Pandemická novela je nutná kvůli tomu, že platnost dosavadního zákona končí 28. února a poté by chyběla zákonná opora pro přijímání protiepidemických opatření. V ČR by pak přestala platit pravidla, která platí ve zbytku světa. Poslancům to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Zároveň odmítl, že by chtěl zavádět co nejtvrdší opatření, ale pouze ta, která dávají smysl. Novela pandemického zákona, kterou od úterý projednávala Sněmovna, má podle Válka také poskytnout státu nástroj, jak včas zasáhnout v případě příchodu nové mutace koronaviru a zohlednit kompenzace škod. Poskytla by podle ministra právní základ například pro povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací nebo při ubytování v hotelích.
Válek to řekl poslancům poté, co byla otevřena diskuse k pandemické novele. Mimořádná schůze Sněmovny k novele začala už v úterý v půl jedenácté, a s výjimkou hodinové přestávky na jednání klubu SPD a půlhodinové pauzy na poradu vedení Sněmovny s předsedy klubů probíhala nepřetržitě.
Poslanci SPD celou noc navrhovali doplnění programu schůze a obsáhle své úpravy zdůvodňovali. Protesty v jejich řadách vyvolalo nad ránem rozhodnutí předsedajícího Jana Skopečka (ODS), který po půldruhé hodině přerušil vystoupení poslance SPD Oldřicha Černého. Podle Skopečka se Černý opakovaně odchýlil od argumentace, proč by Sněmovna měla probrat vládní novelu veterinárního zákona. »Nikdy jsem si nemyslel, že nám budete odebírat slovo. To je od vás velmi demokratické,« komentoval Skopečkovy kroky předseda poslanců SPD Radim Fiala. Předseda hnutí Tomio Okamura pak opakoval, že pandemický zákon podle něho omezuje svobody občanů, přičemž upozornil na to, že slovo poslanci SPD odebral předsedající za ODS. Z koaličních řad se při Okamurově vystoupení ozývalo bouchání do lavic. Okamura si pak stěžoval na to, že mu jeden z poslanců ODS řekl »vole«. Skopeček v reakci vyzval všechny zákonodárce, aby na Okamuru nepokřikovali vulgárně ani slušně.
Zdravý rozum nepřítomen, odstěhoval se do Humpolce
Ke schválení programu schůze se poslanci dostali až po zhruba 23 hodinách jednání. Pro návrh programu hlasovalo 78 poslanců vládní koalice, proti bylo 60 zástupců SPD a ANO kromě Iva Vondráka, který se hlasování zdržel. Už v úterý dolní komora potvrdila, že trvá stav legislativní nouze. Dopoledne Sněmovna hlasy koaličních poslanců rozhodla, že bude schvalovat pandemickou novelu zrychleně. Zrychlené schvalování zákonů ve stavu legislativní nouze znamená, že poslanci vynechávají první čtení. Začínají druhým čtením, v němž mohou předkládat pozměňovací návrhy. Závěrečné třetí čtení pak může následovat bezprostředně.
Proti zrychlenému postupu projednávání novely vystupovali poslanci ANO a SPD. Podle předsedy sněmovního ústavně právního výboru Radka Vondráčka (ANO) spor nakonec skončí u Ústavního soudu. K tomu, aby koalice novelu prosadila už v prvním kole projednávání, není podle něj zákonný důvod. »Opravdu podmínky pro zkrácené řízení nejsou naplněny. Divím se koalici, divím se té umanutosti a sveřeposti,« řekl Vondráček. »Někdo by měl zahlásit: Zdravý rozum nepřítomen, odstěhoval se do Humpolce,« dodal.
Novelu i způsob schválení chce napadnout i hnutí SPD. »Chystáme ústavní stížnost proti pandemickému zákonu. Boj za práva občanů nevzdáme,« uvedl Okamura.
Ministr také slíbil předložit v polovině letošního roku normu, která by umožnila státu připravit se na jakoukoliv epidemii a pandemický zákon by nahradila. Uvedl také, že věří, že maximum restriktivních opatření kvůli koronaviru se bude moci s ohledem na vývoj epidemie uvolnit v březnu.
O pandemické novele poslanci diskutovali také celý jednací den, do uzávěrky našeho listu k hlasování nedošlo.
(jad)
Když jsme takto sedávali ve škole, co nám říkávali učitelé? Zleva členové poslaneckého klubu lidovců Marian Jurečka a Marek Výborný na včerejším jednání Sněmovny. FOTO – ČTK/Michal KAMARYT
1 komentář
Chtělo by to výměnu…
Komentáře jsou uzavřeny.