Tax The Rich – Zdaňme bohaté!

od redakce

Ta myšlenka je stará jako třídní společnost sama. Proč by mělo mít několik lidí nashromážděného tolik majetku, že celé generace jejich potomků nebudou muset hnout prstem, zatímco stále větší počet lidí žije v chudobě? Jako odpověď se samozřejmě nabízí radikální změna systému, do té doby lze usilovat alespoň o trochu spravedlivější přerozdělení příjmu. O to se pokusila evropská občanská iniciativa Tax The Rich (Zdaňme bohaté).

»Nejbohatší 1 % planety vlastní téměř polovinu veškerého bohatství. To je nespravedlivé!« objasnili autoři celoevropské petice s tímto požadavkem. Ta tentokrát pohořela. Aby byla Evropská komise povinna peticí se zabývat, muselo by být pod peticí alespoň milion podpisů, a to minimálně ze sedmi zemí Evropské unie. Toho ale zdaleka nedosáhli. Přesto to mělo velký smysl. Prostřednictvím petice a ji doprovázející kampaně přispěli k větší popularizaci této myšlenky.

»Daň by představovala nový vlastní zdroj Evropské unie, jehož příjmy by umožnily zvýšit a udržet evropské environmentální a sociální transformační politiky a rozvojovou spolupráci se společným financováním členskými státy. Tento příspěvek by přispěl jak k boji proti změně klimatu, tak k boji proti nerovnosti a zajistil by, aby se evropští občané podíleli na nákladech spojených s plněním těchto cílů,« vysvětlují.

Ve svém prohlášení připomínají: »Evropská unie se v článku 3 zakládající Maastrichtské smlouvy zavázala podporovat blahobyt jejích obyvatel, bojovat proti sociálnímu vyloučení a zaručit sociální spravedlnost. Ve skutečnosti se však nerovnosti nadále prohlubují, a to až do té míry, že dnes 1 % nejbohatších obyvatel Země vlastní téměř polovinu světového bohatství a stejné 1 % vypouští více emisí než nejchudší polovina lidstva.«

Nejvíce to podporují Němci a Francouzi

Kolik se vlastně pod požadavkem větší sociální spravedlnosti sešlo ze sedmadvaceti zemí podpisů? Pouhých 349 674. Mimochodem z České republiky jich nebyla ani tisícovka. Předepsaný počet podpisů v poměru k počtu obyvatel splnily jen tři země: Dánsko s 10 473 podpisy, Francie se 111 106 podpisy a Německo se 102 736 podpisy.

Pravdou je, že v České republice se o iniciativě vědělo málo. Ze stran se k ní nějakým způsobem přihlásila například Levice a nějakým způsobem komunisté. KSČM tuto myšlenku podporuje už dávno, ale připomněla ji i poměrně nedávno. »Pravicová vláda Petra Fialy dosud jednoznačně odmítala zvyšovat daně bohatým. Potřeba reagovat na závratně rostoucí inflaci a energetickou krizi při nerovnovážných veřejných financích, ale také vzrůstající nespokojenost občanů a blížící se komunální volby však především KDU-ČSL a Piráty vede k tomu toto tabu porušit. Ukazuje se tak, že opakované požadavky KSČM věnovat se také příjmové stránce státního rozpočtu a posílit daňovou spravedlnost byly a jsou i nadále oprávněné… (…) KSČM opakovaně říká, že cestou z krize nemůže být jen škrtání výdajů a opětovné zadlužování nás všech, ale na nákladech se musejí podílet ti, kteří i ze současné krize bohatou. Jejich zdanění je pouze reakcí na to, že jejich vysoké zisky souvisí s růstem cen a monopolním postavením na trhuargumentovala před dvěma lety v době začátku energetické krize a navrhla kromě mimořádného zdanění také progresivní daň z příjmu právnických osob a z příjmu fyzických osob s úlevami pro nízko a středně příjmové skupiny, popřípadě sektorovou daň, miliardářskou daň či daň z luxusu.

Relativně neúspěšná kampaň byla jen jednou z vlaštovek podobných iniciativ, s ní myšlenka nepadá, možná právě naopak. S prohlubující a opakující se politickou i ekonomickou krizí o ní uslyšíme stále častěji. A nepochybně i u nás.

Multimilionářka se sama zdanila

Dědička, která kritizovala absenci daní z bohatství a dědictví v Rakousku, dala většinu svých peněz, 25 milionů eur 77 organizacím, včetně sociálních a klimatických skupin, a také levicovým skupinám. Řeč je o bohaté dědičce, dvaatřicetileté Marlene Engelhornové, která patří mezi hlavní tváře iniciativy Zdaňme bohaté.

»Velká část mého bohatství, které mě povýšilo na mocenskou pozici, je jednoduše jen díky tomu, komu jsme se narodila,« svěřila se se svými myšlenkovými pochody. Žena je potomkem Friedricha Engelhorna, který v roce 1865 založil německý chemický gigant BASF. Její babička Gertraud Engelhorn-Vechiatto se provdala za jeho pravnuka. Když Engelhorn-Vechiatto v roce 2022 zemřel, zdědila Marlene velkou sumu.

David PROUD

Přečtěte si další články

1 komentář

SV SLOVO VOLIČÚ 22/10/2024 - 14:57

Davide Projde,dráhy autore ,
Pokud znáte adresu té naší i vaší skvělé milionářky,sdělte ji prosím, že u nás v nově vznikající formaci SILY VOLIČU má dveře otevřené a do programu PNZ muže dát svoje origo další programove body ,což by pasovalo k už existujícím 5 přímo skvělým doslova nevídaným postulatum a hotovo. . .

Odpovědět

Zanechat komentář

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.