Historicky nejúspěšnější závodník mistrovství světa silničních motocyklů, Ital Giacomo Agostini (81), navštívil 21. srpna brněnskou radnici, kde besedoval s primátorkou.
»Ago«, tak mu říkali kvůli snadnější výslovnosti angličtí a francouzští novináři, závodil i v Brně za stáj MV Agusta, se kterou se stal šestkrát mistrem světa na silničních motocyklech s obsahem motoru do 350 ccm3 (1968-1973) a sedmkrát mistrem světa do 500 ccm3 (1966-1972). Kariéru ukončil roku 1977, poté startoval méně úspěšně v automobilové řadě série Formule 2. Dnes žije v Bergamu (dříve jižní Tyroly).
Po neformálním rozhovoru a prohlídce freskové části brněnské Nové radnice převzal závodník od primátorky Markéty Vaňkové dárek – lněný šál a legendární skleněnou kuličku, která na náměstí Svobody vypadává z hodinového stroje ve tvaru dělostřeleckého náboje. Za třicetileté války se takové skleněné kuličky tavily v brněnském podzemí na Zelném trhu. To proto, že v roce 1645 velitele na Brno přes tři měsíce útočících švédských vojsk, generála Torstensona, šlo zabít dle pověsti jedině koulí vytvořené ze skla.
Legendární italský závodník vzpomíná na brněnskou trať jako na jednu z nejhezčích. Jako na »rychlou a nebezpečnou«. »Moc mě mrzí, že v Brně se závody už nekonají. Je to otázka peněz. Co kdybychom tady otevřeli veřejnou sbírku na znovuotevření brněnské Grand Prix,« žertoval Giacomo Agostini. Uhradit tzv. zalistovací poplatek za udělení licence k pořádání jednoho ročníku brněnské části závodu MS silničních motocyklů na Masarykově závodním okruhu stojí pořadatele kolem 150 milionů Kč. Kdo je každý rok opakovaně zaplatí?
»Ago« vzpomínal i na kamaráda, známého českého silničního motocyklového závodníka Frantu Šťastného (12. 11. 1927 – 8. 4. 2000), se kterým si měli vždy co říct. Jako mnohonásobný mistr světa-veterán dodal, že dnes je motorka natolik nacpaná elektronikou, že pro samotného jezdce zůstává málo prostoru pro vlastní filipiku v technice jízdy.
Giacomo Agostini zavítal i do brněnské vily Tugendhat (památky UNESCO) na akci pořádanou Nadačním fondem Atýsek. Ten podporuje handicapované děti i dospělé, seniory v zařízeních pro ně určené. Také výchovu vodicích psů i provoz hospiců a klubů vojenských veteránů. Ve vile Tugendhat se zapojil i do aukce fotografií Roberta Sobčáka s dražebním výtěžkem 700 000 Kč věnovaným klinice dětské onkologie ve FN Brno. (vž)
FOTO – Václav ŽALUD