Po Přibyslavi i ve Vsetíně volají: Pryč s ním!

od redakce

Poté, co byla odstraněna socha rudoarmějce-osvoboditele od fašismu z pomníku padlých v obou světových válkách na Bechyňově náměstí v Přibyslavi, je ohrožena další nevinná skulptura. Tentokrát jde o sousoší zpodobňující partyzána a vojáka na vsetínském náměstí Svobody (na snímku). Autorem je vsetínský rodák, sochař Rudolf Hlavica.

Vsetínský týdeník Jalovec ve svém aktuálním vydání na webových stránkách www.jalovec.cz již v titulku zaujímá zřejmý, k sousoší odmítavý postoj: »Sovětský voják jitří vášně, Vsetíňané volají: Pryč s ním!«

Dále web Jalovec uvádí, že »na podporu okupované Ukrajiny prakticky z celého svobodného světa mizí symboly, které jakýmkoli způsobem propagují či připomínají Rusko. Mezi občany se tak zákonitě rozvířila debata, zda není na čase zvážit setrvání pohledové dominanty vsetínského náměstí Svobody na svém místě«.

Za textem následuje elektronická anketa, v níž mohou občané vyjádřit svůj názor, jsou-li pro odstranění sousoší, či pro jeho zachování. Prozatímní stav ankety vyznívá jednoznačně ve prospěch zachování sousoší na svém místě.

Pod anketou se rozvinula debata přispěvatelů. Pan Zdeněk například připomněl, že »Vsetín osvobodili vojáci 1. armádního sboru Československé armády v rámci Ukrajinského frontu (Rudé armády). To místo je mimo jiné i hrob neznámého vojáka, takže se jedná o pietní místo. To, že ze 140 000 vojáků tehdejší Rudé armády, kteří padli na území tehdejšího Československa, byla velká část vojáků ukrajinské národnosti, jim evidentně nedochází. To sousoší znázorňuje dobu, kdy naše národy přinesly nesmírné oběti v boji za naši svobodu. Československý armádní sbor bojoval a přinášel oběti až do samého konce bojů na území naší vlasti. Většina z nich měla kolem dvaceti let a rozhodně se jim umírat nechtělo, ale přesto se to stalo«. Pan Zdeněk je válečným veteránem, jak sám uvedl, jenž působil jako voják AČR v oblastech válečných konfliktů více než dva roky a měl »to štěstí vrátit se domů na rodný Vsetín na krásném Valašsku«. »Ale je mi stydno, jak se dneska chováme k těm, kteří se nikdy nemohli vrátit domů. Stačí se podívat na jejich hroby na místím hřbitově, v jak žalostném stavu se nacházejí. Jména už téměř nejdou ani přečíst, ale přesto je jejich pomník stále plný hořících svíček, protože všichni nezapomněli, co pro nás udělali,« napsal.

Po internetu také koluje výzva, aby se probudil zdravý rozum a nepřevážily momentální emoce: »Místní radnice se opět rozhodla přepisovat historii, a možná také v reakci na loňskou instalaci sochy J. Fučíka chce odstranit sousoší vojáků, které bylo instalováno jako poděkování všem osvoboditelům po druhé světové válce.«

Na podstavci sousoší jsou také jména obětí první světové války. U památníku je nápis »Město Vsetín svým občanům, kteří obětovali život za svobodu«.

(mh)

FOTO – www.mestovsetin.cz

Přečtěte si další články

15 komentáře

petr 18/03/2022 - 12:25

Válečné hroby ruských, ukrajinských, gruzínských či například kazašských vojáků v Česku:

V 3308 válečných hrobech s ostatky leží prakticky po celém Česku desetitisíce vojáků už z let napoleonských válek a zejména první a druhé světové války. V některých jsou pohřbeny stovky či desítky padlých v jiných pouze jednotlivci.
V Česku je ovšem i 620 pietních míst, které se vztahují k výše uvedeným vojenským obětem. Rovněž ony jsou chráněny zákonem.
V letech 2009 až 2018 vynaložily kraje, okresy, města či ministerstvo obrany na opravu či údržbu těchto válečných hrobů přes 100 milionů korun. Z toho jen obrana 18 milionů.
Válečné hroby čs. legionářů či českých vojáků v Rusku:

Ve 150 válečných hrobech v 26 ruských lokalitách leží 3 500 většinou českých, ale také slovenských vojáků z první a druhé světové války. V dalších 15 ruských lokalitách jsou pak pietní místa českých vojenských obětí.
Například v Buzuluku je pohřbeno 54 Čechů, kteří se po propuštění z gulagů hlásili do v tomto městě formujícího se 1. čs. polního praporu v SSSR. Po prožitých strázních však zemřeli na vyčerpání, útrapy a nemoci. Jedno z největších pohřebišť pak leží v Jekatěrinburgu, kde je pochováno 400 čs. legionářů.
V letech 2002 až 2017 vynaložilo české ministerstvo obrany na opravy a údržbu hrobů českých vojáků v Rusku 9 milionů korun, ačkoliv by to mělo podle mezinárodních dohod hradit Rusko.

fronda 14/03/2022 - 22:52

Fašouni zneužijí každou příležitost, aby zhanobili pomníky osvoboditelů.

joe 14/03/2022 - 20:46

Jakepak osvobozeni Vsetina Rudou armadou????Vsetinsko bylo obsazeno Ceskou Svobodovou armadou tak jako oslavovany vrah Konev neosvobodil svym pozdnim prijezdem do Prahy Prahu. Prahu zachranila armada generala Vlasova. ktereho gangster Stalin popravil.Ovsem to soudruzi neuznavaji a oblbuji narod uz po tri generace.Vschny pomniky rudych barbaru patri na smetiste dejin.

fronda 14/03/2022 - 22:50

Vlasovci byli několikanásobní zrádci, takže samozřejmě byli popraveni.

František Holub 14/03/2022 - 16:40

Zdravím všechny rozumné občany Vsetína a chci jim říct, že zásadně nesouhlasíme s odstraněním jedné z
dominant Vsetína, která je nezpochybnitelnou částí naší historie. Rozhodně tito padlí vojáci nemohou za současné problémy Ruska. Chtěl bych se otázat těch, kteří přišli s tímto návrhem, zda ,kdyby jim padl někdo blízký, kteří jsou uvedeni na pomníku z druhé strany, přišli s tímto nápadem. Prosím, nepřekrucujme historii.a nenapodobujme “loajální” Pražáky.

NINO 14/03/2022 - 08:10

Magorem může být komunista i antikomunista!

jmm 13/03/2022 - 18:33

A opět se “někdo” snaží přepisovat historii – jak strašně “maloměstské”….

Manitius 13/03/2022 - 19:21

To je pravda, soudruhu, místo hádání se o význam Koněva nebo Fučíka jsme raději měli více zbrojit.

ZBYŠEK KUPSKÝ 13/03/2022 - 19:35

Kolik jste toho vypil?

Manitius 13/03/2022 - 21:40

Kupský, na rozdíl od komunismem opojených soudruhů nepiju ani Stoličnou, ani ruský čaj, z toho se mi chce blejt. Vám určitě ne, chápu.

Kašparová 14/03/2022 - 15:31

A jak poznáte ruský čaj od indockého nebo čínského? Abyste netrpěl nevolností třeba kvůli darjeelingu uloženém v krabičce od ruského čaje (mimochodem, tam se pije gruzínský).

petr 14/03/2022 - 07:27

Manitius : on ten Julda Fučík měl nějaký ,,význam” ? mnohem větší význam mělo právě to množství ,,bezvýznamných” !

petr 14/03/2022 - 06:45

jmm : jo.jo,soudruhu-,,každá akce budí reakci” … kdyby soudruh Putler ( který se chlubí tím, že : ,,už nejsem komunista,ale na rozdíl od mnohých jsem svou stranickou legitimaci nezahodil,mám ji pečlivě schovanou ) nezačal ,,speciál akci proti fašistům” ( na cizím a suverenním území ),nemusela by vypuknout ( oprávněná ) nenávist ke všem Rusům a všemu ruskému no,se mstou na pomnících padlých taky nesouhlasím,ovšem,dovedu to pochopit … konec konců,vy bolševici máte sami ,,máslo na hlavě” – kolik pomníků jste za své ,,vlády” nechali odstranit ( dokonce i soudruh přemoudrý J.V.S.+ jeho,,fronta na maso” nedůstojně vyletěli do luftu 🙂 🙂 🙂

fronda 14/03/2022 - 22:49

Území okupované banderovskou diktaturou rozhodně není “suverénní”.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.