Jakmile vyléčí jednu virózu, přinese si dítě ze školy či školky okamžitě jinou. Únik ze začarovaného kruhu respiračních infekcí hledají letos na jižní Moravě tisíce rodin s dětmi. Na přelomu loňského a letošního roku byla podle Krajské hygienické stanice nemocnost na jihu Moravy oproti předchozím pěti letům více než dvojnásobná. Na opakující se infekce, které jsou v tomto období obzvláště těžké a úporné, pomáhá dětem jejich dlouhodobý pobyt v krasových jeskyních, tzv. speleoterapie.
Jedinečné prostředí, které v jeskyni panuje, umí posílit imunitu, a děti pak lépe čelí své nemoci a také infektům.
Nová léčebna
O terapii je i kvůli současné zimě velký zájem. V březnu letošního roku otevřou zdravotníci v Ostrově u Macochy novou léčebnu u jediné krasové vodní jeskyně, která se v ČR využívá pro speleoterapii. Pojme trojnásobně více malých pacientů s doprovodem než léčebna původní, která byla už značně opotřebovaná. Léčebnu využívají především děti s astmatem, alergiemi nebo atopickým ekzémem. Vybudování nové léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy měla ve volebním programu v minulém volebním období jihomoravská krajská organizace komunistů.
Dětští pacienti a jejich dospělý doprovod zde mají nově k dispozici vlastní stravování a nové léčebné procedury. »Děti využijí např. saunu, bazén se slanou vodou nebo Kneippův chodník. Velmi důležité ale je, že se nám výrazně zvýší počet pokojů pro děti s doprovodem – ze sedmi na jednadvacet. Řada dětí se bez doprovodu rodičů neobejde, a nedostatečná kapacita původního zařízení tak od pobytu v léčebně odrazovala. To se nyní mění,« řekla lékařka Kateřina Bednaříková, ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny.
Tradice přes 40 let
Speleoterapie v Ostrově u Macochy léčí přes 40 let. Zakládá se na pobytu dětí v jeskyni, při kterém hrají hry, sportují nebo cvičí. Po dobu 15 dnů v nich denně stráví tři hodiny, vždy pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků. »Při opakovaných pobytech v jeskyni a dodržování léčebného plánu pozorujeme již od začátku používání této terapie celkové posílení imunity dětí. Netrpí tolik akutními respiračními infekcemi, bývají méně nemocné a nepotřebují tolik léků,« řekla primářka dětské léčebny Hana Zmrzlá.
»Letošní počty respiračních infekcí u dětí jsou opravdu vysoké, ke klasickým virózám se v prosinci přidala i chřipka. Děti byly kvůli covidu poslední dva roky izolované, a přibrzdilo se tak jejich přirozené promořování v dětských kolektivech. Vzhledem k tomu, že se do těchto kolektivů často vrací po nedostatečné rekonvalescenci nebo se v nich znovu potkají s nemocnými dětmi, mohou se infekce opakovat a děti se jich těžko zbavují,« uvedla Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.
Přestože se v Jihomoravském kraji situace s respiračními infekty postupně zklidňuje, stále je jich podle Krajské hygienické stanice v tomto období nejvíce za posledních pět let. »Máme sice k dispozici řadu účinných léků, ale je také důležité nemoci doléčit, dát dětem čas na rekonvalescenci a nehnat je hned například do nějaké fyzické aktivity. Pokud se infekce často opakují, pak je zrovna speleoterapie velmi vhodným způsobem léčby a výrazně snižuje počty infekcí a nemocnost,« popsala Hülleová.
Poznatky matky nemocného chlapce
Potvrzuje to i paní Barbora z Prahy, jejíž syn Matěj (11 let) léčebnu v Ostrově u Macochy navštěvuje už sedm let. »Než jsme začali do jeskyně jezdit, syn měl až pět zápalů plic ročně. Co jezdíme na pobyty, onemocněl zápalem plic v uplynulých pěti letech pouze jednou a antibiotika potřebuje jen zřídka. Kromě toho našel v léčebně kamarády,« popsala paní Barbora. Její syn má od narození astma, navíc trpí sníženou funkcí imunity a vrozenou vadou plic.
Právě na tyto a jim podobné stavy pomáhá podle odborníků prostředí přírodní krasové vodní jeskyně, které je čisté, klimaticky stálé, bez alergenů a s vlhkostí, jež dělá nemocným dobře. »V jeskyni je vysoký podíl lehkých iontů – šestkrát vyšší než v malých a dvacetkrát vyšší, než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů, zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest a hrají roli v procesu vedoucímu k lepší imunitě. V jeskyni je také lehce zvýšená koncentrace radonu, který ničí bakterie a viry,« vysvětlila doktorka Bednaříková.
(vž)