Festival čtrnácti národnostních menšin, které vyvíjejí v Jihomoravském kraji spolkovou kulturně osvětovou činnost pro veřejnost, vyvrcholil v Brně společným sázením Stromu porozumění v parku Lužánky.
V tomto největším veřejném parku v ČR sázely v minulých letech své národní symboly – dřeviny už všechny národnostní spolky. Např. slovanské většinou lípu, ale v roce 2014 Rusové pro svoji starou vlast charakteristickou břízu. Dále germánské národy obvykle dub nebo vietnamský spolek svoji zvláštní trávu, protože třeba vegetaci bambusu by se tady asi nedařilo.
Letošním společným Stromem porozumění byl dub. Byl totiž vždy považován za symbol síly, dlouhověkosti a odolnosti. Byl to posvátný strom všech evropských kultur, pro Kelty, Slovany, Římany i Řeky. Členové národnostních menšin dekorovali větve asi čtyřmetrového doubku symbolickými stužkami či pentlemi ve svých národních barvách, jako je například česká trikolóra. »Naše příběhy mohou být podobné, ale jejich prožívání a to, co je v nich pro nás důležité, se liší. Porozumět někomu můžeme i tehdy, pokud s ním nesouhlasíme a nikdy jsme nezažili to, o čem hovoří. Porozumíme tomu, co je pro něj důležité na základě toho, co říká. Chápeme, jak přemýšlí a proč dělá to, co dělá. To je opravdové porozumění,« uvedl při výsadbě Stromu porozumění Georgi Georgievz bulharského národnostního spolku. Dodal, že dnes je třeba hledat nikoliv rozdíly mezi národy a kulturami, ale naopak, co mají společné a jak se dokážou domluvit a porozumět si.
Hudební znělky zahrálo v parku žesťové kvarteto brněnské konzervatoře. O kulturní program se postaral busker kytarista Petr Knobloch.
(vž)