Čínské vynálezy, které používáme dodnes

od redakce

Čína je zemí zahrnující jak obrovské městské oblasti s vyspělým průmyslem, tak odlehlé oblasti bez moderních vymožeností. Je také jednou z nejstarších civilizací, které na světě stále existují. Její dlouhá historie umožnila obyvatelům vyvinout řadu vynálezů, z nichž mnohé používáme dodnes. Server Yahoo! News v souvislosti s Čínou jako pořadatelem zimních olympijských her připravil krátký přehled vynálezů a objevů, které vznikly díky moudrosti starých Číňanů.

Lampiony

Pravděpodobně jste už viděli svítící papírové lampiony, které je možné vypustit do vzduchu a nechat vyletět vysoko do atmosféry. Číňané tyto lampiony vytvořili, aby je mohli používat při oslavách a svátcích. Lampiony fungují stejně jako horkovzdušné balony. Hořící svíčka ve spodní části ohřívá vzduch uvnitř – a protože má horký vzduch menší hustotu než studený, zvedne papírový lampion do vzduchu.

Draci

Za milé dětské vzpomínky na pouštění draků můžete poděkovat starým Číňanům. Draci byli původně vyvinuti pro náboženské slavnosti, ale pak se stali oblíbenými hračkami dětí i dospělých.

Kompas

Kompas pomáhá při navigaci s využitím magnetického pole Země. Když Číňané kompas vynalezli, jeho jediným účelem bylo zajistit, aby stavěli své domy směrem na jih. Tehdy se věřilo, že přes domy otočené na jih mohou proudit dobré vibrace přírody.

Hedvábí

Velmi důležitý vynález! Když se z vajíčka vylíhnou housenky bource morušového, stráví celý svůj život trvající šest týdnů pojídáním listů morušovníku, aby dostatečně vyrostly. Pak přijde čas se zakuklit. Bourec morušový z těla vylučuje hedvábné vlákno, které kolem sebe ovíjí a vytváří kokon. Každá housenka bource morušového vyprodukuje jedno vlákno hedvábí, které je dlouhé asi devadesát metrů. Staří Číňané tyto kokony sbírali a vařili je ve vodě, aby se vlákna dala rozmotat. Číňané drželi proces výroby hedvábí v tajnosti, aby tak zůstali jeho jedinými dodavateli. Zbytek světa za hedvábí platil zlatem.

Střelný prach

Střelný prach vznikl náhodou, když se staří čínští chemici snažili vyvinout lektvar, který by lidem umožnil žít věčně. Místo toho vznikla tato třaskavá směs. Číňané však střelný prach používali k výrobě ohňostrojů. Až Evropané přišli na způsob, jak sílu střelného prachu použít ve zbraních.

Papír

I když dnes pokládáme papír za něco velmi obyčejného, patřil mezi nejvýznamnější vynálezy v dějinách lidstva. Poprvé ho vytvořil zhruba před 2000 lety jistý čínský dvorní úředník. Smíchal kousky morušové kůry, konopí a hadrů s vodou, a proměnil je v hustou pastu. Směs pak slisoval do tenkých listů a vysušil do podoby papíru.

Seismografy

První moderní přístroj schopný zachytit zemětřesení byl vyroben až v roce 1848. Číňané však přišli s vlastním seismografem už o několik tisíc let dříve. Jejich vynález byl ovšem mnohem umělečtější. Skládal se z téměř dva metry široké konvice s osmi kovovými draky rozmístěnými na vnější straně. Každý drak držel v tlamě bronzovou kouli a pod ním byla soška ropuchy. Když se země začala třást, koule spadly do ropuších tlam a zvuk nárazu varoval lidi v okolí.

Mnoho dalších věcí

To jsou jen některé z mnoha známých věcí, které se před tisíci lety objevily ve staré Číně. Mezi další také patří například deštník, papírové peníze, počítadlo, porcelán, lodní kormidlo, trakař, čaj, hodiny, psací stroj, proces tavení železa, raketa, bronz, zubní kartáček a mnoho dalších.

(čtk)

Přečtěte si další články

4 komentáře

PetJednaLenin 15/02/2022 - 19:55

VELKÝ SKOK VZAD
Před šedesáti lety byla Čína na kolenou. Právě definitivně skončil Mao Ce-tungův Velký skok vpřed, během něhož hladomor zabil desítky milionů lidí
Dva miliony lidí drží Čína v “převýchovných” táborech. Komunistický stát je nutí převzít oficiální doktrínu

williks2 15/02/2022 - 21:33

A kde je Čína dnes, ekonomicky? Stačilo jim 60 let a USA o to usilovalo několik století. Dnes je Čína jedním z největších věřitelů Spojených států. To musí někoho strašně žrát, že to čínští komouši dotáhli tak daleko.

petr 17/02/2022 - 07:04

willika2 . jo,jo .. ale kolik čínských vědců,si poznatky dovezlo ze studií právě v U.S.A.? tohle už jaksi opomíjíte,zrovna tak,kolik a jaké technologie soudruzi z Číny nelegálně okopírovali ( ukradli ) – ale fajn,mně těší,že jsou dál,než Rusové,kteří o ,,světové prvenství” jaksi neúspěšně a o to víc halasně usilují již od r.1917 🙂

fronda 16/02/2022 - 23:47

Tehdy americkému režimu ty maoistické hrůzy nevadily. USA se staly spojencem Mao Ce-tunga,
Naopak my jsme byli jeho nepřítelem. Dnes, kdy se poměry v ČLR ve všech ohledech neuvěřitelně změnily k lepšímu, je ČLR pro americký režim nepřítelem a pro nás spojencem.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.