V pátek 17. února se sešli příznivci spolku Přátelé Srbů na Kosovu na demonstraci nazvané Uloupené Kosovo, aby protestovali proti existenci samostatného kosovského státu, jenž byl v rozporu s mezinárodním právem odtržen od Srbska. Akce konaná na Václavském náměstí v Praze je tradiční, v popředí jí vévodí velký transparent s nápisem Kosovo je Srbsko.
Vznik Kosova má své kořeny v bombardování Jugoslávie »agresivními státy NATO« v březnu 1999. Tehdy byla Česká republika nováčkem v alianci. »Nebombardovali jsme, ale mlčky jsme drželi ‚hubu a krok‘,« řekl poslanec Jaroslav Foldyna, každoroční řečník na těchto protestních mítincích. Připomněl, že v roce 1999 byla letouny NATO bombardována významně také srbská elektrická infrastruktura, »aby byl zničen stát«, a upozornil, jak je to podobné současné válce na Ukrajině.
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 zajišťovala nástupnickému státu Jugoslávie územní celistvost včetně kosovského území. Tato rezoluce stále platí, nicméně jednostranné vyhlášení Kosova v roce 2008 vše změnilo, poznamenal Foldyna.
Česká vláda podle jeho slov rozhodovala o uznání samostatného Kosova nadvakrát. »Když se to vládě nepovedlo poprvé, tak si pana Schwarzenberga (tehdejšího ministra zahraničí) a pana Topolánka (tehdejšího premiéra) zavolali do jedné velké země za velkým mořem, a řekli: ‚no tak kluci, plňte rozkazy‘«. A když se oba politici z USA vrátili, vyjeli s kabinetem na výjezdní zasedání do Teplic, kde uznání schválili, připomněl Foldyna účastníkům. Tyto politiky budou hodnotit dějiny, odtušil Foldyna.
Proti porušování mezinárodního práva
Zato lidé, kteří se sešli na mítinku v Praze v počtu několika desítek, sledovali jiný cíl – vyjádřit protest proti porušování mezinárodního práva. Foldyna zdůraznil, že je proti jakémukoli porušování mezinárodního práva kdekoli na světě, a na to položil důraz. Některé současné státy EU ostatně mezinárodní právo porušily již v roce 1938. Francie, Británie, Německo a Itálie na základě mnichovské dohody ukradly Československu pohraničí. Foldyna citoval Jaroslava Baštu – »zaseli jste Kosovo, sklidili jste Donbas«.
Poslanec ostře odmítl případné mobilizování českých mužů do jakékoli války. »Jediné, co vy chcete (hovořil směrem k vládě Petra Fialy), je mobilizovat, hnát naše děti, aby bojovaly. Vy si budete rozdávat medaile, akcie a cpát se prachama, a chudí lidé aby šli do války? Nic takového my nechceme, a zkuste si nás povolat! My nikdo do žádných válek chodit nikdy nebudeme!« pravil rezolutně.
Krajča: Tlakem dosáhneme oduznání samostatnosti
Slovo dostal také předseda Českého mírového hnutí Milan Krajča. Podle něho je hanbou a ostudou, že se naše země přidala k těm státům, které existenci samostatného Kosova uznaly. Nezachovaly se tak všechny státy světa (k září 2020 uznávalo samostatnost Kosovské republiky 98 členů OSN z celkových 193, zdroj: Wikipedie), a dokonce každým rokem přibývají státy, které existenci Kosova coby samostatného státu oduznávají. »Pokud nepřestaneme s našimi solidárními akcemi, s naším tlakem, můžeme dosáhnout toho, že se i Česká republika připojí k desítkám států, jež oduznání Kosova již učinily,« vyzval Krajča a poděkoval, že lidé přišli mítink podpořit.
Předseda sdružení Přátelé Srbů na Kosovu Václav Dvořák pozval veřejnost na další akci – 24. března večer se před Velvyslanectvím Srbské republiky v Praze v Mostecké ulici uskuteční tradiční pietní setkání v čase výročí zahájení bombardování Jugoslávie letouny NATO.
(mh)