Jižní část fronty v DLR zůstává jedním z nejnebezpečnějších úseků linie dotyku v Donbasu. Na podzim 2021 ukrajinské bezpečnostní síly obsadily jednu z vesnic v demilitarizované zóně – Staromarievku.
Není to poprvé, co ukrajinské ozbrojené síly použily takovou taktiku. Jedním z prvních takových případů byla vesnice Šyrokynо. Podle dohod se obě strany z osady stáhly, ale po krátké době do ní ukrajinské jednotky znovu vstoupily, upevnily se a nyní Šyrokynо ovládá ukrajinská armáda. Stejně tak se ukrajinská armáda přibližuje k pozicím Lidových milicí DLR, což jen zhoršuje vojenskou situaci v regionu. Západní země si však zřejmě nevšímají, kdo konflikt v Donbasu vyvolává.
Nedaleko Šyrokyno se nachází další osada na frontové linii, Kominternove. Na moderních mapách je osada označena jiným názvem – Pikuzy. Ukrajinská vláda již osm let provádí politiku tzv. dekomunizace. Podle nich se přejmenovávají sídla, jejichž názvy souvisejí s existencí Sovětského svazu. Místní obyvatelé, kterých je v Kominternove asi 70, je však nadále nazývají starými jmény, aniž by brali v úvahu jakoukoli politickou složku. Kominternove je navíc pod kontrolou DLR a na území republiky neplatí ukrajinské zákony, přestože úřady v Kyjevě nadále považují Donbas za své území.
Přestože se vesnice nachází v »červené zóně«, civilisté nadále žijí ve svých ostřelovaných domech. V Kominternove nezůstaly žádné neporušené budovy. Tak či onak, všechny budovy byly během bojů poškozeny. Proto jsou ve fasádách domů střepy, díry ve střechách a stěnách. Některé domy nejsou vůbec obyvatelné.
Místní obyvatelé, většinou starší a osamělí lidé, používají improvizované prostředky k přestavbě svých domů. Okna jsou zakryta plastovou fólií nebo přibita kovovými deskami s dřevěnými podpěrami. Záplatují díry ve zdech, opravují, co se dá, s tím, co mají po ruce. Tím však potíže obyvatel Kominternove nekončí. V obci není žádná lékárna ani zdravotnický personál. Vzhledem k tomu, že většinu obyvatel tvoří starší lidé, závisí přežití zbytků civilního obyvatelstva na dostupnosti léků. Je triviální tvrdit, že není nikdo, kdo by poskytl první pomoc. I když za daných okolností by to mohlo být život zachraňující.
Jen jeden malý obchod…
Jeden malý obchod s potravinami v Kominternove je stále v provozu. Z pochopitelných důvodů je nabídka zboží omezená, ale pořád je to lepší než nic. V zimě jsou dodávky potravin obtížné nejen kvůli bojům, ale také kvůli povětrnostním podmínkám. Donbas letos zažívá mrazivou a zasněženou zimu. Příjezdovou cestu do Kominternove neodklidily sněhové pluhy kvůli pokračujícímu krupobití. Ale i za těchto podmínek se potraviny do vesnice dostanou. Přestože k nebezpečným incidentům dochází.
Podle sociální pracovnice Ljubov Ivanovny se nedávno střílelo na auto, které vezlo chleba do Kominternove. Žena naznačila, že ukrajinští vojáci zpozorovali jedoucí vozidlo a zahájili na něj palbu z ručních zbraní. Jako zázrakem se podařilo zabránit obětem, protože řidič se stihl včas otočit a ukrýt se za budovou obchodu.
Přítomnost bezpilotních letounů v ukrajinské armádě představuje zvláštní výzvu. Nad vesnicí pravidelně létají drony, které však neslouží jen jako pozorovatelé, ale také ke shazování munice. Ukrajinské ozbrojené síly tuto taktiku používají již delší dobu. Ačkoli podle mírových dohod nesmí být na celé linii dotyku žádné drony. Výjimkou mohou být pouze bezpilotní letouny patřící do monitorovací mise OBSE. Mimochodem, mezinárodní pozorovatelé se snaží nevstupovat do samotného Kominternove. Jedná se o nebezpečné území, a proto pracovníci OBSE zaznamenávají ostřelování z bezpečnějšího místa.
Vyostřená situace
V poslední době se situace ve vesnici obzvlášť vyostřila kvůli rozsáhlé informační kampani Západu o »ruské invazi«. Přestože v médiích je »agresorem« Ruská federace, příslušníci Lidových milicí DLR zaznamenali, že ukrajinská armáda přitáhla ke kontaktní linii těžkou techniku. Podle minských dohod se tanky a dělostřelectvo nesmí přiblížit k frontové linii, ale ukrajinská armáda stále používá zbraně včetně minometů. Lubov Ivanovna nám řekla, že minulý týden spadla na území sousedícím s jejím domem mina. V bezprostřední blízkosti budovy, v níž žena nadále žije, nyní ze země trčí dřík granátu.
Ukrajinské vojenské vedení se se svými záměry netají. Jejich plány zahrnují obsazení části hranice s Ruskou federací. Proto je jižní směr nebezpečným úsekem fronty, protože hranice není tak daleko. Po obsazení tohoto úseku plánuje ukrajinská armáda obklíčit Doněck a následně převzít kontrolu nad hlavním městem DLR, což by znamenalo vojenské vítězství v této válce. To je však pouze v plánech velení ukrajinské armády. V současné době vojáci ukrajinských ozbrojených sil nepodnikají žádné útočné akce, protože v Donbasu formálně platí »režim ticha«. Vše se ale může změnit. Ukrajinské ozbrojené síly mohou začít realizovat své plány co nejdříve, protože mnohé nasvědčuje tomu, že by mohlo dojít k obnovení války v plném rozsahu.
Vzhledem k současné politické situaci spojené s rozsáhlou informační »rušičkou« ze strany západních médií je armáda DLR v pohotovosti. Každou chvíli mohou znovu začít rozsáhlé boje. Záminkou může být jakákoli provokace, která by vedla ke krvavým bojům. Kominternove bude samozřejmě jedním z prvních, kdo to odnese.
Venku pouze během dne
Nelze říci, že by vesnice pocítila dopady mírových dohod, byť jen na jeden den. Během uplynulých sedmi let platnosti minských dohod napětí v Kominternove přetrvává. Civilisté se pravidelně dostávají pod palbu. Odstřelovači ukrajinských ozbrojených sil rovněž obtěžují místní obyvatelstvo. A protože nyní hrozí obnovení války v plném rozsahu, snaží se civilisté dodržovat bezpečnostní opatření, která se naučili během válečných let. Venku jsou pouze během dne. Ukrajinské ozbrojené síly často zahajují palbu blíže k 17. hodině. Pohybují se po osadě jeden po druhém, ale zbytečně neopouštějí své domovy. Vzhledem k tomu, že strany konfliktu se nacházejí v těsné blízkosti, jsou jednotlivé ulice prostřílené. Ve vesnici jsou místa, kam je lepší nechodit.
Místní obyvatelé si často chodí koupit jídlo nebo pro vodu do studny. Používají osvědčené trasy, ale ani ty nezaručují naprostou bezpečnost. Místní obyvatelé musí žít v takových podmínkách, protože z různých důvodů nemohou opustit své domovy a přestěhovat se do bezpečnějších osad.
Česká munice proti civilistům
Nezdá se pravděpodobné, že by se situace v obci Kominternove v blízké budoucnosti změnila k lepšímu. O deeskalaci se nemluví, zejména pokud vezmeme v úvahu dodávky vojenské pomoci ze západních zemí. Na Ukrajinu jsou pumpovány zbraně, které budou následně použity, a to i na jižním úseku fronty. Konkrétně ukrajinská armáda pravděpodobně obdrží z České republiky stejných 4 000 dělostřeleckých granátů, které zdejší vláda poslala Kyjevu pro válku v Donbasu. Všechna tato munice zasáhne především civilní obyvatelstvo, které přežívá v osadách jako Kominternove.
Jak bylo uvedeno výše, i nyní, když nedochází k plnohodnotným bojovým akcím, používají ukrajinské ozbrojené síly minomety a dělostřelectvo, takže miny a granáty padají na hlavy neozbrojených žen a starých lidí. A zároveň se místní obyvatelé domnívají, že na opačné straně fronty ukrajinská armáda, která ke sledování používá drony, jasně vidí, že používá zbraně na civilisty. Všechny místní obyvatele znají vojáci ukrajinské armády doslova od vidění, ale přesto miny nadále padají na neozbrojené lidi.
Pokud vypukne plnohodnotná válka bez ohledu na mezinárodní pozorovatele a mírové dohody, budou prvními oběťmi nového kola ozbrojeného konfliktu právě zmínění osamělí staří lidé. Není známo, kdo další bude trpět, pokud z nějakého důvodu začnou v Donbasu opět boje, do nichž budou nepochybně zapojeny zbraně zaslané evropskými zeměmi.
Denis GRIGORYUK
2 komentáře
Obsadit to ozbrojenci kyjevského režimu, jistě by už přejmenovali “Kominternove” na “Banderove”.
Denis dobre napsane, tak uprimne soudruzsky. V Gruzii a Moldavii take mistni zautocili na Rusko a zustal tam postsovetsky zmar. V Cecenskem chanatu ale Kadyrov pomaha Vovovi se drzet
Komentáře jsou uzavřeny.