Boao představuje obrovský ekonomický potenciál Asie

od redakce

Asijské země, které spolupracují pod jednou myšlenkou, představují značnou část celosvětové ekonomiky. Prakticky se země Středního i Dálného východu staly v posledních letech centrem globální hospodářské aktivity. Jejich síla na trhu je navíc silnější i díky společné spolupráci, inovaci a rozvoji, kterou představili na Boao Forum for Asia.

V Asii žije 60 procent lidí planety a odehrává se zde více jak 30 procent mezinárodní ekonomiky. Hlavním hráčem na tomto fóru, ale i na ekonomickém poli, je druhá největší ekonomika světa – Čína. »Ve světě nejistot je čínská jistota základní oporou, která zajišťuje světový mír a rozvoj,« řekl ve čtvrtek 30. března čínský premiér Li Čchiang na slavnostním zahájení výroční konference Boao Forum for Asia 2023 a nazval to »skutečností, která platila v minulosti, a ještě více v současnosti a v budoucnosti«.

Boao Forum for Asia (BFA) je mezinárodní organizace společně iniciovaná 29 členskými státy. Zakládajícím účelem bylo podporovat ekonomickou integraci v Asii. BFA pravidelně pořádá výroční konferenci ve městě Boao, na jihočínském tropickém ostrově Hainan, která se letos konala na konci března.

BFA si nyní jako své poslání dává za úkol snahu sdružovat pozitivní přístup pro rozvoj Asie a světa. Mezi státy, které se účastní fóra, patří Čína, Austrálie, Japonsko, Filipíny, Singapur, Vietnam, Brazílie, ale také Kazachstán, Mongolsko, Malajsie, Nepál a mnohé další asijské země. Organizace ale spolupracuje i s mnoha dalšími mimoasijskými zeměmi a organizacemi. Fórum bylo založeno v roce 2000 s původní účastí 26 států, nyní sdružuje 29 zemí. Podle zakladatelů by úspěchy BFA byly nemožné bez silné podpory a aktivní účasti vlád členských států, politiků a ekonomů, velkých partnerských společností a vizionářů z různých komunit. Lídrem a ekonomicky i politicky nejsilnější zemí je v tomto seskupení ale Čína. »Bez ohledu na to, jak se svět změní, Čína se bude držet reformy a otevírání a rozvoje řízeného inovacemi,« řekl Li ve čtvrtek. »Čína tak nejen vnese nový impuls a vitalitu do světové ekonomiky, ale také umožní světu sdílet příležitosti a dividendy z rozvoje Číny,« zdůraznil a dodal, že »Čína se nikdy nerozvíjela skrze války, kolonizace či konflikty. My vytváříme mírovou ekonomiku pro celou Asii a všechny spřátelené země. A přivítáme všechny země, které budou chtíti tyto ideály sdílet s námi«.

Na stejném fóru singapurský premiér Lee Hsien Loong řekl, že Čína se stala největším obchodním partnerem pro téměř každou zemi v Asii, a uvítal Čínou navrhované regionální a globální iniciativy, jako je iniciativa nové Hedvábné stezky a Globální rozvojová iniciativa.

Země účastnící se fóra se sešly na společném setkání po letech poznamenaných pandemií. Mnoho z nich se tak nyní oklepává z restrikcí a snaží se obnovit svůj ekonomický rozvoj. »Je to start po mnoha problémech a krizích, kterým jsme čelili. A je to velký čas pro začátek nových příležitostí a plodné spolupráce,« řekl čínský premiér a dodal, že cesta k úspěchu bude ještě dlouhá a náročná. »Musíme čelit i mnoha krizím, jako jsou třeba následky covidu a krize na Ukrajině, která přináší mnoho humanitárních i ekonomických problémů. Změny kolem nás jsou stále rychlejší a my musíme mnohem rychleji reagovat. Musíme reagovat i na změny klimatu, nárůst teploty a ekologické změny,« dodal. Zúčastněné země proto například investovaly 100 bilion dolarů do obnovitelné energie.

Čínský premiér vyzval i k úsilí o společnou ochranu mírového a stabilního prostředí pro rozvoj a vnesení větší jistoty do nestabilního globálního prostředí. »Asie nesmí mít chaos ani války, pokud chce v budoucnu dosáhnout většího rozvoje.«

Hostem fóra byl i španělský premiér Pedro Sánchez, který řekl: »Čína a Evropa nyní drží v rukou mezinárodní mír. A při spolupráci mohou ovlivnit a pozitivně měnit světovou ekonomiku i celý svět.«

Boao Fórum pro Asii se nyní stalo platformou pro dialog na vysoké úrovni pro politické, obchodní a akademické skupiny. V nové éře se sídlem BFA v Asii a s globálním výhledem se drží jednoho průběžného tématu – ekonomického rozvoje, a zároveň expanduje do pěti hlavních oblastí, včetně technologických inovací, zdraví, vzdělávání, kultury a médií v reakci na novou ekonomiku.

Země v organizaci BFA se zavázaly přispívat k míru, prosperitě a udržitelnému rozvoji Asie a světa. »Naše role je nyní postavit a vybudovat nové cesty spolupráce, ekonomického rozvoje, ale i humanity. My musíme mít globální vizi, postavenou na globálním partnerství. Na kterém by měli spolupracovat moudří, otevření a ekonomicky zdatní lídři zemí i organizací pro vybudování lepší a stabilnější budoucnosti,« vyzval všechny zúčastněné na závěr čínský premiér Li.»Dnešní svět je globální vesnice, kde všichni žijí pohromadě. Musíme tedy humanitu přinášet skrze všechny všem. Solidarita a všestranný rozvoj a talent přinášejí změny. Humanita je cestou k budoucnosti.«

Helena KOČOVÁ, Peking

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.