V ČR klesá porodnost, tento nedobrý trend bude zřejmě pokračovat. Následky pro stát, jeho ekonomiku a důchodový systém jsou jen špatné.
Průměrný počet dětí narozených jedné ženě loni meziročně klesl z 1,83 na 1,66 potomka na jeden rodičovský pár. »Zatímco v minulosti jsme byli v tomto parametru na špičce Evropy, nyní už tomu tak není a situace se bude zřejmě v dalších letech zhoršovat, což může být vážný problém. Po pandemii má na negativní porodnost vliv i válka na Ukrajině nebo špatná ekonomická situace,« varovala demografka z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů a systémových rizik – SYRI Jiřina Kocourková.
»Klesá počet žen v reprodukčním věku. Zároveň ženy mají méně dětí. Jsou to dozvuky pandemie a nástupu ekonomických problémů. Do budoucna nelze předpokládat zvýšení porodnosti, protože do reprodukčního věku vstupují početně slabší ročníky narozené v 90. letech, tj. část mileniálů. Někteří z nich již stihli založit rodinu před nástupem pandemie. Z dat za rok 2021 vyplývá, že se narodilo více druhých dětí, takže se dá říci, že ti, co chtěli mít děti, už měli. Ostatní, ta zbylá číst mileniálů teprve rodiny bude zakládat, a to v méně příznivých podmínkách. Tady je riziko dalšího odkladu a založení rodiny ve vyšším věku. To už je reálně hrozící hrubší propad porodnosti, který je třeba brát vážně. Proto by byl velmi nepříznivý signál, kdyby nastalo omezování podpory rodin,« konstatovala Kocourková.
(vž)