Krize s nedostatkem psychologů a psychoterapeutů pro děti a mladistvé pokračuje i v postcovidovém období. Zatímco o prázdninách byly ordinace těchto odborníků spíš prázdné, s příchodem září se velmi rychle zaplňují. Na terapii hrazenou pojišťovnami čekají pacienti i několik měsíců, které ale mohou být právě během školního stresujícího roku rozhodující.
Plnit se začaly i ordinace soukromých psychoterapeutů, kterých je podle údajů České asociace pro psychoterapii v Česku okolo 1200. Jen v pražském NEO Centru stoupl za poslední půlrok počet nezletilých zájemců o terapii o třetinu oproti celému loňskému roku. Posiluje proto právě služby pro teenagery. V sobotu 10. září si navíc připomínáme Světový den prevence sebevražd.
Depresivní a úzkostné stavy, panické ataky, hledání vlastní identity (včetně té genderové), problémy s vrstevníky, sourozenci v rodině, často se manifestující sebepoškozováním, poruchami chování či experimentováním s návykovými látkami či poruchami příjmu potravy – to jsou základní problémy, se kterými se obrací rodiče mladistvých a dětí na pražskou terapeutickou kliniku NEO Centrum. »Zaznamenali jsme zvýšenou poptávku rodičů a jejich nezletilých dětí o naše služby. Oproti loňskému roku je to zhruba o třetinu. A to teď byly prázdniny, kdy se spousta potíží zmírní, protože pro děti a dospívající je škola často největším stresorem, který jejich duševní stav zhoršuje. A nemusí to být nutně špatná škola – prostě je to prostředí, kde je vyšší tlak na výkon nejen v akademické, ale i v sociální oblasti,« říká Mgr., MgA. Markéta Čermáková, ředitelka ambulantní kliniky NEO Centrum.
Rozšiřují tým specialistů
Na NEO Centrum se často obracejí rodiče dětí s tím, že mají potíže najít pro své děti pomoc v oblasti psychologie, psychoterapie a psychiatrie. Terapeutická klinika proto nabídku služeb pro děti a mládež, tzv. teenagery, rozšiřuje. V současné chvíli nabízí péči dětem už od 13 let věku. »Naší výhodou je spolupracující multioborový tým. V případě nezletilých klientů nepracujeme jen individuálně, ale spolupracujeme samozřejmě s celou rodinou,« upřesňuje Čermáková.
Během pandemie výrazně narostl počet duševních onemocnění u dětí a teenagerů. Obzvláště pro ty, kdo měli nějaké potíže již před pandemií, to bylo velmi náročné období. U mnoha dětí jejich symptomatologie narostla nebo se prohloubila. Odborníci navíc varují, že ještě poroste. »Pro děti, dospívající a mladé dospělé je velmi důležité naučit se zacházet se svými pocity a prožitky, často používáme k práci i různé kreativní techniky z ranku expresivních terapií. Umět zpracovat svoje emoce jinak než způsobem, který mi sice přinese úlevu, ale zároveň mi ublíží, je věčné téma,« uzavírá Čermáková.
Podle údajů České asociace pro psychoterapii dosahuje léčba u psychoterapeuta průměrně úspěšnost až 72 %. Důležitá je rychlá pomoc. Podle Národního ústavu pro duševní zdraví totiž až tři čtvrtiny duševních onemocnění propukají před 18. rokem, polovina pak už před 15. narozeninami.
(za, mh)
FOTO – Terapeutická klinika NEO Centrum