Pohlavní styk bez souhlasu je znásilnění

od redakce

Změna nynějšího vymezení trestného činu znásilnění by prý i díky novému soudnímu verdiktu lepší postavení obětem nepřinesla. Na sněmovním semináři to uvedl Ondřej Lebl z legislativního odboru ministerstva spravedlnosti. Seminář se věnoval možné změně vymezení trestného činu znásilnění.

Na semináři se většinově sešli zastánkyně a zastánci názoru, že sex bez souhlasu je znásilnění. Nynější znění trestního zákona pojednává o donucení násilím nebo pohrůžkou násilí či jiné těžké újmy a o zneužití bezbrannosti oběti. Kdo násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí donutí jiného k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku nebo kdo k takovému činu zneužije bezbrannosti jiného, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.«)

Novou definici trestného činu znásilnění v současnosti nepovažuje ministerstvo za nástroj, který by měl »potenciál faktické postavení oběti tohoto trestného činu zlepšit,« řekl Lebl. Poukázal na verdikt Nejvyššího soudu, podle kterého fyzický odpor není potřeba, postačí nevole vyplývající z jednání oběti v podobě zaujetí pasivní obranné pozice. »Stávající definice ve spojení s judikaturou už všechny potřebné situace zahrnuje,« míní Lebl. Úpravu definice by ale podle něho mohla přinést nově navrhovaná evropská směrnice.

Novou úpravu navrhuje vládní výbor

Jeho mínění oponoval na semináři ředitel vládního odboru rovnosti žen a mužů Radan Šafařík: »Mezinárodní lidsko-právní dokumenty a judikatura včetně judikatury Evropského soudu pro lidská práv směřuje k opuštění konceptu definice znásilnění založeného na překonání odporu a směřuje k založení definice znásilnění na absenci souhlasu.« Vládní výbor pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách navrhl koncem března úpravu zákonného vymezení znásilnění tak, aby obsahovalo výslovný odkaz na chybějící souhlas.

Například podle Ireny Hůlové z Amnesty International nynější zákon nefunguje. »My potřebujeme říct, že pohlavní styk bez souhlasu je znásilnění,« prohlásila. Podle právničky Markéty Řádkové není vymezení znásilnění jako sexu bez souhlasu módní záležitostí nebo produktem kampaně proti sexuálnímu obtěžování »MeToo«. Advokát a zmocněnec obětí Luboš Kučírek označil současné zákonné vymezení znásilnění za archaické. Existují podle něho i soudní rozhodnutí, která opomíjejí paralyzovaný stav oběti, na což upozorňuje také organizace proFem. Ta také shledává nesoulad současné české právní úpravy s Úmluvou Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí velmi problematický. Upozorňuje na to již od roku 2017. Při znásilnění bývá totiž časté, že oběť »zamrzne«, je tak konsternována, v šoku, že není schopna se bránit – přičemž toto zatuhnutí (jedná se o projev centrální nervové soustavy a je těžké ho ovlivnit vůlí oběti) je často bráno tak, že se oběť nebránila, a tedy že nejde o trestný čin.

Psycholožka Ludmila Čírtková míní, že změna vymezení by nepřinesla zvýšení počtu falešných obvinění, což je další z argumentů odpůrců změny v zákoně.

Začalo to Ferim

Ministerstvo spravedlnosti uvažuje o úpravě specializace soudních oddělení, když nyní není zavedena pro mravnostní kriminalitu včetně znásilnění. Nové zaměření by podle něho mohla být klíčem k posílení postavení obětí. Nyní ministerstvo podle Lebla chystá zavedení zákazu otázek na předchozí sexuální vztahy a chování oběti znásilnění při výslechu. Do budoucna je možné, že v přípravném řízení nebude moci obhájce nebo obviněný klást oběti dotazy přímo jako teď, ale výhradně zprostředkovaně.

O změně vymezení trestného činu znásilnění se ve Sněmovně začalo debatovat loni v souvislosti s kauzou někdejšího poslance TOP 09 Dominika Feriho. Toho obvinilo několik žen ze sexuálního obtěžování a násilí, což odmítl, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování a stáhl se z veřejného života. V případu padlo před zhruba měsícem obvinění.

(mh)

Přečtěte si další články

4 komentáře

PetJednaLenin 13/04/2022 - 23:27

BOLSEVICI SOUHLASI: Investigace @BBCWorld v Kramatorsku odhalilo použití zakázané kazetové munice. Pax russica: ´Když vraždit civilisty, kteří prchají před bombami, pak jedině kazetovou municí. Způsobí mnohem víc smrti a mrzačení, a jako bonus terorizuje civilisty také psychicky.´

Karel Nakobyl 13/04/2022 - 08:09

a platí to i vůči chlapům, kteří také bývají znásilněni bez jejich souhlasu?

PetJednaLenin 13/04/2022 - 08:05

RUZZKA KOSMICKA, HOSPODARSKA A VOJENSKA VELMOC.

Pro ty, kteří se ptají. Ano, ruské bombardovací a tankovací letouny stále používají MORSEOVU ABECEDU.

Posílají zprávy ve stejném formátu jako v síti bombardérů.

Morseův klíč pasuje na Tu-95MS Bear H.

Vysokofrekvenční síť Morseovy abecedy pro strategické bombardéry ruského letectva aktivní, 12. dubna 2022, 2207 UTC.

8029 Kilohertz CW – frekvence pozemního ovládání

8170 Kilohertz CW – Frekvence letadla.

Morseova abeceda počasí ze záchranné lodi ruského námořnictva Aleksandr Frolov. Vysíláno na 6324 kHz CW, 12. dubna 2022, 1818 UTC

Vážně ani nepoužívají kód? (Pro každého, kdo není zvyklý na Morse, jde o prostou textovou komunikaci, přičemž DUBX se ptá W4H1, jak dobře přijímá, a dostává odpověď „ne tak dobrý“.

Ach, později přešli na kódy. Toto je úroveň před 2. světovou válkou.

Martin Volný 13/04/2022 - 11:41

A co s tou vojensko politickou placenou propagandou tady u tady u znásinění ? Když HANo zatím
nemůžete zakázat, tak alespoň trvalá placená propaganda.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.