Čínský ministr zahraničí Wang I podnikl minulý týden cestu po jihovýchodní Asii, při níž navštívil Pákistán a bez předchozího ohlášení také Indii, Afghánistán a Nepál.
Mise šéfa čínské diplomacie proběhla v době, kdy Peking čelí kritice USA a jejich spojenců kvůli svému neutrálnímu postoji k válečnému konfliktu na Ukrajinu, napsal hongkongský deník South China Morning Post.
Podle pozorovatelů je neoznámení Wangovy cesty předem krajně neobvyklé, přičemž důvodem může být zčásti fakt, že se Peking obává diplomatické izolace. První zastávkou Wanga byl od pondělí 21. března Pákistán, který patří k předním spojencům Číny. V Islámábádu se čínský ministr zahraničí jako »zvláštní host« zúčastnil schůzky šéfů diplomacií více než 50 států Organizace islámské spolupráce.
Ve čtvrtek se Wang krátce zastavil v Afghánistánu, kde se loni v srpnu ujalo moci islamistické hnutí Tálibán. Ministr zde vyjádřil čínskou podporu afghánské vládě, která čelí sankcím Západu a ze strany jiných zemí, včetně Číny, není oficiálně uznávána.
Ani následující návštěva Indie, kam Wang přicestoval ve čtvrtek odpoledne, nebyla ohlášena předem. Podle indických médií návštěvu inicioval Peking a šéf indické diplomacie Subrahmanjam Džajšankar uvedl, že si Čína přála, aby o ní Indie neinformovala před Wangovým příjezdem do Dillí. V pátek odpoledne pak ještě Wang zavítal do Nepálu.
Návštěva Indie dílčím úspěchem
Wangova cesta do Indie byla první návštěvou vysokého čínského představitele od krvavého střetu čínských a indických vojáků na hranici mezi oběma zeměmi před dvěma lety. Wang při návštěvě zdůraznil, že »otázka hranic by neměla určovat ani ovlivňovat rozvoj indicko-čínských vztahů«. Šéf indické diplomacie Džajšankar ale řekl, že podmínkou pro normalizaci vztahů Pekingu a Dillí je stažení vojáků od hranic. Prohlásil rovněž, že vztahy mezi Čínou a Indií »nejsou normální a nemohou být normální, když není normální situace na hranicích«.
Čínsko-indická jednání se dotkla i situace na Ukrajině, přičemž obě země společně vyzvaly »k okamžitému příměří a návratu k diplomacii a dialog«. Čína a Indie zatím nevyslyšely žádosti Západu, aby odsoudily »agresi« Ruska, a ve Valném shromáždění patřily k více než třicítce zemí, které se zdržely hlasování o rezoluci vinící Rusko ze stupňování humanitární krize na Ukrajině.
Podle analytičky Jün Sun ze Stimsonova centra ve Washingtonu je již samotná Wangova návštěva v Dillí pro Čínu úspěchem. »Je ale nepravděpodobné, že by se Indie byla ochotná v zahraniční politice spojit s Čínou, protože se Dillí podobně jako další státy, které se zdržely hlasování v OSN, zdráhá vystupovat pročínsky,« řekla Jün.
(ici, čtk)
9 komentáře
Rusko taky mohlo budovat demokracii a obcanskou spolecnost, ale nikdy se o to nepokusilo. Kleptokracie a korupce k vychodu patri, ale Kreml Ukrajinu bohate prekonava. Spolecnost je tam urcite svobodnejsi a Vovan ji ted zene na zapad. Zadne pronasledovani, volit se smi, president tam nesedi 30 let a neplundruje s cekisty zemi, to je snad jasne. A lhani a valka a lhani, celou historii. Jinak o Rusku super twitter Kamil Galeev a Maksim Eristavi, mozna se nekdo min nestydaty zamysli.
Na Ukrajině od puče v roce 2014 neexistuje demokracie a opozice je brutálně pronásledována. “Volby” nejsou svobodné ani náhodou.
Proc je Ukrajina mene zkorumpovana nez Rusko? Euromajdan 2014 narusil mafii prezidenta Janukovyce ruskou predatorskou tezbu bohatstvi na Donbasu. Oligarchii nezrusila ani volba Zelenskeho 2019, ale Ukrajina budovala 2014 -2022 obcanskou spolecnost, a to byla pro Putina nejvetsi hrozba. Svoboda kdekoli je hrozbou pro tyranii vsude, proto posledni ruska invaze.
Kde jste to četl? Ukrajina mohla budovat občanskou společnost už od roku 1991. Proč to nedělala? Vyčlenila se ze SSSR, nechal si nastěhovat západní firmy a jak to dopadlo? Zadluženost, korupce, nacionalismus (neboli občanská společnost) a občanská válka. To je opravdu úspěch. Vy víte co je svoboda? “Svoboda neznamená být závislý.”
No jistě, “občanská společnost”, kde pučisté pronásledují stoupence dřívější legálně zvolené vlády, kde mizí opoziční aktivisté. A korupce je na banderovské Ukrajině daleko rozsáhlejší, než kdy byla za Janukovyče.
BOMBARDOVANIM DOSAHNOUT MIRU JE STEJNE JAKO PROSUKAT SE K PANENSTVI. Rudohnedi nestydati svabi, porad more kecu a ani slovo o Buce a Krematorsku? // Ruské jednotky vítaly vlajkami v ukrajinském Melitopolu
Ruské ministerstvo obrany ujistilo, že ruské jednotky neútočí na ukrajinská města, ale omezují se na chirurgické zásahy a zneschopnění ukrajinské vojenské infrastruktury.
Je těžké vyhledávat ukrajinské nacisty, když užívají afghánský model boje, který i USA prohrály. Ten model znamená, že se pohybují v blízkosti civilních obyvatel, na velkých sídlištích, v místech velké koncentrace lidí. To není “otevřený prostor”, ale uzavřený. Odkaz z BUče.
https://twitter.com/RWApodcast/status/1511302769164103686
O HISTORII VALEK, MASAKRU A ETNICKYCH CISTEK, VYVOLANYCH SSSR A CARSKYM I SOUCASNYM RUSKEM.
Prosím všechny, přečtěte si toto vlákno ⬇️.
Pro mě otevření očí, co se děje na #Ukrajině – a pro #ruský kolonialismus obecně. Zdá se, že je to nekonečný příběh, o kterém jsem osobně věděl tak málo… Děkujeme Maksym Eristavi za tuto kompilaci!
TWITTER @MaksimEristavi ; #RussianColonialism
KAZDY ROK DATUM, AKCE/ ZLOCIN, POPIS, FOTKY , ODKAZ NA WIKIPEDII. 😱🇨🇳
Jo, v “asi” žije strašná spousta lidí!
A když z jednoho jde do státní kasy jenom třeba 10 doláčů tak to je balík….
Komentáře jsou uzavřeny.