Nesouhlasí s přepisováním dějin

od redakce

Nesouhlas s přepisováním dějin vyjádřili v sobotu 24. června občané z různých částí Jihomoravského kraje na pokojném protestním shromáždění u Mendelova náměstí v Brně při pochodu potomků vysídlených Němců a jejich příznivců z Pohořelic do Brna. Šlo o účastníky tzv. Pouti smíření, která nepravdivě odkazuje na odsun Němců z Brna po válce v květnu 1945. Některým lidem to není jedno.

Letošní Meeting Brno, který se koná v jihomoravské metropoli od 22. června do 2. července, měl jako svoji součást, po osmnácté, »Pouť smíření« po stopách dvaceti tisíc německých Brňanů, kteří byli před 78 lety z rozhodnutí vítězných mocností Spojenců vysídleni do Rakouska (událostem z 30. a 31. května 1945 se věnovala NP č. 25). Účastníci pochodu sledovali v Augustiniánském opatství dokumentární film žáků ze školy Karla Rehbeina z německého města Hanau, studentů z Americké akademie Brno a jejich učitelů, kteří zjišťovali, jaká je představa Čechů a Němců o sobě navzájem. Také si prohlédli výstavu s názvem Čechy neleží u moře.

Po dobu festivalu Meeting Brno 2023 jezdila centrem moravské metropole kolem půlnoci potemnělá historická tramvaj, aby připomněla 80. výročí posledního hromadného transportu brněnských Židů z Brna do německých vyhlazovacích táborů.

Protestovali také členové Klubu českého pohraničí.

Meetingu Brno se tradičně účastní politické celebrity, tak jak je chápou organizátoři. Například velvyslankyně Rakouska Bettina Kirnbauerová v zahradě Augustiniánského opatství ocenila úspěšnou spolupráci Rakouska s ČR. Zdůraznila, že současně se musíme postarat i o »temné stránky naší společné historie«. Připomínka minulosti neznamená zakoušet hořké utrpení, bolesti, nýbrž ochotu jít společně do budoucnosti s vědomím minulosti. Velvyslanec Německa Andreas Künne, účastník tzv. Pouti smíření, festival Meeting Brno 2023 označil za příklad, jak by mělo fungovat porozumění v Evropě.

Ke studentům z osmi evropských zemí promluvil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek (STAN), podle něhož prožívají česko-německé a česko-rakouské vztahy své nejlepší období od druhé světové války. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) připomněl novinku – nový Mendelův skleník, ve kterém objevitel zákonů dědičnosti prováděl své pokusy s hráškem a jinými rostlinami. Pozdravné projevy přednesli v Brně zástupci partnerských měst Lipska, Stuttgartu a dalších.

Stánek německého katolického sdružení Ackermann-Gemeinde na Meetingu Brno (Ackermann-Gemeinde založeno 1946).

Protože se festival Meeting Brno v letošním roce věnuje také vztahu Čechů a Slováků po 30 letech od rozdělení Československa, proběhla 22. června mezi českým prezidentem a slovenskou prezidentkou diskuse ve spojených zahradách vil Tugendhat a Löw-Beer. Právě ve vile Tugendhat vyjednávaly v roce 1992 česká a slovenská delegace o rozdělení společného státu.

Festival Meeting Brno se koná pod záštitou ministra Beka, hejtmana Grolicha a primátorky města Brna Markéty Vaňkové (ODS). Projekt se uskutečňuje za finanční podpory města Brna, Jihomoravského kraje a Česko-německého fondu budoucnosti. 

(vž, mh)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.