Jestli po ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi zůstalo něco opravdu smysluplného, tak do toho rozhodně můžeme započítat Pacientský hub. Ne všichni členové pacientských organizacích, kterým nabízí zdarma servis a třeba i prostory pro akce, ho znají. Tak jej trochu představíme. Může se to hodit i některým našim čtenářům Haló novin.
Nejdříve si připomeňme, co jsou pacientské organizace. Jde převážně o neziskovky organizace, které sdružují pacienty s konkrétní diagnózou, jejich blízké a někdy i lékaře. Poskytují informace, poradenství, pořádají setkání, rehabilitace, pobyty pro pacienty, organizují kampaně pro veřejnost a hájí zájmy svých členů.
Pomáhá profesionalizovat
Samotný Pacientský hub sídlí v pražských Vršovicích a v prosinci slavil rok své existence, pořádá ve spolupráci s těmito organizacemi nebo pro ně semináře, setkání s odborníky a vůbec osvětu ve zdravotní oblasti v různých podobách. Jeho dlouhodobým cílem je podpora pacientských organizací, aby byly vnímány jako rovnocenní partneři vůči ostatním aktérům ve zdravotnictví a mohly efektivně vstupovat do rozhodujících procesů. K tomu směřuje většina aktivit týmu Pacientského hubu.
V minulém roce uspořádal téměř 40 vzdělávacích i volnočasových akcí, proškolil přes 600 členů pacientských organizací i veřejnosti, poskytl zázemí pro konání 30 akcí pacientských organizací. A například v prosinci spolupracoval se známým youtuberem Martinem Rotou, který srozumitelně představoval známé i méně známé nemoci. Seriál na youtube.cz najdete pod názvem Vědecké kladivo.
I letos semináře, výstavy, e-learning…
Také v tomto roce se už konají a budou konat semináře a webináře, které podpoří činnost pacientských organizací a pomůžou jim k jejich profesionalizaci.
I letos bude pokračovat v online vzdělávání, a to na téma Základy vedení pacientské organizace. Pomůže tak především nově vznikajícím organizacím a provede je průřezem témat, se kterým se na začátku mohou setkávat: formální náležitosti, stanovy, strategické otázky, management, základy účetnictví, finanční udržitelnost, pacientské organizace v kontextu systému zdravotní péče, či jak o sobě komunikovat.
„Na jaře také odstartujeme putovní výstavu Neviditelní hrdinové českého zdravotnictví do všech koutů ČR. Zhlédnout ji budou moci návštěvníci či pacienti brněnských či pražských nemocnic, hostit ji bude Fakulta humanitních studií UK či Karlovarská krajská nemocnice,“ dodává Simona Heroutová, projektová manažerka Pacientského hubu.