie za “systematickou provokaci”.
Pří pátečních střetech mezi policií a Palestinci utrpělo zranění více než 150 lidí. Policisté tvrdí, že v pátek do areálu přišli, aby rozehnali dav, který házel kameny na modlitební místo u Zdi nářků.
Napětí se v posledních týdnech zvýšilo po sérii útoků Palestinců, při nichž bylo v Izraeli zabito 14 lidí. Izrael podnikl vlnu zatýkání a vojenských operací na okupovaném Západním břehu Jordánu, což vyvolalo střety, při nichž bylo zabito 16 Palestinců.
(čtk)
6 komentáře
Pryč s agresory, pryč s okupanty!
21. října 2021 vypadli komouši po dlouhých 100 letech z českého parlamentu!
Vojto, díky
Fake je také to, že Izrael okupuje Palestinu již od roku 1967? Za vydatné pomoci jejich spojence USA.
BOLSEVICI STALIN UZ VAS NEPOCHVALI
Je také zcela evidentní, že pomoc nově vzniklému státu byla poskytnuta se souhlasem Stalinova Sovětského svazu, který vznik Izraele podpořil jako protiváhu prozápadních arabských režimů. Československo tak fungovalo poprvé jako režim zastupující zájmy Sovětů. Jakmile se však v poměrně krátkém časovém horizontu ukázalo, že se Izrael přiklání spíše k západnímu bloku a nevydá se tak cestou „lidových demokracií“, SSSR i celý východní blok včetně Československa své postoje k židovskému státu na počátku padesátých let podstatně přehodnotily.
BOLŠEVICI – JE TO FEJK!
Dima říká, že Kolja byl vězněm číslo čtyři z nejméně osmi civilistů, kteří tam byli drženi během měsíce trvající ruské okupace města.
Andrei – vězeň číslo šest – říká, že byl bodnut do levé nohy, svlečen a vyhrožován zmrzačením genitálií a znásilněním.
V jednu chvíli, říká 33letý muž, mu ruští vojáci dali elektrické šoky do hlavy. Bití bylo tak brutální, že prosil své věznitele, aby ho zabili.
Jeho zápěstí, nohy a kotníky stále nesou známky mučení a v pravé ruce ztratil cit.
“Byla to noční můra.” Bylo to to nejhorší, co se mi kdy stalo,“ dodává a třese se mu hlas.
Moskva opakovaně a vehementně popírá, že by se zaměřovala na civilisty i páchání válečných zločinů na Ukrajině, a uvedla, že obvinění z mučení, znásilňování, hromadné popravy a vraždy jsou „monstrózní padělky“, jejichž cílem je pošpinit pověst jejích sil.
Ale The Independent shromáždil desítky svědectví poukazujících na možná porušení mezinárodního práva v mnoha regionech země.
Komentáře jsou uzavřeny.