Čína a Šalamounovy ostrovy podepsaly bezpečnostní dohodu, oznámilo čínské ministerstvo zahraničí podle agentur Reuters a AFP. Dohoda, jejíž detaily nebyly zveřejněny, má podle některých zdrojů například umožnit čínské policii pomáhat s ochranou infrastruktury či veřejného pořádku na těchto ostrovech v Tichomoří.
V parlamentu Šalamounových ostrovů bylo oznámeno, že v polovině května přijede čínská delegace, která podepíše s vedením ostrovního státu smlouvy o další spolupráci, mimo jiné obchodní či týkající se školství nebo rybolovu. Bezpečnostní dohoda a další rozšiřování spolupráce Pekingu se Šalamounovými ostrovy se nelíbí Spojeným státům americkým, Novému Zélandu či Austrálii, jejíž pobřeží je vzdáleno od těchto ostrovů méně než 2000 kilometrů. Tyto země uvádějí, že »mají obavy z posilování vlivu Číny v regionu«. To je především americké tvrzení. Americká vláda proto hned tento týden chystá vyslat na Šalamounovy ostrovy, na Fidži i na Papuu-Novou Guineu zástupce ministerstva zahraničí nebo obrany, která má tamní lídry přesvědčit, že spojenectví s Washingtonem je lepší než spojenectví s Pekingem, informovala v pondělí agentura Reuters. Posilování vlivu si chtějí USA usurpovat pro sebe. V únoru také USA oznámily, že hodlají otevřít na Šalamounových ostrovech ambasádu.
»Podstata bezpečnostní dohody otevírá dveře rozmístění jednotek čínské armády na Šalamounových ostrovech,« uvedl mluvčí ministerstva zahraničí USA Ned Price. Premiér Šalamounových ostrovů Manasseh Sogavare nicméně už dříve řekl, že bezpečnostní dohoda neumožní Číně otevřít na území ostrovního státu vojenskou základnu. Diplomatické vztahy s Čínou navázaly Šalamounovy ostrovy v roce 2019 poté, co ukončily oficiální vztahy s Tchaj-wanem. Stalo se tak několik měsíců po nástupu Sogavareho do úřadu premiéra.
Vůči bezpečnostní dohodě je kritická i Austrálie, která nicméně o víkendu prohlásila, že nevypoví svou bezpečnostní dohodu se Šalamounovými ostrovy v případě, že tento stát uzavře smlouvu s Čínou. Šéfka australské diplomacie Marisa Payneová ale uvedla, že jednání o dohodě není transparentní. Canberra neúspěšně vyzvala premiéra Sogavareho, aby dohodu nepodepsal.
Letos v březnu unikl návrh bezpečnostní dohody na veřejnost. Podle textu by vláda Šalamounových ostrovů mohla umožnit rozmístění čínských bezpečnostních sil na území státu, třeba ozbrojené čínské policisty kvůli udržení veřejného pořádku. USA a Austrálie také tvrdí, že uzavření dohody může vést k růstu napětí na Šalamounových ostrovech. Na konci loňského roku tam vypukly protivládní protesty, které si vyžádaly několik obětí. Kvůli nepokojům tam Austrálie, Nový Zéland a další okolní země poslaly na 200 policistů a vojáků. Část obyvatel ostrovního státu, kde žije asi 700 000 lidí a jehož hlavou je britská královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem, místní vládě vyčítala korupci ve státní správě, nedostatečné veřejné a zdravotnické služby či její intenzivnější orientaci na Čínu. Premiér Sogavare ale nakonec v prosinci hlasování o nedůvěře v parlamentu ustál.
(ava, čtk)
2 komentáře
Věnujte tichou vzpomínku těmto statečným ruským pilotům, kteří se poslední týdny nezastaví a velmi složitě se proplétají pro ně povoleným vzdušným prostorem, aby po celém světě posbírali vyhoštěné ruské “diplomaty”.
BOLSEVICI SCHVALNE,
kdo tam do nekolika let zabavi nejaky (hlavni) pristav?
Komentáře jsou uzavřeny.