Čína: Je to dezinformace vzešlá z USA

od redakce

Prioritou Číny je zabránit tomu, aby se situace na Ukrajině vymkla kontrole, uvedlo v neděli čínské velvyslanectví ve Spojených státech amerických. Učinilo tak v reakci na zprávy v některých médiích, podle nichž Moskva požádala Peking o vojenské vybavení poté, co vstoupila do sousední země. Čínské ministerstvo zahraničí následně doplnilo, že se jedná o dezinformaci.

»O tom jsem nikdy neslyšel,« reagoval na informace o žádosti Moskvy podle agentury Reuters mluvčí ambasády. »Současná situace na Ukrajině je skutečně znepokojivá,« uvedl mluvčí Liou Pcheng-jü. »Vysokou prioritou je nyní zabránit tomu, aby se napjatá situace vyhrotila nebo dokonce vymkla kontrole,« dodal. Zprávy o ruské žádosti následně odmítl také mluvčí čínské diplomacie, který je při pravidelné tiskové konferenci v Pekingu označil za »dezinformaci pocházející z USA«. Cílenou a záměrnou. Rusko popřelo, že by nějakou takovou žádost Pekingu adresovalo.

Americké deníky Financial Times a The Washington Post s odkazem na nejmenované americké činitele v neděli napsaly, že Rusko od začátku konfliktu na Ukrajině žádá Čínu o vojenské vybavení a další pomoc. Zdroje obou listů ale nerozvedly, jakou vojenskou pomoc Rusko žádá. Neuvedly ani to, jak Čína na požadavky svého souseda reaguje. Další představitelé USA deníku Financial Times tvrdili, že Rusku dochází některé zbraňové vybavení. Podle listu The New York Times Moskva kvůli sankcím Západu Peking požádala také o hospodářskou pomoc.

O ukrajinské krizi v Římě jednali bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan a vysoce postavený čínský diplomat Jang Ťie-čch’. Sullivan už předem Čínu varoval, aby Moskvě nepomáhala v obcházení sankcí. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters měl Sullivan zdůraznit ekonomické tresty, jimž bude Peking čelit, pokud bude Rusku pomáhat v jeho boji na Ukrajině. Sullivan také hrozil Číně izolací, jíž by mohla globálně čelit, pokud bude nadále podporovat Ruskou federaci. Sullivan už v neděli zpravodajské televizi CNN sdělil, že Washington pozorně sleduje, do jaké míry Peking poskytuje hospodářskou nebo materiální pomoc Rusku. »Nedovolíme, aby se to rozběhlo a nedovolíme, aby Rusko získalo záchranu od těchto ekonomických sankcí ze strany jakékoliv země kdekoli na světě,« diktoval si bezpečnostní poradce.

Spojené státy a Čína vedly poprvé od ruské invaze na Ukrajinu osobní jednání na vysoké úrovni. Administrativa prezidenta Joe Bidena se snaží přimět Peking, aby využil svého vlivu na Rusko a pomohl ukončit válku, napsala k tomu agentura Bloomberg. Ale spíš jde o zvýšení tlaku na Čínu, aby prosadila sankce vůči ruské ekonomice, které zavedly USA a jejich evropští a asijští spojenci. Americká ministryně obchodu Gina Raimondová už minulý týden »upozornila« čínské výrobce čipů, že pokud budou nadále dodávat do Ruska položky podléhající sankcím, bude to mít následky.

(ava, čtk)


Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.