Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, tentokrát prý kvůli zvládání přílivu uprchlíků.
V diskusním pořadu televize CNN Prima News to řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) je nouzový stav v současné situaci nutný. Kabinet nouzový stav vyhlásil na 30 dnů 4. března. »Přijdeme žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu,« řekl Rakušan. Odůvodnil to tím, že podle původních plánů se počítalo s tím, že do České republiky dorazí za měsíc zhruba 20 000 uprchlíků. Za tři týdny od počátku ruské operace ale jejich počet překročil čtvrt milionu.
Pro prodloužení nouzového stavu je potřeba souhlas Sněmovny. Podle Rakušana vláda ke krizovému řízení a rychlému přijímání opatření na pomoc příchozím tento právní rámec potřebuje. Rakušan míní, že minulá vláda Andreje Babiše (ANO) nouzový stav za koronavirové epidemie nadužívala, proto má v ČR toto opatření pro mimořádné situace špatnou pověst. Nouzový stav v posledních dvou letech platil celkem 284 dní, naposledy skončil loni o Vánocích v noci na 26. prosince.
Počet lidí zasažených ruskou speciální vojenskou operací, kteří dostali v České republice zvláštní víza, překročil nyní 200 000. V sobotu jich ministerstvo vnitra vydalo 5427, celkem je od začátku dostalo 200 852 lidí, zveřejnil úřad na Twitteru. Na cizinecké policii, kde mají lidé 30 dnů na nahlášení od příjezdu do ČR, se zaregistrovalo 107 797 lidí. V sobotu jich bylo 2139.
Na cizinecké policii nemusí svůj pobyt ohlašovat děti do 15 let, podle údajů ministerstva vnitra je jich mezi uprchlíky zhruba čtvrtina. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské operace, ale například i ti, kteří v České republice žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.
Uprchlíky rozvážejí hasiči
Vláda se už ve středu dohodla s kraji na počtech uprchlíků, pro které budou zajišťovat ubytování. Přerozdělováni už jsou zájemci z Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje, kde docházejí kapacity. Uprchlíky do jiných krajů převážejí hasiči.
Ve čtvrtek pak Senát schválil a prezident Miloš Zeman vzápětí podepsal tři zákony, které mají usnadnit přístup Ukrajinců k práci a ke zdravotnímu pojištění a jejich dětí do škol. První zjednodušuje postupy udělování oprávnění k pobytu pro ukrajinské uprchlíky. Oprávnění je podmínkou pro další začlenění běženců do systému dávek, na pracovní trh nebo do vzdělávání. Zákon také upravuje vstup Ukrajinců do systému veřejného zdravotního pojištění.
Podle další předlohy budou moci příchozí z Ukrajiny pracovat bez pracovního povolení a zaměstnání získají bez překážek. Uprchlíci získají příspěvek 5000 korun, a to i opakovaně. Domácnosti, které ubytují uprchlíky, by mohly dostat finanční příspěvek. Zatím se počítá s 3000 korunami na osobu a měsíc, nejvýše však 9000 korun za měsíc.
Třetí zákon umožní školám zvýšit kapacity tříd kvůli dětským uprchlíkům. Postarat se o ně budou moci rovněž ukrajinští pedagogové, kteří nebudou splňovat podmínku znalosti češtiny. Opatření má platit do konce srpna.
(cik)