V Evropské unii si lidé brzy nebudou moci zatopit uhlím

od redakce

Evropský parlament, vlády členských států a Evropská komise uzavřely dohodu o nové směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD). Základ této dohodě poskytla pozice vyjednaná za českého předsednictví, která sice není tak ambiciózní jako původní návrhy Komise a parlamentu, ale je údajně uskutečnitelná a každý členský stát ji může uzpůsobit svým specifickým podmínkám. Cílem zůstává dosažení uhlíkové neutrality celého fondu budov do roku 2050.

* Od roku 2030 budou muset být všechny nově postavené domy budovami s nulovými emisemi. Takové budovy budou mít velmi nízkou energetickou náročnost a nulové emise uhlíku z pálení fosilních paliv (především uhlí a zemního plynu) v místě, kde stojí.

* Průměrná spotřeba energie všech stávajících obytných budov se bude muset do roku 2030 snížit o 16 % a do roku 2033 o 20–22 % a to prostřednictvím kvalitních celkových renovací.

* Do roku 2050 budou muset všechny budovy v EU dosáhnout úrovně budov s nulovými emisemi. Členské státy se dohodly, že do národních plánů renovace budov zahrnou plán »s cílem postupně do roku 2040 ukončit používání kotlů na fosilní paliva« i pro stávající budovy.

* Od 1. ledna 2025 nebudou země EU poskytovat žádné dotace na instalaci »samostatných« kotlů na fosilní paliva.

Nová pravidla začnou platit v roce 2028 pro veřejný sektor a od roku 2030 pak pro všechny budovy. Podle stanoveného rámce je třeba do roku 2030 renovovat 16 % nebytových budov s nejhoršími parametry, přičemž do roku 2033 by se tento podíl měl dále zvýšit na 26 % fondu.

Kromě toho budou muset členské státy zajistit záruky pro nájemníky, například finanční opatření, která budou motivovat majitele domů k renovaci, a dále zajistit financování zaměřené na zranitelné skupiny obyvatel a budovy s nejhoršími parametry.

Klíčovou roli pro zrychlení renovací budou hrát programy podpory, v rezidenčním sektoru program Nová zelená úsporám. Proto bude nutné aktualizovat jeho nastavení a podřídit ho jasně definovanému cíli – bezemisnímu sektoru budov v roce 2050.

Od roku 2030 také začnou platit ustanovení o měření a zveřejňování celoživotních emisí uhlíku u nových budov (GWP – global warming potential). Budeme je muset začlenit do našeho stavebního řádu.

Směrnice rovněž stanoví rok 2040 jako cílové datum, dokdy mají vlády postupně ukončit používání kotlů na fosilní paliva. Podle dohody také budou od roku 2027 postupně zaváděny požadavky, aby nové veřejné a nebytové budovy byly vybaveny střešními solárními zařízeními.

Než dohoda EPBD začne platit, musí ji Evropský parlament a vlády členských států v Evropské radě schválit; tento krok je obvykle považován za pouhou formalitu.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.