V prvních lednových dnech hořely kontejnery na odpad v Teplicích, Ostravě i Brně. V moravské metropoli jich vloni vzplálo na třicet. Další byly poškozeny či zcizeny. Každá zničená nádoba na odpad představuje desetitisícové ztráty a administrativní problémy.
O svoz, vytřídění na druhotné suroviny a o zpracování komunálních odpadů, včetně vybavení nejen občanů popelnicemi nebo barevnými plastovými kontejnery, se stará společnost SAKO Brno. Její tiskový mluvčí Michal Kačírek nám situaci přiblížil slovy:
»O prvním novoročním víkendu zapálil zatím neznámý pachatel úmyslně plastový kontejner na vytříděný papír. V brněnských Maloměřicích tím oheň poškodil i okolí sběrného místa. Byl to už druhý letos shořelý kontejner ve městě, každý v ceně více než osm tisíc korun. Zničení každého z nich přináší desetitisícové škody svozové formě, místním úřadům, hasičům, pojišťovnám i policii. Nejde jen o zničené komodity k další recyklaci a o nákup nové popelnice náhradou za zničenou. Celková škoda je obvykle mnohem rozsáhlejší. Pod shořelou nádobou bývá spečený asfalt, poměrně poškozené jsou i další kontejnery stanoviště, včetně sběru textilu, často též dřeviny v okolí požáru či blízko zaparkovaná vozidla. Magistrát města, potažmo svozová firma SAKO Brno, musí rychle zajistit úklid místa, dodat nové nádoby a obnovit na daném stanovišti sběr tříděného odpadu,« uvedl Kačírek.
Byrokracie zdražuje náklady na svoz odpadu
»Zástupci společnosti SAKO musí o tom jednat s policií, hasiči, příslušnými odbory magistrátu a městské části, vyčíslit škody pojišťovně a samozřejmě co nejrychleji poškozenou lokalitu uklidit a obnovit v ní sběr tříděného odpadu, což v konečném součtu zdražuje náklady za svoz odpadu ve městě,« vyjmenovala Romana Ondrášková, vedoucí svozu odpadu SAKO Brno,a dodala: »Každá shořelá, ukradená či poškozená odpadová nádoba tak ochudí pokladnu města o několik desítek tisíc. Zbytečně! V důsledku tohoto nešvaru ročně takto v Brně shoří desítky plastových nádob na tříděný odpad.«
(vž)
FOTO – Michal KAČÍREK