Účinnost nového stavebního zákona odložena

od redakce

Sněmovna v úvodním kole i přes nesouhlas opozice po zhruba sedmihodinovém jednání podpořila roční odklad účinnosti klíčových pasáží nového stavebního zákona přijatého vloni. Návrh o rok odkládá vznik krajských stavebních úřadů, pod něž mají dosavadní stavební úřady při obcích a městech přejít.

Od poloviny příštího roku by vznikl v souladu s novým zákonem pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké investiční akce, jako jsou třeba dálnice. Vláda chce mezitím připravit novelu stavebního zákona.

Rozhodnutí Sněmovny neznamená schválení návrhu, ale jen jeho posunutí do dalšího kola projednávání. Proberou ho sněmovní výbory. Záměr vlády schválit předlohu zrychleně už v prvním kole vetovaly opoziční kluby ANO a SPD.

Navrhovaný odklad vytvoření Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů, pod něž mají přejít dosavadní stavební úřady při obcích a městech, čelil opoziční kritice. Podle bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO), která v minulém volebním období nový stavební zákon prosadila, může jeho odklad na červenec 2024 způsobit právní nejistotu.

»Naším cílem je zabránit kolapsu stavebního řízení v České republice,« hájil předlohu nástupce Dostálové na ministerstvu Ivan Bartoš (Piráti). Její argumenty odmítl a nesouhlasil ani s tím, že novela by mohla způsobit protiústavní stav. Bartoš poznamenal, že stavebníci budou i nadále chodit vyřizovat povolování staveb tam, kam chodí nyní. »Když se něco odkládá, znamená to, že se nic nemění,« poznamenal.

Dostálová zopakovala, že loni přijatý nový stavební zákon vznikl kvůli tomu, že byl stav stavebního práva v ČR neudržitelný. »Povolovací proces je jeden z nejdelších na světě,« uvedla. Nový zákon má podle ní mimo jiné sjednotit postupy, zabránit možnému ovlivňování stavebního řízení obcemi a zajistit dodržování lhůt.

Karel Havlíček (ANO) zdůraznil, že lidé chtějí, aby stavební řízení bylo rychlé, jednoduché a levné. »Dáváme přednost těm, kteří chtějí stavět, nikoli těm, kdo rozhodují, kdy a jak budou stavět,« řekl.

Návrhy na přerušení debaty neprošly

Předseda poslanců SPD Radim Fiala neuspěl s návrhem na odročení projednávání vládní novely do září. Přerušení debaty několikrát neúspěšně navrhli také poslanci ANO. Na návrh předsedy klubu ODS Marka Bendy Sněmovna hlasy poslanců vládní koalice odhlasovala, že poslanci mohou jednat o vládním návrhu na odklad účinnosti části stavebního zákona přes půlnoc až do soboty. Benda svůj návrh na možnost vést sněmovní rozpravu až do rána vznesl poté, co Marek Novák (ANO) navrhl přerušit projednávání debaty do doby, než se setká premiér Petr Fiala (ODS) a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým. Poté upřesnil, že projednávání zákona se má přerušit do 30. září.

Někdejší náměstkyně ministra životního prostředí a nynější poslankyně ANO Berenika Peštová předtím neúspěšně navrhovala přerušit projednávání do přítomnosti ministra pro legislativu Michala Šalomouna.

Nový stavební zákon se připravoval řadu let a měl urychlit stavební řízení. Sněmovna ho schválila loni v červenci. S vládními poslanci tehdy hlasovala i část poslaneckého klubu KSČM. Cílem zákona bylo podle Dostálové zrychlit stavební řízení. Tehdejší opozice byla proti. Obávala se, že přechod stavebních úřadů pod stát ochromí stavební řízení a přípravu staveb.

Nynější vláda chce do konce roku projednat ve Sněmovně věcnou novelu stavebního zákona. Ta by podle dřívějšího Bartošova vyjádření měla zcela zvrátit vznik Nejvyššího stavebního úřadu. Stavební zákon chce upravit tak, aby zajistil »rychlé, transparentní, digitální a občanovi blízké stavební řízení prostřednictvím Portálu stavebníka«. Koalice se zatím dohodla na tom, že by mělo zůstat 371 stavebních úřadů.

(jad)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.