Zastupiteli Městské části Praha-Řeporyje Jozefu Čupkovi (SZ a Piráti) se na jednání zastupitelů ve středu 16. února večer nepodařilo odvolat starostu Pavla Novotného (ODS). Pro jeho návrh hlasovali pouze dva z 11 členů zastupitelstva. V sále, kde byli přítomni i občané, to chvílemi vypadalo jako na trhu a často křičící Novotný při řízení schůze a diskuse potvrdil svou kontroverzní pověst.
Zastupitel Čupka bod na odvolání Novotného uvedl slovy, že chování starosty je v rozporu s etickými a morálními hledisky, které jsou obecně kladeny na představitele obce. »Nebudeme řešit, že Pavel Novotný jezdí obecní multikárou po Praze a městská část za něj platí pokuty. Ale soustředíme se na to, co dává nám jeho chování a vystupování a co ukazuje na samotné zastupitele a image společnosti. Je to o naší etice, principech a životních hodnotách,« řekl Čupka a jmenoval starostovo odsouzení v kauze pronásledování podnikatele Marka Víta na sociálních sítích. Čupka je přesvědčen, že kdokoliv je pravomocně odsouzen, je mu v jiných odvětvích pozastavena činnost.
K Čupkovi se přidal Jiří Blažek (Sdružení nezávislých kandidátů Řeporyje). »Nesouhlasím, aby byl starostou obce někdo s charakterem a minulostí pana Novotného. Jeho vztah k morálce je nulový. Řeporyje si nezaslouží mít takového starostu,« řekl.
»Je svatým právem každé obce zvolit si starostu, kterého chtějí… Miluju Řeporyje a budu jejich starostou tak dlouho, dokud to Řeporyje budou chtít… Je to (návrh na odvolání) osobní exhibice a zahájení vlastní volební kampaně,« opáčil Novotný, který formulaci Čupkova návrhu neustále zpochybňoval, všechny mistroval, kdy a jak se odvolává starosta, a dával najevo, že disponuje v zastupitelstvu dostatečnou většinou, takže návrh na své odvolání ani prý nemusel zařadit na program. Blažek hned v úvodu jednání navrhl také odvolání Novotného z redakční rady radničního časopisu Echo. Tento návrh do programu nebyl zařazen.
Populární v tom nejhorším slova smyslu
K tomuto bodu vystoupili rovněž místní občané, kteří starostu většinou kritizovali, zazněl ale i hlas na jeho podporu. Řeporyjský starousedlík Antonín Abrhám, jenž jako diváknavštěvuje prakticky všechna jednání zastupitelstva a Novotného zná od narození, uvedl, jak jej starosta v Echu častuje výrazy »šílenec, paranoik, posedlý stařec, ‚nasraný‘ podnikatel«. Místní zpravodaj se stal dle něho »Novotného časopisem«. Abrhám také poukázal na to, že Novotný byl vícekrát stíhán a je na něho podána další žaloba. Na každou Abrhámovu námitku – ale i jiných občanů – následoval Novotného komentář, což si starosta zjevně užíval. »Řeporyjské Echo je oslava toho, jak má vypadat radniční tisk bez cenzury,« vykřikoval Novotný.
»Divím se tomu, že ODS zaměstnává kriminální recidivisty, ale to je věc současného předsedy vlády… Kdo tady byli od začátku, mohli vidět jeden z důvodů, proč pan starosta není zrovna nejvhodnější osobou, kterou byste měli příště volit,« poznamenal Abrhám s tím, že kvůli řadě Novotného extravagancí jsou Řeporyje i řeporyjští zastupitelé »populární v tom nejhorším slova smyslu«.
Novotný se stal starostou po komunálních volbách v roce 2018. Do loňského roku vládla v MČ Praha-Řeporyje koalice ODS, zelených a Pirátů, která se rozpadla. Jeden z členů zelených přešel do TOP 09.
Občané chrání cennou přírodu
I další body jednání řeporyjských zastupitelů přilákaly velké množství občanů, že zasedací místnost nestačila a řada lidí se tlačila na chodbě. Povolování závodu aut v Zadní Kopanině, studie rozvoje západní části Řeporyjí a zejména stanovisko k územnímu řízení ve věci přestavby zříceniny někdejšího Trunečkova mlýna poutají pozornost místních i občanů z širšího okolí, kteří považovali za nezbytné se vyslovit na ochranu cenné přírody – přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí a na ochranu příjezdové komunikace k budoucí stavbě, kolem níž stojí domy a v nich žijí lidé.
V drtivé většině vystoupení rozezlených občanů zazněla kritika vůbec té myšlenky, že by na místě ruin někdejšího mlýna vprostřed přírody měl vyrůst luxusní bytový dům. Občané žádali, aby zastupitelstvo hájilo zájmy především jich, řeporyjských obyvatel, před developerskými projekty.
Když došlo na hlasování, další krok v realizaci projektu prošel v řeporyjském zastupitelstvu těsně šesti hlasy proti pěti.
(mh)