Více než 13 000 lidí požaduje urychlenou ochranu lužních lesů v oblasti soutoku Dyje s Moravou, která je pro své přírodní bohatství označována jako Moravská Amazonie. V petici Zachraňme Soutok žádají ministryni životního prostředí, aby urychleně vyhlásila národní přírodní rezervaci Lanžhotské pralesy a národní přírodní památku Soutok. Ty by měly být prvním významným krokem k adekvátní ochraně mimořádně cenného území v jihovýchodním cípu Moravy.
Oblast lužních lesů a luk nad soutokem Moravy a Dyje je známá svou přírodou. Její bohatství sem každoročně přitahuje tisíce nadšenců a přírodovědců. Nespočet turistů i zástupy místních obdivují krásu mohutných starých dubů a majestátní orly. Přírodně nejbohatší lesy ve střední Evropě patří státu, ten je ale spravuje především jako zdroj dřeva. I po desítkách let snah toto jedinečné území stále postrádá ochranu a postupně ztrácí svou jedinečnost.
»Je velká škoda, že se dosud žádné vedení Ministerstva životního prostředí ČR neodhodlalo k vyhlášení ochrany celé Moravské Amazonie. Pro novou ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou je vyhlášení sítě přírodních rezervací a památek jedinečná příležitost, jak urychleně ochránit aspoň nejcennější části jihomoravských luhů,« popsala své motivace iniciátorka petice Anežka Bartošová z Lanžhota.
Chráněná příroda zabírá sotva dvě procenta rozlohy této unikátní oblasti, tedy podstatně menší díl, než třeba v Praze. Řada místních proto podepsala petici, v níž žádají výrazně citlivější přístup ke správě lužní krajiny a také její adekvátní ochranu. To jasně ukazuje, že ochrana Soutoku má mezi místními podporu. »Soutok potřebuje ochranu co nejdříve. Je třeba dotáhnout síť přírodních památek a rezervací. Potom vyhlášením chráněné krajinné oblasti zajistit jednotnou správu území. Oba kroky jsou dávno připravené, ale zatím chyběla politická vůle,« říká lesní inženýr Filip Šálek z Břeclavi, který je také členem petičního výboru.
Petiční výbor oslovil ministryni životního prostředí, aby jí petici mohl předat. Petiční výbor věří, že petice přispěje k urychlenému zajištění desítky let připravované ochrany Soutoku. Petice je stále aktivní a lidé ji najdou na http://www.zachranmesoutok.cz/, prozatím ji podepsalo 4056 občanů svými podpisy a téměř 9200 elektronickými podpisy. K předání petice dosud nedošlo kvůli nabitému programu ministryně, k předání tedy dojde v nejbližších dnech.
Petiční výbor vítá zájem politické reprezentace o ochranu Moravské Amazonie, který se projevil i v programovém prohlášení nové vlády. To obsahuje záměr vyhlásit národní park Soutok. Ten ale není připraven, členové výboru a petenti proto žádají ministerstvo, aby vyhlásilo již navrženou síť přírodních rezervací a památek, zejména NPR Lanžhotské pralesy a NPP Soutok jako první krok k ucelené ochraně Moravské Amazonie. Část navrhovaných rezervací a památek by měl vyhlásit také Krajský úřad Jihomoravského kraje. I ten tak může zásadně přispět k ochraně vzácného území.
(vž)
1 komentář
Celá ta Jižní Morava je krásná….
Potuloval jsem se jen u:
Hardeggská vyhlídka
Horní Břečkov – Čížov, Česko
a v okolí a i u Hardeggu…
Komentáře jsou uzavřeny.