Aktuální čínské reformy a 75. výročí navázání diplomatických vztahů ČR-Čína byly hlavním tématem konference, kterou 5. prosince uspořádal týdeník Naše pravda ve spolupráci s velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze. Mezi více jak 45 hosty promluvil velvyslanec Čínské lidové republiky v ČR Biao Feng, prezident České republiky Miloš Zeman, premiér Jiří Paroubek, profesor Oskar Krejčí a další významní řečníci.
O akci jsme dosud informovali jen stručně, vracíme se k ní podrobněji. Více informací o ní najdete také v tištěném vydání týdeníku, který vyjde ve čtvrtek 12. prosince.
Velvyslanec Biao Feng při svém vystoupení připomněl nejen dlouholetou spolupráci České republiky a Číny, která bylo v minulosti založena na vzájemném přátelství a pomoci, ale také na principech win-win. Připomněl také, že za posledních 40 let se díky důkladnému prosazování reforem a otevírání se a neustálému posilování vitality a dynamiky hospodářského rozvoje se podařilo čínské společnosti a republice dosáhnout historického skokového rozvoje. »Generální tajemník prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že reformy a otevírání se jsou klíčovým krokem, který rozhoduje o osudu současné Číny a úspěchu či neúspěchu čínské modernizace. Bez těchto reforem a otevírání se, by nebyla dnešní, ani budoucí Čína,« řekl Feng Biao.
Hlavní poslání konference ale bylo sdílení informací mezi odbornou veřejností a politiky. O tom, jak se bilaterální vztahy měnily v průběhu let, promluvil například profesor Oskar Krejčí. »Zatím, co u nás byl v devadesátých letech prohlášen socialismus za přežitý a nefunkční, Čína naopak dokázala, že socialismus funguje. Za 75 let existence Čínské lidové republiky dokázala tato země zvednou své HDP 233krát! Rozvoj a modernizace, na kterou Evropa potřebovala pět set let, Čína zvládla za pouhých 50 let a dnes v mnohém naopak vede,« řekl Oskar Krejčí.
Silná Čína ale dnes vyvolává vrásky na čele mnoha jiným silným zemím. »Nová doktrína NATO Čínu označila za hrozbu. Faktem je, že postavení Číny se mění a znamená to naleptávání hegemonie USA. To ale není zlý úmysl Číny. Je to země s 1,4 miliardy obyvatel, která je výborně organizována. Je přirozené, že její podíl narůstá.« upozornil profesor Krejčí a dodal: »Postavení Číny dnes znamená takový zlom ve struktuře světového systému, že je potřeba hledat novou strukturu, která umožní mírové uspořádání světa. Si Ťin-Pching mnohokrát mluvil tom, že je třeba dělat politiku, která pomáhá všem. Politiku spravedlnosti a solidarity.«
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná k sedmdesátému pátému výročí česko-čínských vztahů uvedla, že by si přála, aby se vrátil respekt, důvěra a aby se vrátilo období, které jsme měli možnost zažít, když byl prezidentem Miloš Zeman a ve Strakově akademii seděli lidé, kteří měli zájem o to, vytvářet vztahy nejen s Čínou, ale napříč celým světem.
»Pokud chceme mít svou suverenitu, pokud chceme mít možnosti rozhodování, tak se musíme nejen přátelit, ale i učit. Ale především musíme být tolerantní a musíme umět dotahovat naše diplomatické, politické i ekonomické kroky do konce. A já pevně věřím, že nám zbývá pouze deset měsíců na to, aby byla současní diplomacie zapomenuto a že například iniciativa 17+1 bude jedna z prvních iniciativ, kterou příští ministr zahraničí, ať bude odkudkoliv, otevře«.
Prezident Miloš Zeman pak prohlásil, že je doslova zločinem, pokud jsme vybudovali přátelské a osobní vztahy s ČLR, že je několik neumětelů dokázalo zničit. »Během posledních let jsme díky tomu propásli mnoho šancí. Propásli jsme možnost čínských investic, které se přesunuli do Maďarska. Nová hedvábná cesta neboli Belt and Road Iniciative mohla končit v ČR a Česká republika mohla být branou do EU. Pevně doufám, že do roka a do dne ono nesmyslné běsnění našich tajných služeb, kteří si vymýšlejí nepřátele, skončí a nastoupí pragmatická cesta diplomacie hledající přátele. Je snadné bořit, ale je těžké stavět. Ale lidé, kteří se dnes na této konferenci sešli, jsou ochotní stavět,« uzavřel prezident Zeman.
Helena KOČOVÁ