O pětinu seškrtala rozpočet česká vědecká expedice, která opět pojede v půli ledna na antarktický ostrov Jamese Rosse. Mendelova polární stanice Masarykovy univerzity v Brně tam přijme letos méně polárníků (pouze 14) na o měsíc kratší dobu (jen do poloviny března), než je obvyklé. Součástí expedice budou i vědci z Velké Británie, Portugalska, Turecka a Ukrajiny.
V době antarktického léta, kdy je na české stanici méně sněhu, ledu a více sluníčka, tam polárníci sledují změnu klimatu, vývoj počasí, mikrobiologii a geologii oblasti. Také tam zkoumají mechy a lišejníky i vliv extrémních podmínek na lidské zdraví.
V první polovině února bude devět členů výpravy též na Nelsonově ostrově, kde před třiceti lety měl polárník Jaroslav Pavlíček svoji základnu, kterou je napříště nezbytné obnovit. Na její plánované novostavbě pracují architekti brněnské techniky. Naopak na dosavadní Mendelově stanici, která slouží lidem už 15 let, musejí letos dát účastníci výpravy na hlavní budovu novou střešní krytinu. Naopak kvůli úspornému rozpočtu odložit napříště mají modernizaci elektrického provozu stanice s výměnou jímačů sluneční energie a větrných elektráren. Ověřují tam odolnost nových technologií. Např. příští rok chtějí testovat v Rožnově pod Radhoštěm vyrobený kryt automatické meteorologické stanice.
Za dosavadních 15 let činnosti se na české stanici (na jih od Chile) vystřídalo na 150 výzkumníků mnoha odborností i národností. ČR tím patří mezi 29 zemí světa, které bádají okolo jižního pólu a mají právo rozhodovat o osudu Antarktidy.
(vž)
FOTO – archiv autora