Poslanecká sněmovna v úterý novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí SPD neprojednala. Strany vládní koalice kvůli předpisu svolají mimořádnou schůzi dolní komory patrně na příští úterý. Podle odborné mluvčí KSČM pro zdravotnictví Soni Markové je potřeba pandemický zákon schválit co nejrychleji, ovšem v upravené podobě.
Sněmovna měla předlohu projednat zrychleně ve stavu legislativní nouze. Tomu zabránilo hnutí SPD. Jeho předseda Tomio Okamura novinářům řekl, že pandemický zákon je pouze jinak pojmenovaným nouzovým stavem. Kritizoval především vládou schválenou neomezenou platnost návrhu. Dále hnutí SPD požaduje, aby pro vstup do restaurací a dalších zařízení stačilo prokázat se negativním testem na koronavirus a aby byly uznávány protilátky.
Zdravotnický výbor v úterý na návrh předsedy Bohuslava Svobody (ODS) doporučil omezit časovou platnost části předpisu do konce listopadu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s úpravou souhlasil. Připomněl, že původně navrhoval prodloužení platnosti části zákona o vydávání restrikcí do konce srpna příštího roku. Vláda ale rozhodla, že ji časově omezovat nebude. Nynější znění zákona předpokládá, že platnost těchto ustanovení skončí 28. února.
Před prodlužováním jednání varovala členka zdravotního výboru Michaela Šebelová (STAN). Je podle ní třeba platnost zákona prodloužit, protože země se stále nachází ve stavu pandemie. »Neschválením prodloužení se obíráme o prostředky, jak zvládnout podzimní vlnu,« uvedla Šebelová. Eva Decroix (ODS) doplnila, že koaliční kluby jsou přesvědčené o tom, že předpis je jen nástrojem pomoci a má pomoci překlenout období epidemie.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová považuje návrh zákona za špatný a za ušitý horkou jehlou. Není podle ní možné jej projednávat ve stavu legislativní nouze. O návrhu je ale podle Schillerové ANO ochotné hovořit.
Neschopnost vládního slepence domluvit se
Odborná mluvčí KSČM pro zdravotnictví Soňa Marková připomněla, že pandemický zákon dlouhodobě vyvolává velké emoce. »Já osobně považuji pandemický zákon za zatím potřebný mezistupeň mezi zákonem o nouzovém stavu, který může ve veřejném zájmu omezit základní práva a svobody a zákonem o ochraně veřejného zdraví, který ale nemá dostatek nástrojů pro boj s pandemií. Současná vládou navržená podoba reaguje na výtky Nejvyššího správního soudu, který v minulosti zrušil mnohá mimořádná opatření v oblasti regulace služeb, včetně restaurací, ubytování a trhů. Velký problém spočívá ve vládou prosazované neomezené platnosti, protože by se z nástroje mimořádného, stal nástroj normální,« řekla Marková našemu listu. Tady ale s největší pravděpodobností dojde pozměňovacím návrhem ke schválení omezené platnosti do listopadu tohoto roku. Podle Markové je přinejmenším podivné, proč ministr zdravotnictví za TOP 09 předložil návrh zákona v této podobě a předseda zdravotního výboru za ODS ze stejné vládní koalice má na věc úplně jiný názor. »Ukazuje to na nekompetentnost a neschopnost současného vládního slepence domluvit se i na základních přístupech k řešení problémů,« míní expertka KSČM. Připomněla, že i právníci poukazují na to, proč předložený návrh zákona řeší pouze COVID-19 a ne pandemie obecně. »Také chystané nařízení karantény a izolace pouze po telefonu může vyvolat chaos, protože ne všichni lidé mobil používají. Další obavy vzbuzuje tzv. samokaranténa a vágní definice rizikových oblastí. Je otázkou, jestli je dobře, že v zákoně úplně chybí náhrada škody pro ty podnikatele, kteří opatřeními utrpí újmu,« dodala Marková.
Je přesvědčena o tom, že pandemický zákon je nutné projednat a schválit v upravené podobě co nejrychleji. Marková zdůraznila, že boj s nákazou COVID-19 bohužel stále nekončí a po určité době, kdy se snižoval počet hospitalizovaných, nyní dochází ke stagnaci a postupnému nárůstu lidí v nemocnicích. Varianta omikron proto podle ní stále představuje vysoké riziko zátěže pro systém zdravotnictví a samotné zdravotníky. »Platí, že nejvíce ohrožení zůstávají neočkovaní, včetně těch, kteří již COVID-19 prodělali. Trvá, že očkování, včetně posilující dávky, a dodržování dalších opatření – roušky, mytí rukou, vzdálenosti, vyhýbání se velké koncentraci lidí a dostatečné větrání – představují nejvíce efektivní způsoby zastavení vlny infekce, ochrany zdravotníků a celého našeho systému zdravotnictví,« konstatovala Marková.
Opatření bude moci vydávat také obrana a vnitro
Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na COVID-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví oznamovat lidem bez rozhodnutí i telefonicky nebo textovou zprávou. Opatření budou moci vydávat pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra.
Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic budou moci nově regulovat jakoukoli činnost provozovanou v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby. Budou se moci týkat také zoologických a botanických zahrad, různých kulturních institucí, památek nebo třeba hvězdáren. Úřady budou moci regulovat také hudební, divadelní a filmová představení, taneční produkce, slavnosti, kulturní festivaly či veletrhy, a dále dětské zotavovací akce a příměstské tábory.
Opatření budou moci omezit provoz vnitřních a venkovních sportovišť, ale také výuku ve všech typech škol i v předškolních zařízeních. Regulace se bude moci týkat rovněž činností vykonávaných mimo provozovny, například přímo u zákazníka. Jde mimo jiné o kadeřnické služby a o kosmetiku. Úplný zákaz provozu by mohl hrozit hudebním, tanečním a herním klubům, diskotékám a hernám a kasinům.
Na základě pandemického zákona bude moci ministerstvo nařídit takzvanou samoizolaci lidem, kteří se vracejí ze zemí se zvýšeným rizikem nákazy koronavirem. Bude moct stanovit povinnost vyplňování příjezdového formuláře.
Protesty až do přijetí zákona
Proti přijetí novely pandemického zákona se včera sešlo na pražském Malostranském náměstí v blízkosti Sněmovny zhruba 800 příznivců hnutí Chcípl PES. Na průběh shromáždění dohlížela republiková i pražská policie, žádné narušení veřejného pořádku ani protiprávní jednání podle svých mluvčích během dopoledne nezaregistrovala. Pozornost na akci vyvolala dřevěná maketa šibenice s nápisem »Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici«. »Tato šibenice byla instalována mimo ohlášené místo demonstrace a nebyla instalována hnutím Chcípl PES. Hnutí Chcípl PES se distancujeme od jakýkoliv forem násilí nebo vyhrůžek, tak jako jsme to již prokázali na mnoha demonstracích,« upozornili organizátoři.
Policisté takovou formu protestu jako protiprávní však nehodnotí. Makety šibenic se objevily už při některých demonstracích v minulosti, ani v těchto případech je policie nehodnotila jako přestupek. Podle informací ČTK by byla situace jiná, pokud by se na šibenici objevil konkrétní člověk.
Pořádající iniciativa plánuje protestovat až do doby ukončení projednávání pandemického zákona. (jad)
1 komentář
Proste nevis dne nevis hodiny, kdy te ZAPRODANCI Z DEMOBLOKU zatknou a uvrhnou do nejtemnejsi kobky. A tam ti budou poustet do zblbnuti projevy Tomia pred televiznimi kamerami. Hnus, a jeste ty cipy ve vakcinach
Komentáře jsou uzavřeny.