Uctili památku obětí nacistického násilí

od redakce

Zástupci Střediskové rady KSČM Litoměřice vzdali pietu u památníku koncentračního tábora u krematoria Richard v Litoměřicích. Tímto si v rámci 77. výročí osvobození KT Auschwitz připomněli oběti nejen litoměřického koncentračního tábora, ale všechny, kteří se stali obětí nacistického násilí.

Dne 27. ledna 1945 byl Rudou armádou, pod vedením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, osvobozen německý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Tábor se stal centrem nelidského mučení a vyhlazování Židů, politických vězňů, válečných zajatců ze Sovětského svazu, Romů, homosexuálů a dalších nacismu nepohodlných osob z celé Evropy. Tento den se stal symbolem osvobození také všech ostatních nacistických koncentračních táborů.

Podzemní továrna Richard

I v Litoměřicích byl bohužel v období druhé světové války koncentrační tábor. Na jaře roku 1944 se zde začala budovat podzemní továrna Richard, která následně sloužila k výrobě součástek motorů pro tanky, těžká vojenská vozidla a lodě. Pro její výstavbu sem byly přivezeny tisíce vězňů, jednalo se především o občany Sovětského svazu, Jugoslávie, Československa, Francie, Belgie, Itálie, Německa, Polska, Maďarska, Nizozemska a Řecka. Početnou skupinu vězňů tvořilo na čtyři tisíce Židů z různých evropských států. V blízkosti továrny byl jako zdroj pracovní síly zřízen koncentrační tábor – pobočka kmenového tábora ve Flossenbürgu. Po několik měsíců zde pracovalo i početné komando vězňů z terezínské věznice gestapa v Malé pevnosti.

Také v Litoměřicích byl uskutečňován program likvidace vězňů prací nazvaný »Vernichtung durch Arbeit« (ničení prací). Nelidské zacházení, hlad, otrocká práce v podzemí, kde hrozily závaly, a nakonec rozšíření epidemie tyfu způsobily, že z 18 000 vězňů, kteří sem byli deportováni, jich za necelý rok zahynulo na 4500. Za pouhý rok tak zemřel v důsledku otrocké práce a krutých životních podmínek každý čtvrtý vězeň.

Areál v zuboženém stavu

Bohužel, KSČM bývá jedinou organizací, která na místě v den výročí osvobození Osvětimi pokládá květiny. Stejně tak prostor památníku je dlouhodobě v zuboženém stavu. Vandalové zde za posledních 30 let poškodili mramorové obklady, dlažbu, vytrhali lavičky a v posledních letech došlo i k odstranění plastiky na památku obětí. Černá zvěř zde navíc přerývá trávník v okolí pomníku. Celý areál tak má velmi daleko ke stavu, v jakém by se měl nalézat. Zastupitelé za KSČM v minulosti interpelovali za zlepšení současného stavu, zatím bez úspěchu. Pokračovat ve snaze o zlepšení budou nadále.

Jaroslav RŮŽIČKA

Přečtěte si další články

4 komentáře

fronda 31/01/2022 - 21:03

Teď je přece v kurzu “usmíření”. 😛

PetJednaLenin 31/01/2022 - 12:13

Troliku z ani ne 4% mensiny. Prestante se zbytecne propagovat a udelejte si brigadu, akci Z

PetJednaLenin 31/01/2022 - 11:20

Kdybych náhodou zase plácal nějaké nesmysly, promińte, zase jsem nalitý jako vepř domácí.

williks2 01/02/2022 - 20:31

Zvláštní výlevy vaše. Pokud to dobře chápu, tak něco píšete v lihové agónii. Mám návrh. Sice vám nikdo nebrání psát co se vám zlíbí, ale nebude pro vás prospěšné zalézt do kouta a oddávat se bohulibé činnosti naléváním toxinů do vaší hlavičky? Tím snad nikomu neublížíte, pokud nemáte rodinu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.