Plyšoví pejsci odvádějí pozornost dětí od úrazů

od redakce

Více než 8000 kluků a děvčat do 18 let věku ošetřily vloni posádky houkajících sanitek Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Třetina z nich utrpěla úrazy spojené s volnočasovými aktivitami, sportováním, popálením. Následují infekční nemoci, akutní záněty hrtanu, bolesti břicha, epilepsie a další zdravotní komplikace.

Dětské úrazy stresují záchranáře a zvláště ošetřované děti. Strach mají z fixace zlomeniny, z injekce, podávání léků nebo drobotina i jen z toho, že není v mámině náruči. K navázání kontaktu s dítětem používají jihomoravští záchranáři v sanitkách od roku 2021 plyšové pejsky Defíky.

Ředitelka Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Hana Albrechtová.

Další várku 1000 plyšových pejsků Defíků za 181 500 Kč (tak je pojmenovaly děti dle defibrilátorů k amatérskému poskytnutí pomoci obnovy srdeční činnosti) od Nadačního fondu Zdravotnické záchranné služby JmK (s finanční podporou kraje i města Brna) předal ředitelce jihomoravských záchranářů Haně Albrechtové jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Záchranářské muffiny.

Uvedl, že plyšové pejsky různých velikostí používají záchranáři v sanitkách pouze na jihu Moravy, v jiných krajích mají sanitky jiné hračky. Odpoutávají pozornost dětí od toho, co jim je nepříjemné. »Nejlepší by bylo, kdyby všichni pejsci zůstali v sanitkách, protože dětské úrazy se už dít nebudou. Každý rodič se snaží udělat cokoli, aby podobné chvíle byly pro děti aspoň o něco lehčí. A ukázalo se, že tahle drobnost má obrovský smysl,« řekl Grolich. Jihomoravský kraj přispěl na nákup Defíků 80 000 korunami. Nadace na to získává prostředky od velkých i drobných dárců či z pořádání charitativních aktivit. Organizuje rovněž vzdělávací instruktáže ve školách.

Obdarované děti.

»Plyšák tvoří psychologickou pomůcku, dávanou malým pacientům, aby zmírnila jejich bolest a stres při ošetřování. Někdy je třeba dát hračku i dítěti, které sice nepotřebuje naši péči, ale dostane plyšáka např. v situaci, kdy se staráme o někoho z jeho blízkých. Opět jde tedy o snahu zmírnit obavy a napětí. Snažíme se, aby celý proces přednemocniční neodkladné péče byl pro naše malé pacienty co nejméně bolestný a měl co nejmenší následky,« vysvětlila ředitelka Albrechtová.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.