Fico to dokázal. Porazil i prozápadní masmédia

od redakce

Sobotní slovenské předčasné parlamentní volby vyhrál s náskokem pěti procent Ficův Smer-Slovenská sociální demokracie (Smer-SSD). Ani více než pět let trvající masáž médií hlavního proudu ani tlak nevládního občanského sektoru (dle Ficových slov propojeného mj. s ambasádou USA) ho nezlomily. Získal bezmála 23 procent (42 mandátů), liberální Progresivní Slovensko téměř 18 procent (32), Hlas-SD 14,7 procenta (27). Matovičovo OĽaNO se ziskem 8,9 procenta (16 mandátů) bere brambory, páté je KDH (6,8 procenta a 12 křesel), šestá pravicová SaS (6,3 procenta a 11 mandátů) a sedmá SNS (5,6 procenta a 10 křesel v parlamentu). Ostatní strany se do Národní rady Slovenské republiky nepodívají. Komunistická strana Slovenska získala 0,33 procenta. Voleb se zúčastnilo přes 68 procent Slováků, což je nejvíc za posledních 20 let.

Tristní (ne)vládnutí koalice posledního vítěze slovenských voleb (subjektu OĽaNO) rozhodlo o tom, že Slováci se většinově rozhodli vsadit na osvědčenou sociálně demokratickou jistotu. Smer a bronzový Hlas-SD spolu disponují více než 37,5 procenty hlasů.

Rozhodne Pellegrini

K vytvoření koaliční vlády tak potřebují už jen jeden menší subjekt z celkem sedmi, které překročily pětiprocentní práh nezbytný ke vstupu do Národní rady SR. Tady se nabízí  Slovenská národní strana (SNS). Vyloučit ovšem technicky nelze ani variantu bez Smeru – pokud by expremiér Pellegrini dal přednost stříbrnému pravicově liberálnímu Progresivnímu Slovensku (PS) místopředsedy Evropského parlamentu Michala Šimečky (a dosluhující prezidentky Zuzany Čaputové) za podpory KDH a SaS. Právě ekonomicky krajně pravicová asociální neoliberální Svoboda a solidarita Richarda Sulíka (obdoba české TOP 09) je ovšem hlavním viníkem rapidního zchudnutí většiny slovenského obyvatelstva, takže musíme doufat, že Pellegrini do takového sebevražedného spojení nakonec nepůjde a potvrdí svá poslední předvolební slova o přirozeném spojení s partnerskou Ficovou sociální demokracií. Ve včerejších debatách na TV Markíza a RTVS ovšem Pellegrini jasně neřekl, komu dá přednost. Proti koalici se Smerem se vyslovilo KDH, zástupce Smeru ani do jedné z debat nepřišel, což je poněkud na pováženou.

Rozdílné zahraničně politické pohledy

Pellegrini se ovšem dlouhodobě staví do prozápadní pozice fanouška NATO a Ukrajiny, což naprosto odmítl Fico, podle kterého “válka na Ukrajině začala v roce 2014, když ukrajinští fašisté zabíjeli civilní ruské oběti,” jak prohlásil v nedávné videonahrávce. “Naším klíčovým zájmem je mít dobré vztahy se všemi zeměmi ve světě, včetně Ruské federace,” dodal a západní státy trefně nazval válečnými štváči. Odmírá i protiruské sankce, které nejen podle něj více škodí jejich samotným strůjcům, tj. mj. zemím Evropské unie. Nedávno rovněž podle serveru aktualne.cz Fico prohlásil, že by neschválil zatčení Vladimira Putina, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, pokud by přijel na Slovensko. A média rovněž citují Ficovo promírové prohlášení, že pokud volby vyhraje jeho Smer, nepošle už Slovensko Ukrajině jediný náboj. V tom jediném se s ním pragmaticky shoduje i Pellegrini.

Lze proto předpokládat, že Fico ze svých pro leckoho radikálních postojů poněkud ustoupí (právě proto, aby vůbec byl schopen sestavit vládu), na druhou stranu kdyby otočil totálně, stal by se rázem naprosto nedůvěryhodným nejen pro potenciální politické partnery, ale především pro své voliče, kteří uvěřili jeho vymezení se proti servilně prozápadní politice Progresivního Slovenska. Fico v poslední předvolební debatě na RTVS s určitou mírou nadsázky prohlásil, že pokud by vyhrálo Šimečkovo PS, vládlo by na Slovensku velvyslanectví USA v SR, což on s odkazem na suverenitu vlastní země rozhodně odmítá.

K výsledkům voleb se předseda Smeru dosud nevyjádřil, tiskovou konferenci plánuje strana až po vyhlášení oficiálních výsledků voleb, takže možná až na zítřek.

(rom)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.