Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat pracovní karanténa. Očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany.
Uvedl to v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce.
Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron. Smyslem pracovní karantény je zajištění fungování státu i za situace, kdy v karanténách skončí velký počet lidí. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by se mohla týkat i klíčových dodavatelů – například prádelen, které perou pro nemocnice, nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců. Zařazeni by v ní mohli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit, jako vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zmínil také pracovníky v sociálních službách, školství či zdravotnictví.
Válek očekává, že výrazný nástup vlny omikronu se projeví zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února. USA nebo některé západoevropské státy hlásily v souvislosti s omikronem problémy s dopravou či dalšími oblastmi, kde kvůli velkému počtu nakažených a lidí v karanténě chybějí pracovníci. Právě na takový výpadek se chce vláda připravit.
Rakušan také řekl, že upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti nemoci COVID-19 by měla být známa dřív než 15. února. K tomuto datu už by mělo být hotové její definitivní znění. Vyhlášku s účinností od začátku března schválila vláda Andreje Babiše (ANO). Skupina 14 senátorů podala k Ústavnímu soudu na vyhlášku stížnost. Mezi nimi je i několik senátorů z klubu STAN. Rakušan řekl, že jejich návrh nepodporuje. »Tuhle stížnost nepodporuji a říkám to zcela narovinu. Za prvé si myslím, že jsme jasně řekli, že ta vyhláška jako taková probíhá nějakou revizí. Pan ministr Válek řekl, že někdy okolo 15. února předloží definitivní verzi, kterou by si přál, aby platila,« popsal s tím, že nikdo zatím na vládu nebo Ústřední krizový štáb nepřišel s podobným návrhem, který platí v Německu, a to, že by lidé směli jít do restaurace až po třetí dávce očkování.
(zmk)