Odmítnout válečné štváče!

od redakce

Nebyl to apríl, když se na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka v jihočeském Táboře sešli prvního dubna odpůrci válek. Vyslyšeli výzvy pořadatelů – Strážců míru Klubu českého pohraničí, Českého mírového hnutí a Českého mírového fóra, Matek za mír a Tábora vlastenců, a přijeli navzdory proměnlivému počasí na Velikonoční demonstraci za mír.

Nevadí, že účastníci i organizátoři mají na některé otázky různé náhledy, v Táboře se nesešli jen lidé autentické levice či širší levice, všichni však patří k národním silám, jež spojuje to zásadní: uhájit mír a eliminovat válečné štvaní, v němž je Fialova pravicová vláda premiantkou.

Pohnutky a cíle účastníků shrnul předseda Okresní rady KČP Táborsko Dr. Edvarda Beneše Zdeněk Trippé: »Ne zapojení ČR do bratrovražedného konfliktu mezi Rusy a Ukrajinci! Ne novému kolu horečného zbrojení! Ne studené válce 2.0!« a »ano okamžitému zastavení zabíjení slovanských bratrů a sester – Rusů a Ukrajinců, ano udržení národních a sociálních jistot a celkové kvality života občanů, ano rozšiřování přátelských vztahů s ostatními národy, ano upevnění důstojného postavení ČR ve světovém společenství a ano zachování světového míru«!

Jedním z řečníků byl Jan Kavan, bývalý šéf Valného shromáždění OSN. Vpravo od něho Kateřina Jirousová, která mítink spolumoderovala.

Někdejší vysoký český a světový diplomat Jan Kavan promluvil jménem signatářů výzvy Mír a spravedlnost, v jejímž čele stojí spolu s profesorem Václavem Hořejším a Matějem Stropnickým. Pochlubil se již asi 17 000 příznivci, kteří se pod mírový apel podepsali, přičemž někteří se bohužel stali objektem nátlaku, nálepkování, či dokonce dehonestace. »Největší zradou Ukrajiny je podpora pokračování války, která povede jen k většímu krveprolití, většímu počtu obětí a k většímu zničení Ukrajiny. To je pochopitelně jasné i prezidentu Zelenskému, který však veřejně opakuje americkou mantru, že díky západním moderním zbraním vyžene Rusy z celé Ukrajiny. Nevěřím, že by tomu sám věřil.« Kavan upozornil,že americkým sportovcům nikdo nekladl žádné překážky v účasti na OH ani v době válek ve Vietnamu, Afghánistánu či Iráku, proto je s podivem, co se rozehrává kolem účasti ruských a běloruských sportovců.

Předseda Českého mírového hnutí a viceprezident Světové rady míry, a též místopředseda KSČM Milan Krajča vyjádřil nesouhlas s přítomností cizích vojsk na území ČR. Hanba vládě, jež namísto toho, aby se u nás žilo lidem dobře, dělá vše pro to, aby eskalovala konflikty probíhající ve východní Evropě, utrácí desítky miliard na nákup zbraní a podporuje přítomnost cizích vojsk u nás, hřímal. »My chceme vládu, která se stará o naše občany, jež činí vše pro to, aby se nesnižovaly reálné mzdy, aby se nezvyšovaly ceny základních produktů a lidé nemuseli chodit do důchodu v 68 letech,« uvedl a vyslovil se i proti cenzuře. Náš zápas za mír nekončí, v něm s odhodláním vytrváme, podtrhl. »Chceme jinou ČR, která bude prosazovat mírovou politiku spolupráce«, proto nejen komunisté přicházejí s požadavkem vystoupení z agresivního paktu NATO.

Ženy reprezentovaly například členky Levicových klubů žen a táborské Matky za mír.  

Právník, bývalý poslanec a někdejší předseda KSČM, Jihočech Vojtěch Filip osvětlil, že s koncem jednopolárního světa probíhá odchod dosavadního hegemona, Spojených států, které se svého prominentního postavení nechtějí vzdát. Sdílený osud lidstva vystihuje vícepolární svět, v němž má každý národ právo na svůj rozvoj v míru. »Ti, kteří nechtějí vícepolární svět, rozpoutávají války. Válka přichází sama, o mír je třeba bojovat prostředky zejména diplomatickými. Tím, že někam pošlu zbraně, žádný mír nezabezpečím,« zdůraznil.

Pražský Pochod za mír prošel 1. dubna z Výstaviště přes Stromovku. FOTO – Mojmír STRAKOŠ

Za politiku spolupráce

Vystupujících z vlasteneckého a protiválečného spektra byla kopa: Např.předsedkyně Českého mírového fóra a ANS Vladimíra Vítová, nezávislý kandidát do Senátu za Táborsko Jiří Machač, jenž připomněl, že mír se nesjednává u raketometu, nýbrž u jednacího stolu, a apeloval na ženy, že přece rodí své děti pro mír, nikoli válku. Táborský zastupitel Antonín Snášel (ČSSD) za volební subjekt Šance pro Tábor, v němž se do komunálních voleb spojili kandidáti soc. dem., KSČM a SPD (v táborském zastupitelstvu zasedají čtyři), se přimlouval na základě táborské zkušenosti ke spojování kandidátek všech odpůrců současné pravicové vlády – jedině tak totiž nepropadnou jejich voličské hlasy.

K témuž vyzval i komunistický historik a publicista Josef Skála, ředitel IČL. Konflikt na Ukrajině mohou podle něho ukončit jen obě jaderné velmoci, a to tak, že dosáhnou shody na relativně srovnatelné bezpečnosti každé z nich. »To chce spolupráci, a ne spolu prát se,« citoval jiného z řečníků táborského mítinku. Skála horuje pro přetavení protivládních sil do vzájemného rovnoprávného partnerství a ve svém vystoupení, kterým uzavíral dlouhý seznam řečníků, vytýčil pět klíčových priorit: Boj za suverenitu, za svébytný rozvoj ČR, za skutečnou demokracii, za rozhodný boj proti válce a za nesmlouvaný antifašismus.

V bojovném duchu táborských tradic se čeští vlastenci vymezili vůči snahám současné vlády zavléct ČR ještě hlouběji do válečné vřavy na Ukrajině. »Nechceme a nesmíme podporovat další eskalaci konfliktu, prodlužovat válku nesmyslnými dodávkami zbraní a přistupovat na militarizaci naší společnosti. Válka je to nejhorší, co může lidstvo zažít,« zdůraznil Marek Adam z KČP v závěrečném prohlášení. Vyzvali vládu ke změně české zahraniční politiky, aby byla postavena na mírové mezinárodní spolupráci. Účastníci odmítli cizí vojenské základny v ČR. Parafráze slavného husitského hesla »Nepřátel míru se nelekejme, na jejich množství nehleďme!« a Husitský chorál zakončily mítink.

Míroví lidé se 1. dubna shromáždili také v Praze, a to na holešovickém Výstavišti. Táborskou a pražskou akcí vyvrcholily České pochody za mír, které v Táboře, v tomto symbolu husitské revoluce a nepoddajnosti vůči panské zvůli a cizí nadvládě, začaly 3. března. S větší či menší účastí se konaly v desítkách českých, moravských a slezských měst.

Monika HOŘENÍ

FOTO – autorka

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.