Očkování zachraňuje životy, prokázala studie

od redakce

Očkování proti onemocnění COVID-19 snížilo v Česku počet úmrtí až třiapůlkrát. Vyplývá to z dostupných dat, která zpracovávali demografové z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI). Jako reprezentativní časový úsek  výzkumu přitom brali situaci z posledního čtvrtletí loňského roku, kdy v české populaci převládala vysoce virulentní varianta delta se zvýšenou infekčností. Ve stejném období měli všichni obyvatelé starší 12 let již možnost se očkovat.

V posledních třech měsících loňského roku zemřelo v souvislosti s onemocněním COVID-19 celkem 5797 osob. »Na základě demografických metod jsme nejprve odhadli, kolik by hypoteticky v uvedeném tříměsíčním období zemřelo lidí v souvislosti na onemocnění COVID-19, kdyby nikdo nebyl očkovaný,« uvedla vedoucí výzkumu Dagmar Dzúrová ze SYRI. Společně s kolegyní Klárou Hulíkovou Tesárkovou dospěla k číslu 20 800 osob. »Rozdíl mezi hypotetickým počtem úmrtí a počtem vykázaných úmrtí udává odhad počtu úmrtí, ke kterým díky očkování nedošlo, což představuje téměř 15 000 lidí. Lze usuzovat, že očkování pravděpodobně snížilo počet úmrtí 3,5krát,« uvedla Dzúrová.

Vědecká studie tedy dokládá, že očkování proti onemocnění COVID-19 zachraňuje před úmrtím velmi výrazně. »Navzdory podloženým výsledkům je ale řada lidí stále vůči očkování nedůvěřivá,« uvedla vědkyně s tím, že efekt vakcinace je však napříč věkem obdobný, očkování snížilo počet takzvaných ztracených let života o 84 až 89 procent.

V ČR se naočkovalo 6,888 milionu lidí

K 7. září letošního roku se v Česku nechalo kompletně naočkovat 6,888 milionu lidí, tedy 64,4 procenta populace. Tento podíl je podle Dzúrové poměrně nízký a je srovnatelný třeba s Pákistánem. »Platí to bohužel pro celou východní Evropu. Například v Bulharsku, Polsku a Rumunsku je proočkovanost proti onemocnění COVID-19 minimální, ale to se týká i sezónní chřipky. Nejvyšší kompletní proočkovanost populace, nad 85 procent, mají oproti tomu v zemích, jako je Kuba, Portugalsko, Chile, Vietnam, Čína, Singapur, Brazílie, Kanada, Itálie a Japonsko,« uvedla Dzúrová.

Nízká proočkovanost podle ní souvisí často s antivaxerským hnutím, které je velmi silné zejména v postsovětských zemích. »Zřejmě je motivováno všeobecnou nedůvěrou, ale též kulturním přesvědčením a ideologií. Například na Ukrajině je proočkována jen asi třetina obyvatel, velmi nízká proočkovanost se zde týká i dalších onemocnění, jako jsou spalničky a záškrt nebo dětská obrna,« dodala Dzúrová.

(vž)

Přečtěte si další články

6 komentáře

jmm 26/09/2022 - 09:16

Za měsíc jdu na chřipku!

Rudý vítr 26/09/2022 - 09:07

U nás taky já do očkování nepůjdu

Manka 23/09/2022 - 08:45

Už je to tady zase! Já znám pět lidí, kteří se chtěli nechat očkováním “zachránit”. Čtyři zemřeli, pátý se nechal naočkovat a měl namále, objevila se u něho po očkování trombóza. 🙁

fronda 23/09/2022 - 21:54

Já zas neznám z očkovaných nikoho, kdo by zemřel, nebo měl jakékoliv potíže.

Manka 25/09/2022 - 08:30

Tak to buďte rád. Moje kamarádka z Ostravy psala na jaře, že se její rodiče nechali očkovat a oba do 14ti dnů po očkování zemřeli, to není náhoda. Trombózu měl můj soused a z naší ulice zemřely dvě ženy, obě něco málo přes 60 let. 🙁

Twitteraci 25/09/2022 - 22:16

V drtivé většině měst, obcí a senátních obvodů ANO poslalo ČSSD a KSČM mimo zastupitelstva a druhá kola senátek.

Měli by uvažovat o fúzování s ANO. Anebo se radikálně odpojit od spolupráce s Babišem a začít jinde a na jiném písku budovat půdorys něčeho nového a čekat na jeho vysílení.

Babiš nepřetáhl všechny voliče. Zhruba dvacet až třicet procent, kteří se označují za „vlastenecky smýšlející“ našla přístav v Okamurově SPD.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.