Evropská komise připravuje sadu opatření na snížení cen plynu včetně “dynamického” stropu pro obchodování v klíčovém virtuálním uzlu Title Transfer Facility (TTF). Tento mechanismus by byl k dispozici do té doby, než se spustí nový cenový index pro obchodování se zkapalněným zemním plynem, což by mohlo být na jaře příštího roku. Vyplývá to z předběžného plánu unijní exekutivy, který má ČTK k dispozici.
Komise do pracovní verze nezahrnula některá opatření, o nichž se na úrovni Evropské unie v posledních týdnech diskutuje, jako je strop na cenu ruského plynu, obecnější limit na velkoobchodní ceny nebo dotování plynu používaného k výrobě elektřiny. Oficiální oznámení EK se čeká v úterý, přičemž finální návrh se může od pracovní verze lišit.
Podle dokumentu, který unikl do médií, nicméně komise místo dříve projednávaných variant navrhuje “mechanismus cenové korekce”, který by dočasně nastavil “dynamický cenový limit pro transakce na TTF”. Omezení by se přitom spouštělo jen “v případě potřeby”. Jak by se cenový limit vypočítával, předběžný návrh neuvádí. Některé členské země EU nedávno přišly s myšlenkou, že cena plynu by v unii mohla být navázána na energetické cenové indexy v Severní Americe a Asii.
Komise prezentuje možnost omezování ceny na TTF jako přechodné řešení před zavedením “doplňkového” uzlu, který by určoval cenu zkapalněného plynu. TTF, jehož hlavní index funguje jako referenční bod pro veškeré obchody s plynem v Evropě, podle unijní exekutivy neodráží aktuální podmínky na trhu vyvolané omezením dodávek plynu z Ruska. Nový cenový index by měl být dostupný do začátku příští sezony plnění zásobníků, píše se v uniklém dokumentu.
Komise v něm také navrhuje jakousi pojistku proti extrémním výkyvům na trhu s finančními nástroji označovanými jako energetické deriváty. Dalším významným bodem je rozvoj společných nákupů plynu, zejména s cílem koordinovat plnění zásobníků. EK přitom volá po povinném sloučení poptávky v členských zemích při doplňování alespoň 15 procent kapacity zásobníků.
Návrhy přicházejí po týdnech, kdy členské země tlačí na unijní exekutivu, aby předložila opatření proti vysokým cenám plynu, které tlačí nahoru ceny elektřiny v EU. Unijní státy se dosud neshodovaly na konkrétním postupu, což komplikuje hledání společné odpovědi. Cena klíčového termínového kontraktu na TTF mezitím výrazně poklesla ze srpnového maxima, stále je však vysoko nad loňskými hodnotami.
Očekávaný plán Evropské komise má být jedním z hlavních témat unijního summitu, který v Bruselu proběhne ve čtvrtek a v pátek. Podrobnější projednání návrhů by pak mohla přinést rada ministrů sedmadvacítky zodpovědných za energetiku 25. října.
(čtk)
8 komentáře
Tímto zdravím maďarské užitečné idioty… :)))
Fakta hovoří jasně. Maďarsko si dodávkami plynu z Ruska opravdu nepolepšilo!
Asi už jste slyšeli od různých dezinformátorů a populistů z SPD nebo také ANO, že Maďarsko může být na rozdíl od nás vysmáté a jeho vláda „dělá něco pro lidi,“ protože se Viktor Orbán nezdráhá jednat s Ruskem o dodávkách plynu.
Kvůli tomu prý má na rozdíl od nás pohádkově levný plyn a energie. Ostatně i pořadatelé demonstrací na Václavském náměstí, kteří se už mezitím stihli rozhádat kvůli penězům, nám na svých stránkách tvrdí, že „Česká republika potřebuje zajistit přímé smlouvy s dodavateli plynu za nízké ceny – tedy především s Ruskou federací.“
https://www.securitymagazin.cz/security/fakta-hovori-jasne-madarsko-si-dodavkami-plynu-z-ruska-opravdu-nepolepsilo-1404069614.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=JdDdoOx236b-202210211318&dop_id=18213447
Brífing ruského ministerstva obrany 18. októbra 2022
18.10.2022 13:40
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.
Ozbrojené sily Ruskej federácie počas dňa pokračovali v útokoch vzdušnými a námornými vysoko presnými raketami dlhého doletu proti vojenským veliteľským a energetickým cieľom Ukrajiny, ako aj arzenálom munície a zbraní zahraničnej výroby. Všetky určené objekty boli zasiahnuté.
V kupjanskom smere jednotky ruskej armády počas útočných operácií oslobodili obec Gorobjevka v Charkovskej oblasti a spôsobili značnú porážku jednotkám 1. operačnej brigády Národnej gardy Ukrajiny.
Okrem toho ruské jednotky pri obci Kisľovka v Charkovskej oblasti zmarili pokus o útok rotnej taktickej skupiny Ozbrojených síl Ukrajiny, posilnenej tankami. Nepriateľ bol zatlačený späť na pôvodné pozície. Straty Ozbrojených síl Ukrajiny v tomto smere predstavovali viac ako 60 ukrajinských vojakov, jeden tank, tri obrnené transportéry a dva pickupy.
V krasnolimanskom smere v dôsledku ostreľovania postupujúcich útočných skupín 71. horskej, 80. výsadkovej útočnej a 25. výsadkovej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pri obciach Steľmachovka a Rozovka v Luganskej ľudovej republike a Karpovka a Ivanovka v Doneckej ľudovej republike boli zmarené pokusy o prechod nepriateľa cez rieku Žerebec. Zlikvidovaných bolo 46 ukrajinských vojakov, dva obrnené transportéry, šesť bojových obrnených vozidiel a dva pickupy s ťažkými guľometmi.
V nikolajevsko-krivorožskom smere sa jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny pokúsili prelomiť obranu ruských jednotiek v smere na obec Bruskinskoje v Chersonskej oblasti. Útok nepriateľa odrazený. Ozbrojené sily Ukrajiny boli paľbou ruských delostreleckých jednotiek rozohnané a zahnané späť na pôvodné línie. Počas dňa bolo v tomto smere zlikvidovaných viac ako 90 ukrajinských vojakov, jeden tank, osem obrnených transportérov a 21 vozidiel.
Údery operačno-taktického a armádneho letectva, raketových jednotiek a delostrelectva pri meste Záporožie zasiahli veliteľské stanovište zjednotenej skupiny vojsk Ozbrojených síl Ukrajiny „Dneper“ a dielňu na opravu radarových staníc v podniku výskumného a výrobného komplexu „Iskra“, ako aj 56 delostreleckých jednotiek v palebných pozíciách, živú silu a vojenskú techniku v 132 miestach.
Počas protibatériového boja boli zničené dve delostrelecké batérie Ozbrojených síl Ukrajiny pri obciach Trifonovka a Novonikolajevka v Chersonskej oblasti, ako aj batéria amerických viacnásobných odpaľovacích raketových systémov HIMARS pri obci Drobyševo v Doneckej ľudovej republike.
Okrem toho boli zničené aj tri muničné sklady v obciach Novoivanovka v Nikolajevskej oblasti, Odnorobovka v Charkovskej oblasti a Krasnyj Liman v Doneckej ľudovej republike.
V oblastiach Arťomovsk, Vjemka a Soledar v Doneckej ľudovej republike boli zničené tri protibatériové radarové stanice AN/TPQ-37 a AN/TPQ-50, vyrobené v USA.
Pri obci Palievka v Odeskej oblasti bola zničená vesmírna komunikačná stanica Vládneho komunikačného centra Ukrajiny.
Pri obci Petropavlovka v Doneckej ľudovej republike bolo zničené odpaľovacie zariadenie ukrajinského protilietadlového raketového systému S-300.
V priebehu dňa systémy protivzdušnej obrany zostrelili 10 ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach Kirovo, Suchanovo, Kučerskoje a Dmitrenko v Chersonskej oblasti, Jevgenovka v Nikolajevskej oblasti, Zeljonyj Gai a Vladimirovka v Doneckej ľudovej republike, Krasnoselovka, Ternovoje a Energodar v Záporožskej oblasti.
Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených 323 lietadiel, 161 vrtuľníkov, 2266 bezpilotných lietadiel, 381 protilietadlových raketových systémov, 5876 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 871 raketometov, 3485 poľných diel a mínometov, ako aj 6635 špeciálnych vojenských vozidiel.
PetJednaLenin Kremlin, Manka a tak dále vše v jednom se radují, že k nám konečně vozí plyn soukromé firmy z USA, které neví, co za to. A považte, jedna loď má plyn pro nás na 4 dny !!!
Americko-ruská válka na Ukrajině učarovala všem našim ekologům a „demokratům“, kterým nevadí jak neekologické užívání zbraní, tak například zkapalňování, přes celou zeměkouli převážení a opětovné zplyňování ruského, ale i jiného plynu
Místopředseda sněmovny Jan Skopeček: „Putin nás nenutil, abychom zavírali konvenční zdroje, nevnutil Německu Energiewende a nenutí nás ani obchodovat s emisními povolenkami.“ To jsme si my v Evropě, ale i oni v Kanadě, udělali sami
Deficitně financujeme všechno možné i nemožné, i Ukrajinu. A naši inflaci stále svádíme na Ukrajinu, resp. na Putina. Ale v energetické situaci v Kanaděp podrobně je tam rozebírán zrod cenového růstu. A jak je to jedině možné, nejsme-li politicky zaslepení, připisují to raketovému zvýšení cen emisních povolenek. V Kanadě. Jako v Evropě. Na začátku roku 2020 byla cena povolenky 20 euro za tunu, na podzim 2021 60 euro, a v prosinci 90 euro. Tehdy ještě o Putinově válce nikdo nic netušil.
Kdyby v tom letadle seděl náš neznámý ukrajinský hrdina, sám by se ujal pohonu prděním do spalovací komory, ušima by posílil vztlak a na 1000 metrech by vymanévroval letadlo o 180° a snad by s ním i dokázal ještě přistát v poli, zavřít palivový kohoutek, vypsat hlášení a zkomponovat tématickou symfonii. Ukrajina, to je vůbec jeden superman vedle druhého. Ostatně už ze vzhledu je zpravidla patrná jejich výjimečná kultivovanost a oduševnělost, čemuž domácí pálenka z fuseklí jen prospívá. Fantom Kyjeva, pravidelně se zjevivší a ničící celé perutě jediným nábojem v kulometu, nebo čarostřelný dědeček, který po odhození prázdné flašky od samohonky, podnícen hněvem spravedlivým, vystřelí brokovnicí na nebe a sestřelí bojový letoun, nebo ti odbojáři, kteří rafinovaně dokázali obejít všechny bezpečnostní systémy a odpálit jaderný reaktor, aby ztrestali ty zanícené bolševiky v Pripjati a jejich sympatizanty po celé severovýchodní Evropě. Kdepak, ukrajinskému hrdinovi se může rovnat snad jedině hrdina americký, mohutným vrhnutím šutru sestřelivší bolševický vrtulník.
https://www.google.com/maps/place/Jejsk,+Krasnodarsk%C3%BD+kraj,+Rusko/@46.6831939,38.2278704,5297m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x40e42c3bc1a9aa8b:0x62be386c32f0bc0e!8m2!3d46.7128863!4d38.2741151
EU je jen lumpárna.
Francii a Německu došla s „astronomickými cenami“ amerického LNG trpělivost
Paříž i Berlín se domnívají, že někteří dodavatelé LNG využívají energetické krize v Evropě k účtování přemrštěných cen. “Nemůžeme akceptovat, že náš americký partner prodává svůj LNG plyn za čtyřnásobek ceny, za kterou jej prodává vlastním průmyslníkům,” odsoudil v pondělí praktiky Le Maire. Ve středu pak na on-line jednání zemí G7 vyzval Spojené státy, aby Francii dodaly „levnější“ zkapalněný plyn. “Od americké administrativy očekáváme více,” dodal.
Komentáře jsou uzavřeny.