Poprvé dvě třídy studentů oboru Energetika

od redakce

S novým školním rokem přišlo do Střední průmyslové školy v Třebíči 51 nových studentů a studentek oboru Energetika. Poprvé v historii tak překročí jejich počet číslo třicet. Dle zájmu žáků o zdejší speciální obor Energetika otevřela škola za podpory ČEZ letos druhou třídu. O studenty tohoto oboru má zájem Jaderná elektrárna Dukovany, která jen letos přijala dalších devět absolventů tohoto oboru a zájem o ně mají i další firmy z regionu.

Výjimečnost oboru Energetika na Střední průmyslové škole v Třebíči je ve spojení dvou oborů – strojní a elektro. Jde o obory, které mají velké uplatnění v nedaleké Jaderné elektrárně Dukovany, která studentům nabízí řadu praxí a stáží v době studia. »Ke generační obměně jsme od roku 2013, kdy výukový obor dokončili první studenti, přijali 82 absolventů. Mám radost, že si je naši kolegové hodně chválí. S ohledem na předpokládaný, nejméně šedesátiletý provoz, nabízí elektrárna současným studentům stabilní zaměstnání v prestižním oboru,«řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Zájem o technické obory i s postupující přípravou výstavby nového energetického zdroje v Dukovanech potvrdila před vítáním žáků prvního ročníku i ředitelka SPŠ v Třebíči Petra Hrbáčková. »K rozšíření počtu tříd oboru Energetika z dosavadní jedné třídy na dvě jsme přistoupili na základě poptávky Skupiny ČEZ a rostoucího počtu zájemců o studium. Ze 111 uchazečů jsme jich tak mohli poprvé přijmout jedenapadesát. A nešlo jen o tento speciální obor, zájem jsme zaznamenali o všechny technické obory naší školy,« uvedla.

Dívky absolventky

Za uplynulých 14 let od založení oboru Energetika na Střední průmyslové škole v Třebíči s podporou společnosti ČEZ a Kraje Vysočina nastoupilo jen z této třídy do elektrárny 82 absolventů. A že nejde výhradně jen o mužskou profesi, dokazuje i rostoucí zájem dívek. Obor Energetika doposud úspěšně zvládlo 10 studentek, z nichž jedna našla své místo na koordinaci prací sekundárního okruhu elektrárny. Odborné praxe pro studenty 3. a 4. ročníků elektrárna nabízí už od roku 2011. Díky tomu se studenti seznamují s prostředím elektrárny a získají přesnější představu o jejich případné budoucí práci. Absolventi obvykle nastupují hned po maturitě do provozu elektrárny na pozice strojní, elektro nebo měření a regulace. Část absolventů si během práce v elektrárně dálkově dodělává vysokou školu a někteří nastupují až po jejím vystudování.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.