Velkou kaňkou na pověsti Velké Británie zůstává tzv. krvavá neděle v Londonderry. Před 50 lety, 30. ledna 1972, v tomto severoirském převážně katolickém městě britští vojáci zabili 13 neozbrojených účastníků protestního průvodu.
Britská oficiální místa navíc o incidentu dlouho lhala, když zásah hájila jako odezvu na střelbu po vojácích. Střelbu do nevinných neozbrojených demonstrantů přiznala britská vláda teprve v červnu 2010!
»Krvavá neděle« byla jedním z vrcholů období nazývaného Troubles (Nepokoje), které začalo již na konci 60. let 20. století. Násilné spory mezi sebou vedli republikáni-katolíci usilující o to, aby se Severní Irsko odtrhlo a stalo se součástí Irska, a unionisté-většinou protestanti, kteří upřednostňovali setrvání Ulsteru v rámci Británie.
V neděli 30. ledna vyšlo několik tisíc lidí v Londonderry do ulic, aby se zúčastnili nepovoleného (sic) pochodu, který pořádala katolická organizace bojující za lidská práva. Podle pozdějších tvrzení armády kvůli zprávám o odstřelovači Irské republikánské armády (IRA) byla proti demonstrantům povolána elitní parašutistická jednotka. Podle vyšetřování vojáci vypálili do prchajících davů asi stokrát. Třináct lidí zemřelo na místě, jedna z obětí později v nemocnici. Mnozí navíc zemřeli ve chvíli, kdy se pokoušeli pomoci zraněným. Řadě zabitých ještě nebylo 20 let.
A hlavně – »incident« (jak ho nesměle nazvala ČTK) spustil jeden z nejtragičtějších roků ve vztazích mezi katolíky a protestanty. Během roku 1972 zahynulo při nepokojích v Ulsteru celkem 467 osob!
První komise vyšetřující události lživě tvrdila, že parašutisté opětovali střelbu příslušníků IRA. Nové vyšetřování inicioval až v roce 1998 tehdejší premiér Tony Blair. Závěr zprávy, zveřejněný 15. června 2010, říká, že všechny oběti zastřelené při protestním pochodu byly nevinné a že vojáci začali střílet, aniž by vydali varování. Tentýž den, tedy po více než 38 letech, se britský premiér David Cameron jménem země a vlády omluvil za »neoprávněnou« a »neospravedlnitelnou« smrt 14 protestujících…
(rj)
3 komentáře
No tak postříleli demonstranty. Podobně demonstranty postříleli i v Paříži a mrtvoly naházeli do Seiny. Atd.
Ale co je to proti tomu, jak brutální československá bezpečnost ubila v listopadu 89 studenta Šmída!
My tady řešíme Horákovou, která byla popravená/i když nevím zda oprávněně nebo ne/ a tady se vraždilo a vraždilo a” nic “se vlastně nestalo. Možná, že za to” muže ” Putin, nakonec, počkejme si na vyjádření Koudelky z BIS, ten vidí “hluboko” do minulosti viz. Vrbětice. Já bych tam tu stopu viděl, Pat a Mat.
“Demokracie”….
Komentáře jsou uzavřeny.