Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už obdržel od ministerstva financí podnět, aby prošetřil případnou existenci kartelové dohody provozovatelů čerpacích stanic. ČTK to řekl mluvčí Úřadu Martin Švanda. Marže na čerpacích stanicích v červenci totiž výrazně vzrostly, zjistilo ministerstvo. Antimonopolní úřad se bude podnětem zabývat. Ministerstvo také poslalo do užšího připomínkového řízení návrh možné regulace cen pohonných hmot, aby byl k 1. září připraven k podpisu, uvedlo ve čtvrtek v tiskové zprávě. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům řekl, že kontroly marží budou pravděpodobně pokračovat i po 30. září.
Ceny ropy jsou podle Stanjury nyní na úrovni před únorovým zahájením ruské agrese na Ukrajinu, ceny pohonných hmot se ale u čerpacích stanic v Česku na dřívější hodnoty nevrátily. »Na exponovaných místech ceny neodpovídají tomu, že je to konkurenční boj,« uvedl Stanjura. Dodal, že má spíše podezření na kartelovou dohodu.Kontrolu cen marží považuje Stanjura za prospěšnou pro čerpací stanice a distributory, představuje podle něj transparentní proces. Měla by proto pokračovat. Kdyby začala platit připravená regulace, budou kontroly nezbytné, řekl dále.
»Po zavedení monitoringu cen se ceny držely pod průměrem roku 2021, a to i v měsících květnu a červnu, kdy ceny na čerpacích stanicích rostly vlivem vývoje na evropské burze. Ceny pohonných hmot začaly v červenci klesat. Přesto ministerstvo financí sledovalo, že v tomto měsíci výrazným způsobem vzrostla marže na čerpacích stanicích,« uvedlo ministerstvo. Sledovaná marže distributorů paliv a čerpacích stanic v červenci dosáhla u nafty 5,40 koruny za litr, a u benzinu Natural 95 dokonce 5,60 koruny za litr. Průměrná marže loni činila 3,39 Kč u nafty a 2,55 Kč u benzinu.
O zavedení cenové regulace rozhodne ministerstvo v dalších týdnech podle cenového vývoje na trhu. Profesní organizace a distributoři mohou do příštího pátku podávat k návrhu připomínky, řekl Stanjura. Ministerstvo požaduje po čerpacích stanicích, aby reagovaly na pokles vstupních cen rychleji. Připravená regulace určuje maximální výši marže čerpacích stanic a maximální výši ceny u distributorů pohonných hmot. Týká se tedy obou kontrolovaných částí distribučního řetězce, neboť červencová data ministerstva potvrdila výrazné navýšení marže nejen u čerpacích stanic, ale také u distributorů paliv. Resort zaslal návrh regulace České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a Unii nezávislých petrolejářů, aby se mohly případně technicky připravit.
Předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček potvrdil, že čerpací stanice měly v červenci vyšší marže. Kompenzovaly si tím předchozí měsíce, kdy byly marže naopak velmi nízké. Marže se ale podle něj už snižují na průměrné až podprůměrné hodnoty, ceny pohonných hmot tak již více odrážejí situaci na burze v Rotterdamu, kde výrazně klesly. Regulace marží tak podle něj spíše nenastane, protože k ní už nebude důvod.
Ministerstvo financí spustilo kontroly cen a marží pohonných hmot na celém trhu veřejných čerpacích stanic v polovině března a cenový monitoring následně v červnu rozšířilo o marže distributorů pohonných hmot.
(čtk)
67 komentáře
A už je to tu zase!
Ceny byly chvíly rozdílné a najednou se opět “sjednotily”….
Ha ha ha to je trh?
Elektřina , kterou vyrábíme my a za násobky si ji už před PUTINEM kupujeme od někoho , kdo s výrobou nemá nic společného. PUTIN je sráč, ale to neznamená že máme být slepí. Co takhle to hodit na BABIŠE i Ukrajinu, aktuálně drahé energie, i tu STAN korupci. A ožrala KALOUSEK to vše, jako bývalý ČERNOPRDELNÍK, posvětí, že.
Ty mi bereš pičoviny z pusy
https://twitter.com/AndrejBabis/status/1560647358739730434?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
Češi jsou lišky Ryšky,
rozstřílíme bum bum nepřítele.
Dobře, pokračuj
naznačui, jakým způsobem se mohli domestikovat psi
Plyn v Evropě prudce zdražuje.
Ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku v pondělí ráno vzrostla o téměř 13 procent na bezmála 276 eur (zhruba 6800 Kč) za megawatthodinu.
https://www.kurzy.cz/komodity/zemni-plyn-graf-vyvoje-ceny/1MMBtu-czk-2-dny
Mě to netankuje, ať klidně energie, PHM, potraviny, oblečení a krámy v OC zdraží třeba o 5000 %.
Ty mě bereš pičoviny z pusy
To je ono když jsem psal že ze západu nevzešlo nikdy nic dobrého.
Zase si nasral do huby.
Mobil, internet atd z US ho nepálí
Tak ao voľbách si vás kúpim všetky
Zítra si něco koupím
To bylo řečí o “svobodném trhu”, samý kartel, kam se člověk podívá.
Tomiku, to je cizich slov, viď.
Svobodný – trh – kartel
ban – orkove – hejty
SSSR pamatuješ?
mobil – cip – internet
android – facebook – pocitac
Atd atd atd, celej byt.
Vse od nenavideneho zapadu a US.
Zase si nasral do huby 😆
Bolševici, máte tady jednoho drzého sprostého mládeníka. Dejte mu BAN nebo přes hubu.
Utři si hubu od kečupu, tlučhubo !
Brouku
Drž pysky slepičáku 🙂
Rozvědčík Petr Pavel prezidentem? To už tu je daleko od nás na východě!
Utři si hubu od kečupu ty profláklej rozvědčíku !
Hlavními dvěma postavami románu je na jedné straně poživačný, despotický král, na druhé straně filosof a vědec Thomas More. Autorovi se skutečně podařilo vylíčit atmosféru královského dvora s jeho ovzduším intrik a ctižádostivých plánů i charaktery všech hrdinů, ať již postav známých z historie, nebo prostých postaviček venkovanů, kupců, židů či dvorních šašků.
Hlavními dvěma postavami románu je na jedné straně poživačný, despotický král, na druhé straně filosof a vědec Thomas More. Autorovi se skutečně podařilo vylíčit atmosféru královského dvora s jeho ovzduším intrik a ctižádostivých plánů i charaktery všech hrdinů, ať již postav známých z historie, nebo prostých postaviček venkovanů, kupců, židů či dvorních šašků.
Mě by zajímalo, jak je to s generálem Pavlem, už se vrátil do KSČ, nebo bude zase přísahat na Hradě, jako přísahal věrnost Varšavské smlouvě a SSSR ?
Dobry postreh. Urciteje to fasista
Sledujte @neCT24
Antikomunisti a jejich spřízněná fašistická svoloč už tady kvílejí u příležitosti 21. srpna, který znamenal pro obyvatele ČSSR jen dalších 21 let klidného života.
Sledujte @neCT24
Komentáře jsou uzavřeny.