Od středeční půlnoci jsou zdravotnické odbory ve stávkové pohotovosti. Nesouhlasí se záměrem vlády snížit platby za státní pojištěnce. V dopise, který odeslaly premiérovi Petru Fialovi (ODS), žádají, aby kabinet od tohoto záměru upustil. Snížení plateb kritizují také komunisté a sociální demokraté.
Lékařské a zdravotnické odbory upozorňují na to, že zdravotní pojišťovny na navýšené platby nastavily své rozpočty a podle vydané úhradové vyhlášky, která s navýšením rovněž počítala, se už druhý měsíc hradí prostředky zdravotnickým zařízením. Se svým požadavkem také chtějí jít na zítřejší jednání tripartity, řekl šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že věc bude ještě předmětem dalších jednání.
Podle neoficiálních informací nynější vláda chce platby za státní pojištěnce zmrazit na loňské úrovni, přestože minulá vláda rozhodla o jejich navýšení o 200 korun na 1960 korun od letošního ledna. Tímto opatřením, které by platilo od dubna, by podle České televize stát letos ušetřil 10,8 miliardy korun.
Engel řekl, že ministerstvo zdravotnictví odbory o záměru neinformovalo. Podle něj je ale v médiích prezentovaný záměr hazardem ve chvíli, kdy zatím není jasné, jak se bude vyvíjet epidemie COVID-19 a jaké dopady bude mít. »Zdravotní pojišťovny na navýšené finanční prostředky nastavily své pojistné plány, vydaná úhradová vyhláška již druhý měsíc hradí zdravotnickým zařízením podle dohod, další finanční prostředky bude třeba vynaložit na testování a očkování. Zdravotnická zařízení také očekávají kompenzační vyhlášku, která bude řešit výpadky financí za odloženou péči a další vícenáklady například za energie,« uvedly odbory v dopise, pod který se vedle Engela podepsala předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.
Odbory také připomínají, že pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce má vláda ve svém programovém prohlášení. »Ze všech výše uvedených důvodů (…) Vás žádáme, abyste, pokud záměr snížit platby za státní pojištěnce máte, od něho upustili,« dodaly odbory.
Komunisté se o prosazení návrhu na pravidelnou automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce snažili opakovaně.
Zdravotnictví »jen pro bohaté«?
Záměr vlády již před časem kritizovala také odborná mluvčí KSČM pro zdravotnictví Soňa Marková. Připomněla, že navýšení platby za státní pojištěnce mělo sloužit ke stabilizaci celého systému zdravotnictví a k čtyřprocentnímu navýšení úhrad za péči v době, kdy se systém veřejného zdravotního pojištění v důsledku pandemie COVID- 19 vyvíjí deficitně. »Systém, který velmi významně v posledních dvou letech zachránily právě bezprecedentně navýšené platby za státní pojištěnce, teď má o tyto životně důležité finanční prostředky přijít,« uvedla Marková. Rovněž ona připomněla programové prohlášení vlády, které hovoří o pravidelné valorizaci plateb. Novelu zákona chce však vláda prosadit do konce volebního období. Komunisté se o prosazení návrhu na pravidelnou automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce snažili opakovaně, ovšem neúspěšně. Marková se obává, aby záměrné vytvoření nedostatku financí v systému nevedlo opět k navýšení spoluúčasti pacientů a v podstatě k dokončení úsilí pravice o přeměnu zdravotnictví »jen pro bohaté«.
Možné snížení plateb za státní pojištěnce kritizují také sociální demokraté. Stejně jako komunisté prosazují, aby byla valorizace plateb zakotvená v zákoně. »Je potřeba mít pravidelnou valorizaci od roku 2023 danou zákonem, nikoliv tím, jak se vyspí ministr zdravotnictví nebo financí,« uvedl místopředseda ČSSD Robin Šín. Epidemie v nemocnicích podle něj neskončila, teprve nyní se virus při omikronové vlně dostane k nejzranitelnějším skupinám. »Počty hospitalizovaných a bohužel i úmrtí budou narůstat. V únoru už by bylo za hranou normálnosti to svádět na minulou vládu,« podotkl.
Stát platí zdravotní pojištění například za důchodce, děti, nezaměstnané nebo vězně. Nový návrh rozpočtu má vláda schvalovat ve středu, ještě předtím se má sejít tripartita. Odbory nesouhlasí ani se škrty na hygienických stanicích. Žitníková s odkazem na zdroje z hygienických stanic řekla, že vláda plánuje uspořit v hygienické službě v letošním roce 95 milionů korun. Zrušit by se mělo 134 míst, přitom o tento počet se v době pandemie počty míst na stanicích zvyšovaly. Ministerstvo zdravotnictví v pátek tuto informaci popřelo, podle Žitníkové ji ale v pondělí na on-line poradě s řediteli krajských hygienických služeb nevyvrátilo. »To není za této epidemiologické situace normální, hygieny potřebujeme,« řekla Žitníková. Hygienici podle ní pracují o víkendech, mají přesčasy, kvůli epidemii COVID-19 jsou pod velkým stresem. (jad)
1 komentář
Vy soudruzi by jste se asi divili, kdyby vam vymerili duchod podle ruskejch standardu. No a lecili by vas v rusky nemocnici. Asi by jste pak razem presaltovali na vitej NATO, miluju EU
Komentáře jsou uzavřeny.